AAA? Deprem Vergisi Yokmuş!!

 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “deprem vergileri duble yol oldu” açıklamasının yarattığı şaşkınlık geçmeden, bu kez de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gündeme asker bavulu gibi düştü:

 

 

VATAN:  Deprem Vergisi Yok Ki?

 

Bakan Ergün, bir gazetecinin ‘Maliye Bakanı’nın dünkü açıklamalarından sonra, ‘deprem vergilerinin’ bütçedeki konumlandırılmasıyla ilgili’ sorusu üzerine şunları kaydetti:

 

‘Deprem vergisi’ diye bir vergi yok. Zaten ortada olan vergi Özel İletişim Vergisi. 1999 yılında depremden sonra konulmuş bir vergidir. Türkiye’nin bütün vergi gelirleri bütçe içerisinde kayıtlıdır. Dolayısıyla bütçenin hangi amaçla harcandığı da TBMM’de Plan Bütçe Komisyonunda net olarak ortaya konulmaktadır. Dolayısıyla ‘deprem vergisi’ diye özel bir vergi bütçe kalemleri içerisinde zaten yer almıyor. Ama deprem olduğu zaman veya olmadan önceki çalışmalar yine bütçeden ayrılan ödeneklerle gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bütçeden afetlerle veya afetlerin önlenmesiyle ilgili çalışmalara kaynaklar toplanan genel vergilerin içerisinden zaten ayrılmaktadır.

 

Özel İletişim Vergisi toplanmamış olsaydı bile afetle ilgili çalışma yapmayacak mıydı Türkiye? Bütçesinden buna kaynak ayırmayacak mıydı? Zaten ayırmaktadır. Dolayısıyla olaya şimdi, ‘Van’da bir deprem oldu, nasıl olayı ekonomik ve politik yönden istismar edebiliriz” diye düşünenlerin bunu fırsat olarak görmeye çalışması yanlış oluyor. Şimdi bir depremle karşı karşıyayız bunun yaralarını hep beraber nasıl saracağız, Allah’a şükür saracak imkanlarımız da var, onları da sarıyoruz.’

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat