AB “Büyüme Paktı”nı Tartışıyor

PIIGS krizi ile kasıp kavrulan AB’de İstikrar Paktı’nın soruna çare olacağı sanılmıştı. Aksine Almanya ve belki de Fransa hariç tüm AB üyeleri resesyona doğru gidiyor. AMB Başkanı Draghi’nin dün “bir de büyüme paktına ihtiyacımız” var açıklaması ardından Fransız Sosyalist aday Hollande ve Alman Şansölyesi Merkel de tartışmalara katıldı. Ancak, liderler hala zıt çözümleri savunuyor.

6 Mayısa’da ikinci turda başkanlığı kazanması beklenen Hollande tüm AB liderlerine bir memo göndererek İstiktar Paktı’nı tartışmaya açma vaadinde bulunmuştu. Hollande, ortak tahvil ihracı ve altayıpıya daha fazla yatırım istemişti. Hollande Tobin Vergisi’ni de destekliyor.

Merkel ise bir konferansda yaptığı konuşmada Büyüme Paktı fikrini desteklediğini, fakat bu görüşün asla bütçede kemer sıkmadan taviz verileceği anlamına gelmediğini vurguladı. Merkel büyümeyi
hızlandırmak için verimliliği artıracak yapısal reformlar üstünde duruyor.

Draghi de büyümenin nasıl hızlandırılacağını açıklamadı, ama onun da yapısal reformlar kampına yakın olduğu sanılıyor. TSI 11:15’de Euro/dolar 1.3250’ye kadar yükselirken, Stoxx50 de %0.6 civarında prim yapıyordu.

Atilla Yesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Nisan 2012 GCM Forex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Goldman Sachs Group Inc.'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Lloyd C. Blankfein, piyasalar konusunda bazı ekonomist ve yatırımcılardan...

Kapat