3.Köprü İçin Açılan İhale 15 Gün Ertelendi

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul’a inşa edilecek üçüncü köprü için  açılan ihaleyi, 5 Nisan’dan 20 Nisan’a erteledi. Bakanlığı kaynakları, üçüncü köprü dahil yap-işlet-devret projelerine KDV istisnası öngören  tasarının Meclis’te görüşülmeye devam ettiğini belirterek, “Düzenlemenin yasalaşmasının hemen ardından bir zeyilmane ile üçüncü  köprüye, KDV istasnası getirilecek. Bu amaçla ihale tarihi 15 gün  ertelendi” dedi.     
 

HaberTürk Gazetesinin haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanlığı, İstanbul’a inşa edilecek 3. köprü için açılan ihaleyi, 2 hafta erteledi. İhale, 20 Nisan’da gerçekleştirilecek.  Bakanlık kaynakları, üçüncü köprü dahil yap-işlet-devret (YİD) projelerine KDV istisnası öngören tasarının Meclis’te görüşülmeye  devam ettiğini belirterek, “Düzenlemenin yasalaşmasının hemen ardından  bir zeyilmane ile üçüncü köprüye, KDV istasnası getirilecek. Bu amaçla  ihale tarihi 15 gün ertelendi” dedi.     
 

3. köprü ihalesi için aralarında POSCO (Güney Kore), Astaldi  (İtalya), Park Holding, MAPA ve STFA’nın bulunduğu 9 yatırımcı şartname aldı. 5 Nisan olarak duyurulan ihale, son dakikada sürprizi  ile 20 Nisan’a ertelendi. Bakanlık kaynakları, YİD projeleri için KDV  istisnası öngören düzenlemeye işaret ederek, “Üçüncü köprü yatırımı da  yasa kapsamında KDV’den istisna tutulacak. Yasa, Meclis’te görüşülmeye  devam ediyor. Yasanın görüşmelerinin haftaya tamamlanması bekleniyor”  dedi.     
 

Kaynaklar, düzenlemenin yasalaşmasının hemen ardından bir  zeyilmane ile üçüncü köprüye, KDV istasnası getirileceğini belirterek, “Bu amaçla ihale tarihi 15 gün ertelendi” diye konuştu.Kaynaklar, KDV istisnası ile yatırımcıların teklif edeceği işletme  süresinin ciddi biçimde kısalacağına dikkat çekerek şu bilgileri verdi:     

 

“Yatırımcılar, buna göre yapım ve işletme için teklifte  bulunacaklar. KDV’nin dahil olduğu formülde, yatırımcının daha çok finansmana ve krediye ihtiyacı olacaktı. Doğal olarak daha uzun  işletme süresi gündeme gelecekti. KDV istisnasıyla, finansman ihtiyacı  azalacak, işletme süresi kısalacak. Yatırım, daha kısa süre içinde  kamuya dönecek.”     
 

Kaynaklar, projenin ikiye bölünmesiyle yatırım tutarının yarı  yarıya (5 milyar dolardan 2-2.5 milyar dolara) düşürüldüğünü  belirterek, “Bu çok önemli bir karardı. Bu adım sonrasında  yatırımcılardan proje ve gerçekleştirilmesi konusunda son derece  olumlu sinyaller geldi” dedi.     

 
Kaynaklar, ikinci adım olarak KDV istisnası getirilmesiyle  ihalenin, bu kez sonuçlanmasına kesin gözüyle baktıklarını söyledi.     

 

Proje kapsamında Boğaz’a 3. köprü, 35 kilometrelik bağlantı yolu  ve Odayeri-Paşaköy arası 60 kilometre uzunluğundaki otoyol inşa edilecek. İhaleyi kazanan yatırımcıya, yıllık 135 bin araç geçiş  güvencesi verilecek. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyecek.     

 

Örneğin yılda, 135 bin yerine 100 bin araç geçiş yaptığında  devlet, 35 bin araç için geçiş ücreti hesaplayacak. Yatırımcı firmaya  bu farkı ödeyecek. Aynı sayıda araç geçiş güvencesi, otoyol için de verildi.     
 

Yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek köprü ve otoyol  geçiş ücretleri şöyle: -Köprüyü kullanacak otomobiller için 3 dolar+KDV alınacak. Büyük  araçlarda geçiş ücreti değişecek. Büyük araçların geçiş ücretleri  belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli  bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek. -Otoyolu kullanacak otomobillerden de geçiş ücreti olarak kilometre  başına 0.08 sent (dolar) tahsil edilecek.     

 
Geçiş ücretleri, her yıl enflasyon oranında eskale edilecek.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IFO Endeksi 109,8′e Yükseldi

Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan   güvenini yansıtan IFO Endeksi, mart ayında 109,8′e yükseldi.             Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO),...

Kapat