AB Topu Taca Attı: Kritik Karar Çarşambaya Kaldı

 

 

Perşembe günü Almanya ve Fransa ortak bir deklarasyonla 23 Ekim liderler zirvesinde açıklanması beklenen çok borçlu ülke ve bankaları kurtarma planının Çarşamba gününe ertelendiğini bildirdi.  İki ülke arasında derin siyasi görüş ayrılıkları sürerken, planın en kritik noktası olan AB Kurtarma Fonu EFSF’nin daha etkin hale getirilmesi için de çeşitli planlar piyasalarda dolaşıyor.

 

Merkel ve Sarkozy ortak beyanatta Yunanistan’ın alacaklılarının daha fazla zarar razı olmasından, banka özkaynaklarının güçlendirilmesine kadar bir dizi önemli başlıkta fikir birliği içinde olduklarını kaydederken, detayların somutlaştırılması için Çarşamba günü devlet başkanlarının bir kez daha bir araya geleceği açıkladı.

 

Finans basınına göre, en kritik konu olan AB Kurtarma Fonu’nun (EFSF) tahvil (DİBS) piyasalarına müdahele ederek borçlanmakta zorlanan devletlere destek verebilmesi için kaynaklarının artırılması  konusunda çeşitli öneriler var.  Sorun, uzlaşma için siyasi iradenin oluşmaması.

 

Bir öneriye göre, EFSF ve 2013 yılınsa kurulması planlanan European Stability Mechanism (ESM) Fonu’un erkene alınıp birlikte müdahele için güçbirliği yapması sağlanacak.  Bir başka öneri EFSF’nin tahvil ihraç etmekte zorlanan Hazine’lere sigorta satmasını içeriyor.  Üçüncü bir öneri ise EFSF-ESM’nin ikincil piyasada satın aldıkları DİBS’i repo yaparak müdahale kapasitelerinin artırılmasını içeriyor.

 

Almanya’da ise siyasetçiler bu çözümlerin  devleti açık uçlu taahhütlerin altına soktuğu düşüncesinde.  Seçmene hesap verememe endişesi var.  Bu arada, Trokia Yunanistan’ın borç düzeyinin sürdürülemez hale geldiğini, ama IMF-AB kredisinin derhal serbest bırakılmasını önerdi.  AB Finans Komiseri Ollie Rehn ise bankalara bir an önce Yunan alacaklarında  indirim yapma çalışmalarını başlatmalarını tavsiye etti.  Ollie Rehn son olarak ise piyasalar “kısa sürede çözü beklemeyin, onay süreci aylar sürebilir” mesajını iletti.

 

TSI 07:30’de Asya’da borsalar yatay ve oynak, Euro/dolar 1.3779’da, Brent ve altın bir kaç kademe toparlandı.  ABD 10 yıllık gösterge tahvilde getiri %2.178.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
21 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD Başkanı Barack Obama "Buffet vergisi" olarak adlandırılan tasarıyı yasalaştırmak için hala çaba sarf ederken Fransız Parlamentosu, hükümetin...

Kapat