3 Ağustos 2011 – Kredi Notu Uyarısı Borç Tavanını Gölgede Bıraktı…

EUR/USD ANALİZ

ABD’de, Senato da borç krizine çözüm bulmak için, borç tavanını yükseltecek yasa tasarısını Temsilciler Meclisi’nin ardından onayladı. Tasarıya göre hükümetin 14,3 trilyon dolar olan borç tavanı 2,4 trilyon dolar daha arttırılırken Senato yasa tasarısını 26 ret oyuna karşılık 74 evet oyuyla kabul etti. Böylece hükümetin temerrüt riski ile karşı karşıya kalmasını önlenmiş oldu. ABD Başkanı Barack Obama, Senato’nun tasarıyı kabul etmesinin ardından, hükümetin kendi imkanları çerçevesinde temerrüde düşmesini engelleyen borç tavanının yükseltilmesi yasasının ilk adım olduğunu belirtti. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Başkan Obama’nın harcamalarda kesintiye gidilmesini ve borç tavanının yükseltilmesini sağlayacak olan bütçe açığının azaltılması tedbiriyle ilgili yasayı imzaladığı belirtildi. Haftalardır süren müzakerelerin ardından kabul edilen tasarıyla birlikte kamu harcamalarında yapılacak kesintilerle 2,1 trilyon dolar tasarruf taahhüdü alınırken hükümetin temerrüt riski engellenmiş oldu. Obama, Cumhuriyetçiler ve Demokratların, ekonominin iyileştirilmesi, bütçe gelir ve giderleriyle ilgili daha geniş bir paket üzerinde çalışma yapmalarının gerekli olduğunu ifade etti.

ABD’de uzun süredir gündemden düşmeyen borç tavanı konusu artık çözüldü. Temsilciler meclisinden sonra senatonun da oylamadan başarılı ile çıkması ile beraber uzlaşılan borç tavanı konusu kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yeterli bulunmadı. Çünkü ABD’nin bütçe açığı konusundaki sorunlar nedeniyle Kredi Derecelendirme Kuruluşları 94 yıllık tarihinde değişmeyen kredi notu için uyarı vermektedir ve bütçe açığını düzeltemezseniz kredi notunu düşürürüm tarzında açıklamalar yapılmaktadır. Yani yapılan oylama kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklaması ile gölgede bırakıldı. Bu yüzden de ABD borsaları kapanışlarını düşüşle yaptı. ABD borsalarının düşmesi nedeniyle EUR/USD paritesinde kısmi olarak gerileme yaşandı. Bu düşüş daha önce 1,4150 seviyelerinden toplanmıştı şimdi ise 1,4161 seviyelerinden toparlanmaya çalışmaktadır. Dün teknik göstergelerin satışlarda yorulduğunu ve alımların başlamasının kaçınılmaz olduğundan bahsetmiştik. Parite dün 1,4150 desteğinden aldığı güçle 1,4285 seviyesine kadar yükselmiş daha sonra buradan tekrar düşerek 1,42 seviyesi üzerinde kalmaya çalışmıştır. EUR/USD paritesindeki düşüşlerin ABD borsalarındaki sert düşüşlerden kaynaklandığını ve bu yüzden de ilerleyen zamanlarda ABD borsalarının yükselişleri ile tekrar toparlanacağını söyleyebiliriz. EUR/USD paritesindeki maksimum geri çekilmelerin 1,4105 ile 1,4080 seviyeleri olabileceği ve olası geri çekilmelerden sonra tekrar toparlanıp 1,4450 seviyelerine kadar yükselebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü düşüş dinamiklerinin yorulması ve paritenin sadece makro-ekonomik haberlerle gerilemesi bunun göstergesidir. Paritede düşüşlerin devam edebilmesi için önce 1,4080 daha sonra da 1,3950 desteklerini kırması gerekecektir. Bu destekler kırılmadığı müddetçe hedefler 1,4450 ve geçilmesi ile 1,47ile 1,49 olarak belirleyebiliriz. Bu yüzden de yaşanılacak düşüşlerde 1,3950 stop loss belirleyerek alım pozisyonları açılabilir ve uzun vade beklentisi yükseliş olan paritede ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Pivot;1,4250

Destek; 1,4150-1,4105-1,4065              

Direnç; 1,4220-1,4285-1,4345

GBP/USD ANALİZ

ABD’nin borç tavanı anlaşması temerrüdün önüne geçilmesi için verilen sürenin dolmasına saatler kala Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’da da onaylandı. Ancak anlaşma, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yeterli bulunmadı. Moody’s ve Fitch Ratings, ABD’nin 3A olan kredi notunu teyit etti; ancak her iki kuruluş da ülkenin bütçe açığını azaltma konusunda başarısız olması ve ekonominin daha da yavaşlaması hâlinde ülkenin notunun indirilebileceğini belirterek uyardı. İlk not uyarısı Fitch Ratings’den geldi. Fitch’in ardından çok geçmeden Moody’s de anlaşmaya rağmen ABD’nin kredi notunun görünümünü negatifte bıraktı. Moody’s’in üst düzey yetkililerinden Steven Hass, borç tavanının Senato’da onaylanmasının gelecekteki bütçe açıkları ve borç seviyeleri için olumlu bir hamle olduğunu söyledi. Ancak Hass, “Yine de ABD’nin borç/GSYH oranının azaltılması için daha fazla çaba gösterilmesi ve önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

GBP/USD paritesi 1,6480 direncini geçemedikten sonra satış baskısına maruz kalmış ve gün içerisinde belirlediğimiz 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6216 desteğine kadar gerilemiştir. Bu gerileme sonrası tekrar yukarı yönlü atak başlatmaya çalışan GBP/USD paritesi kendisini 1,63 seviyesinin üzerine atmaya çalışmaktadır. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6216 aynı zamanda Fibonacci Fan %50’lik seviyedir. Yani bu destek seviyesi paritenin seyri açısından önemlidir. Eğer parite dün bu desteği kırabilseydi 1,6050 seviyelerine kadar geri çekilmesi kuvvetliydi. Ancak parite yükselmek istemekte ve bu yüzden de düşüşler sınırlandırılmaktadır. Ayrıca yükselişlerin kademeli ancak satışların sert ve hacimli olması paritenin ilerleyen zamanlarda tekrar yukarı yönlü atağın başlatacağının da sinyallerini vermektedir. Ancak alımların rahatlayabilmesi için daha önce belirttiğimiz 1,6480 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Bu direnç paritenin 1,6750 seviyelerine çıkabilmesi için önemli bir direnç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot;1,6335

Destek; 1,6225-1,6190-1,6160

Direnç; 1,6305-1,6375-1,6430

USD/JPY ANALİZ  

İlk yarıda büyüme rakamları yüzde 1’in altına gerileyen ABD’de, ekonomistlerin de 2. yarı için tahminlerini düşürmeye başlaması üzerine ABD Merkez Bankası Fed, toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşvike gidebilir. Fed’in eski Mali İşler Direktörü Roberto Perli, ABD ekonomisini desteklemek için yapılacaklar konusunda Fed Açık Para Komisyonu (FOMC) içinde ciddi tartışmaların yapılabileceğini söyledi. International Strategy&Investment Group’un Başkanı Perli, ilk yarıdaki büyümenin “tehlikeli bir şekilde 0’a yakın” olduğunu ifade etti. ABD’nin ekonomik büyümesinin ilk çeyrekte yüzde 0.4 ve ikinci çeyrekte ise yüzde 1.3’ün büyümesinin ardından FOMC, 9 Ağustos’ta toplanacak. Düşük büyüme oranları, Fed’in haziranda bu yıl için öngördüğü yüzde 2.7-2.9 arasındaki büyüme oranları konusunda da şüphelere ve endişelere sebep oldu.

USD/JPY paritesi gerek Dolar’ın değer kaybetmesi gerekse Yen’in yüksek değerinin korunması paritedeki uzun vade hedeflerimizden birincisi olan 76,25 seviyelerine kadar gerilemesine neden oldu. Bu gerileme sonrası müdahale olabilir söylemleri ile tekrar toparlanmaya çalışan parite 78 seviyesini görse de haberin şuan için geçersiz olması nedeniyle tekrar geriledi ve 77 seviyesini kendine destek yaptı. Japonya’dan olası bir müdahale haberi paritenin maksimum 80 seviyesine kadar çıkmasına neden olabilir. Ancak paritedeki düşüşlerin devam etmesi için müdahale bir engel değil. Sadece gelmesi beklenilen müdahale satış seviyelerinin değişmesini sağlamaktadır. Parite için yapılan strateji hala daha geçerlidir. Kısa vadeli yükselişlerde alım girilebileceği gibi, uzun vadede de yaşanılacak yükselişlerde satış pozisyonları açılmalıdır. Eğer USD/JPY paritesi 76,25 desteğini kırması durumunda 74,30 seviyeleri hedeflenmektedir.

Pivot; 77,40

Destek; 76,95-76,70-76,30

Direnç; 77,30-77,65-78,05

PETROL ANALİZ

Vadeli kontratlar, ABD’de borç krizinin çözülme umuduyla yükselmesinin ardından ekonominin yavaşladığını gösteren verilerle yüzde 1.1 kadar değer yitirdi.  Commerzbank’ta analist olan Carsten Fritsch, bu çeyrekte fiyatların varil başına 97 dolar olacağı tahmininde bulunurken, “Zayıf ABD verileri dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ülkede talebin zayıflayacağı endişesi yaratıyor. Daha iyi verilerle karşılaşmadıkça fiyatlardaki düşüş sürebilir” dedi.

Siyah inci ABD ekonomisinin yavaşladığını gösteren haberlerle gerilemektedir. Çünkü dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi olan ABD’nin ekonomisi ile aynı orantıda hareket eden siyah inci de eğer ABD’nin ekonomisi ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ederse düşüş eğilimine devam edecektir. Ancak eğer siyah inci ve ABD’den olumlu haberler gelirse ve özellikle ABD ekonomisinin gidişatı için olumlu söylentiler çıkarsa petrol fiyatlarının tekrar yükselmesine neden olabilir. Ayrıca bugün makro-ekonomik haberlerin olması petrol fiyatlarında hareketli zamanların olabileceğinin göstergesidir. Özellikle ABD’den gelecek olan ham petrol stokları haberi petrol fiyatlarında sert hareketlerin olmasına neden olabilir. Açıklamada önceki veri ile beklenilen veriyi kıyasladığımızda stoklarda azalma beklenilmektedir. Bu durum düşüşlerine devam eden petrol fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Yani gelecek olan haber stoklarda azaldı görüntüsünü verirse petrol fiyatları yükselir, gelecek olan haber stoklarda artış olacağı görüntüsünü verirse petrol fiyatları değer kaybedecektir. Eğer petrol fiyatı 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 95,95 direncini geçebilirse petrol fiyatları tekrar 100 dolar seviyesinin üzerine çıkması beklenilmektedir. Petrol bu direncin altında kaldığı müddetçe kırmızı renkli kanalın alt noktası olan 91,30 seviyesine kadar düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot;95,45                 

Destek; 92,50-91,95-90,65

Direnç; 94,00-95,95-96,50

ALTIN ANALİZ

Altın, küresel ekonomideki büyümeye ilişkin belirsizlik ve endişelerin etkisiyle bir rekor daha kırdı. Borç tavanının yükseltilmesine ilişkin son dakika anlaşmasına rağmen ülke notunun düşeceği beklentisi ve Güney Kore Merkez Bankası’nın 13 yıl sonra ilk kez altın alması da altının yükselişinde etkili oldu. ABD’de tüketim harcamaları haziran ayında 20 ay aradan sonra ilk kez gerileyince yükseliş tetiklendi. Altın fiyatları, Amerikan Merkez Bankası’nın parasal genişleme programlarının da olumlu katkısı ile son bir yıldır yaklaşık yüzde 39 yılbaşından bu yana da yüzde 15’in üzerinde artış gösterdi. Analistler, ABD’deki ISM imalat verisi ile iyice su yüzüne çıkan son kötü verilerin ardından Fed’in üçüncü bir parasal genişlemeye gideceği beklentisinin de altın fiyatlarını yukarı taşıdığı görüşünü taşıyor.

Sarı maden ABD ile ilgili az bir endişe duyduğu anda yukarı yönlü atağını başlatmaktadır. Çünkü güvenilir yatırım aracı olan altındaki fiyat hareketleri her an ateş edebilecek ve bu yüzden de tetikte bekleyen askere benzemektedir. En ufak bir haberde sert hareketlere başlayan sarı maden özellikle ABD ile ilgili olumsuz haberlerin gelmesi ile yükselişlerine hız kesmeden devam etmektedir. ABD’nin ekonomisinin büyümeye ilişkin gelen olumsuz haberleri altın fiyatlarının yükseltmeye yetti. ABD borç tavanı oylaması sonrasında da kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını AAA olarak teyit etmesi ancak indirime gidebiliriz uyarısı da güvenilir yatırım aracına olan talebin artmasına neden oldu. Bütün bu gelişmelerle birlikte 1661 dolar seviyesine kadar yükselen sarı maden 1651 dolar seviyesine kadar gerilese de tekrar yükseldi ve 1658 dolar seviyelerinde hareket etmektedir. Sarı Maden orta kanalı kırdığı için üst kanala kadar yükselmek isteyebilir. Bu seviyelerde sırasıyla 1672 ve 1686 dolar seviyeleri olarak belirlenmiştir. Bugünden itibaren özellikle ABD’den gelecek olan haberler dikkat etmeli ve tarihi rekor seviyelerinde olan sarı maden deki hareketlere dikkat etmeliyiz. Çünkü her yeni rekor seviyelerinden başlayan tepki satışları altın fiyatlarını kısmi olarak geriletmekte ve sonra destekten güç alarak yukarı yönlü atağına tekrar başlatmaktadır. Örneğin altın fiyatlarının 1624 dolardan 1580 dolara daha sonra da 1630 dolardan tekrar 1600 dolar seviyesine kadar gerilemesi ve buralardan aldığı güçle yükselmek istemesidir. Uzun vade beklentilerinin 1700 ve 1775 dolar olduğu sarı maden de daha önceki stratejimiz olan düşüşlerde alım pozisyonları açılması hala geçerliliğine devam etmektedir.

Pivot;1639

Destek; 1652-1642-1630

Direnç; 1661,50-1672-1686

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD Hazine tahvilleri değer kazandı

ABD Hazine tahvilleri, bugünkü tüketici harcamaları verisi öncesi değer kazandı

Kapat