2B’de Damping

Uzun zamandır üzerinde tartışılan 2B yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Hazırlanan tasarıya göre, 2B arazileri için 10 bin TL olabileceği belirtilen peşinat miktarı 1000 TL’ye kadar düşürülürken, taliplilere sekiz ay da taksit olanağı tanındı.
 

Hükümet tarafından üzerinde uzun süredir çalışılan 2B yasa tasarısı, dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi” gerekçesiyle hazırlanan taslağa göre taşınmaz, belediye ve mücavir alan içindeyse, bin metrekareye kadar olan kısmı rayiç bedel ve emlak vergi değerinin toplamının yarısı üstünden satılacak.

 
Bin metrekareyi aşan kısım içinse rayiç bedel üstünden rakam belirlenecek. Belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalan taşınmazlar içinse rayiç bedel ve emlak vergi değerinin toplamının yarısı üzerinden rakam belirlenecek. Yasanın yürürlüğe girmesinden önceki kadastro tutanaklarına göre 2B alanlarını kullandıkları belirlenen kişiler, belirlenen satış bedeline itiraz etmemek kaydıyla hak sahibi sayılacak.

 
Kadastro tutanakları, yasadan sonra da güncellenecek. Başvurular, hak sahipliği durumuna göre 3 ile 6 ay içinde
yapılacak.
 

Peşinat miktarı düştü

 
Tasarıya göre, mücavir alanlar içindeki 2B arazilerini almak isteyenler 2 bin TL, müvacir alan dışındaki 2B arazilerini almak isteyenler 1000 TL peşinat verecek. Mücavir alan içindeki arazilerde 3 yıl için 6 taksit, mücavir alan dışındaki arazilerde 4 yıl için 8 taksit imkanı tanınacak. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede, arazilerin 10 bin TL peşin ve 5 ay taksitle satılabileceğini belirtmişti. Tasarıyla peşinat miktarı düşürülürken, taksit vadeleri de uzatılmış oldu.

 
Satış işlemleri, başvuru tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde tamamlanacak. 2B arazilerin satışından sağlanacak gelir bütçeye aktarılacak. Yeni orman alanlarının kurulmasında da bu gelirden faydalanılacağı belirtilirken, söz konusu gelirin diğer kurumlara ödenek olarak da aktarılabileceği kaydediliyor. 2B kapsamında Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, İstanbul ve Bursa’da 160 bin hektar arazi bulunuyor.
 
Orman tarla oldu

 
Tasarının gerekçesinde, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin büyük bölümünde orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinin tamamlandığı, Hatay ile İstanbul arasında kalan kıyı illerinde orman sınırları dışına çıkarılan alanın yüzölçümünün yaklaşık 190 bin hektara ulaştığı bildirildi. Gerekçede bu alanların, narenciye ve muz yetiştiriciliği, zeytinlik, seracılık, toplum yerleşim yerleri ve sanayi alanları gibi amaçlarla kullanıldığı ifade edildi.

 
Gerekçede, orman niteliğini tam olarak kaybetmiş tarla, bağ, zeytinlik ve mera gibi arazilerle şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu 2B arazilerinin toplam yüzölçümünün yaklaşık 410 bin hektara ulaştığı da kaydedildi. Aynı şekilde söz konusu alanların, orman sınırları dışına çıkartıldıkları tarihler itibariyle yaklaşık 10-30 yıldır herhangi bir bedel ödenmeksizin kullanıcıların tasarrufunda bulunduğu da ifade edildi.
 

İstanbul’dan 16 milyar TL bekleniyor
 

2B arazilerinin büyük bölümü İstanbul’da bulunuyor. Sadece İstanbul’daki 2B arazilerinden 16 milyar TL gelir beklediği belirtiliyor. İstanbul’da özellikle Çatalca, Silivri, Ümraniye, Çekmeköy, Şile, Sultanbeyli, Pendik, Arnavutköy, Ümraniye, Sarıyer gibi bölgelerde önemli oranda 2B  arazisi bulunuyor. İstanbul’daki 2B arazilerinin alan ölçüsünden değeri de 9 bin 251 hektarı civarında. Türkiye genelindeki toplam 2B geliri beklentisinin ise 26 milyar lirayı aştığına dikkat çekiliyor.   (Milliyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da 1,3270’e Dikkat!!!

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Portekiz'in liderlerinin ülkedeki finansal krizi kontrol altına almanın yollarını aradıklarını belirterek, Portekiz'in,...

Kapat