AB Maliye Bakanları 200 Milyar Avronun Peşinde

AB ekonomi ve maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) taahhüt ettikleri 200 milyar avro krediyi toparlamaya çalışıyor.          
 

AB devlet ve hükümet başkanlarının 8-9 Aralık’taki zirvesinde, 150 milyar avrosu Avro Bölgesi’nden gelmesi koşuluyla krizle mücadele için merkez bankaları eliyle IMF’ye 200 milyar avro kredi açılması kararı alınmıştı.          

 
AB’de ortak para avroya dahil olmayan 10 ülkeden Macaristan, Romanya ve   Bulgaristan, IMF’ye kredi paketine katılmayacaklarını açıkladı. Son zirvede   AB’nin geri kalanı ile ayrı düşen İngiltere’nin de aynı yolu izlemesi halinde   kredi paketinin zora gireceği belirtiliyor.          

 
Bugün telekonferans toplantısı gerçekleştirecek olan AB ekonomi ve maliye   bakanları IMF’ye kredi açılması yanında AB’de bütçe disiplinini güçlendirecek   yeni hükümetlerarası anlaşmayı da tartışmaya açacaklar.          
 

İngiltere’nin katılmayacağını açıkladığı anlaşmayla, bütçelerin AB’nin   denetimi altında hazırlanması ve bütçe açığı yüzde 3′ü aşan ülkelere otomatik   yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor. AB’de mali birliğin temellerini atacak   anlaşmanın mart ayında imzalanması planlanıyor.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toparlanma Devam Eder mi?

Ata Yatırım   İMKB endeksi günün ilk yarısını;51789 endekste; 123 puan artıda kapattı. İşlem hacmi; 692.000.000tl olurken, en çok işlem...

Kapat