AB’de Zirvede Uzlaşma yok, Panik Yine Gösterdi

 

 

Piyasalarda AB’nin 23 Ekim liderler zirvesinde PIIGS adı verilen çok borçlu ülkeler ve kan kaybeden bankacılık sistemini kurtaracağı beklentisi bir alınıyor, bir  satlııyor.  Dün Avrupa’da EFSF adlı Kurtarma Fonu’nun borçlanma kapasitesinin 1 hatta 2 trilyon Euro’ya kadar artırılacağı söylentileri ile Stoxx50 %1.01 prim yaptı.  Ancak, önceden kararlaştırılmamış Merkel-Sarkozy-Trichet zirvesinde bu konuda hiç bir aşama kaydedilemedi.  Sarkozy milletvekillerine Almanya’nın AMB’nın İtalyan ve İsanyol tahvillerine sonsuz destek vermesi ve EFSF’nin bankalara sermaye takviyesi yapması önerilerini geri çevirdini açıkladı. Sarkozy, bu pozisyonlardan geri adım atmayacağını da vurguladı.

 

Bu haber üsünte, akşam Wall Street’de orta şiddette satışlar yaşandı. Fed Bej Kitap’da da toparlanma sürecinin çok yavaş seyrettiğinin vurgulanması, bankaların ipoteklerle ilgili hukuki sorunlarının artması da bahane gösterilerek, DJ30 %0.63, S&P500 %1.26 satıldı.

 

Bu sabah Asya’da önce ABD’de %15 artan yeni inşaatlar alındı, ama TSI 07:15’de yine AB krizinde çözüm bulunamayacağı kaygıları öne çıkıyor. Nikkei225 %1’in üstünde satış yerken, MSCI Asya-Pasifik Endeksi de %1.4 geriliyor. S&P500 futures sözleşmesi hafif, Brent ve altın ise yoğun satış baskısı altında. Euro/dolar 1.37’nin üstünde direniyor.

 

AB’den gelen son haberler, Kurtarma Fonu EFSF’nin tahvil ihraç eden devletlere kayıplara karşı sigorta güvencesi vermesi seçeneğine yoğunlaşıldığın gösteriyor.  Ama, Fransa hala EFSF’nin banka lisansı alıp AMB’ndan borçlanarak İspanyol ve İtalyan tahvili almasında israr ediyor.

 

Satış baskısı Asya para birimlerinde çok belirgin.  Bu sabah Türkiye’de kötümser bir açılış en olası senaryo.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 20 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 15 polis ile 6 gösterici yaralanırken, gözaltına...

Kapat