AB, Bankaları Kurtarmaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği maliye bakanları,   Yunanistan için kabul edilen ikinci kurtarma paketinin uygulanabileceğine dair   kaygıların artması nedeniyle bankaları desteklemeyi kabul etti.          
 

AB’nin Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn, Financial   Times gazetesine verdiği demeçte, şimdiye kadar birlikte bankalara sermaye   desteği verilmesine karşı çıkan maliye bakanlarında bir aciliyet algısı   oluştuğunu söyledi.          
  

AB’ye üye ülkelerde birçok unsurun yerine getirildiğini, Avrupa’da   birlikte ve eşgüdümlü yaklaşıma ihtiyaç bulunduğu yönünde artan ortak bir görüş   olduğunu belirten Rehn, ”Ek güvenlik payı sağlamak ve belirsizliği azaltmak için   Avrupalı bankaların sermaye pozisyonları güçlendirilmeli” dedi.          
  

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de Lüksemburg’da maliye   bakanları toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ”finansal piyasalardaki kaygı   verici gelişmelerin bankacılık krizine yol açacağı yönünde büyük bir endişeden   bahsedildiğini” belirtti.          
  

Mevcut vakaların gösterdiği gibi bankacılık sektöründe tehlikenin   arttığını ifade eden Schaeuble, 27 üyeli AB maliye bakanlarının gelecek ay   yapacakları toplantıda, ülkelerindeki bankaların durumu ve bankaları korumak için   ne tür önlemler almayı planladıklarına ilişkin rapor sunmayı kabul ettiklerini   kaydetti.          
 

Yunanistan’ın gelecek aylarda temerrüte düşeceği algısının artması,   küresel ekonomik yavaşlamanın hızlanmasına yol açacak Avrupa’da bir bankacılık   krizi korkularını körüklüyor.          

 

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne da Lüksemburg’da gazetecilere   yaptığı açıklamada, kendisinin de Avro Bölgesi mevkidaşları arasında bir aciliyet   algısı oluştuğunu hissettiğini söyledi.          
 

Avro Bölgesi bankalarının güçlendirilmesi gerektiğini bildiren Osborne,   ”Avro Bölgesi’ndeki durumun gerçeğini yansıtmaya ve ülke riskleri gerçeğini   hesaba katmaya ihtiyacımız var. Bu bazı Avro Bölgesi bankalarında daha fazla   sermaye ihtiyacı gerektiriyor” diye konuştu.          
 

Avro Bölgesi Maliye Bakanları Lüksemburg’da yaptığı toplantıda   Yunanistan’a 8 milyar avroluk dilimi serbest bırakma kararını ertelemişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Gözler Avrupa Merkez Bankası Toplantısında…

EUR/USD ANALİZ Avrupa hisse senetleri, Avrupa liderlerinin borç krizine çözüm konusunda anlaşmaya varacağı spekülasyonlarının sürmesi ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın...

Kapat