AB Büyük Bazukayı Çekti: EFSF 1.4 Trilyon Dolar

 

 

TSI 06:00— Biraz önce biten AB zirvesinden henüz resmi açıklama yok, ama Sarkozy ve basına konuşmaya başlayan liderler, her konuda uzlaşma sağlandığını müjdeliyor.  Piyasalar coşkulu, ama detaylar hala muğlak ve tepki gün içinde değişebilir.

 

Bütün gece süregelen pazarlıklardan sonra Euro-devletleri çok borçlu ülkeleri yangın kalkanıyla çevreleme ve bankaları kurtarma planında uzlaşma sağladı. Basına yansıyan detaylar şöyle:

 

Yunan tahvilleri tutanlar gönüllü olarak alacaklarının %50’sinden feragat edecek.

 

Avrupa bankaları 30 Haziran 2012 tarihine kadar 106 milyar Euro civarında sermaye artırımına gidecek, ya da devlet desteği talep edecek.

 

AB Kurtarma Fonu EFSF’nin sermayesi ve kullanabileceği borcun toplamı 1.4 trilyon dolar olabilecek.

 

Bu fon İtalya ve İspanya gibi devletlerin tahvil faizleri yükselirse piyasalara istikrar kazandırmak için kullanılacak.

 

Ancak, tüm bu uzlaşmarlada detatlar henüz açıklanmadı.  Bazı deteylar hala piyasaları korkutabilir.  Örneğin, kredi derecelendirme kuruluşları EFSF’nin çok fazla borçlanacağını öne sürerek, AAA kredi notunu düşürebilir.

 

Yine de, ana hatları ile kurtarma planı piyasaların beklentilerinin biraz ötesine gitme yönüyle beklenen Büyük Bazuka’nın çekildiğini müdeliyor.

 

Halen Asya MSCI Asya-Pasifik Endeksi %0.9, Nikkei225 ise %0.54 primli. Euro/dolar 1.3959’a yükselirken, altın ise güne 1.728 dolardan başlıyor.  Türkiye’nin de güne çok coşkulu bir başlangıç yapacağı ve TCMB’nin gecelik fonlamada faizi biraz aşağı çekeceğini düşünüyoruz. Ama, muhtemelen munzam karşılıklar indirilmeyecek.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Burcu Ünüvar: Balayı Bitti

Merkez Bankası (MB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Atılabilecek adımlar konusunda MB büyük bir yenilikle karşımıza çıkmıyor. Ancak faiz...

Kapat