29 Haziran LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, politika yapıcıların “güçlü ihtiyat” modunda olduğunu söyleyerek, gelecek haftaki toplantıda faiz artırımına gitme niyetinde olduklarının işaretini verdi. Asya Pasifik bölgesinden merkez bankacılar ile birlikte düzenlenen bir konferans sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Trichet, “Enflasyon bekleyişlerini çıpalamak için artan biçimde karar almaktayız” dedi ve “Ne düşündüğümüze gelince, güçlü ihtiyat modundayız” yorumunda bulundu. Bu yorumdan sonra Euro değer kazandı ve parite kısa bir süre sonra1,4396 seviyesine kadar yükseldi. Avrupa Merkez Bankası, Nisan ayında, üç yılın ardından ilk kez faiz artırımına gitti ve politika faizini çeyrek puan yükselterek yüzde 1.25’e çıkardı. Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları faiz kararı için 7 Temmuz’da Frankfur’ta bir araya gelecek. 17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde enflasyon, Aralık ayından bu yana yüzde 2 olan banka limitinin üzerinde seyrediyor. Trichet, “Enflasyonu güçlü bir şekilde çıpalamak için, her an ve her gelişmeyi uygun biçimde değerlendirerek karar almaktayız” dedi ve “Bu, Avrupa’nın istikrarı, güveni ve refahı için çok önemli” yorumunda bulundu.

EUR/USD paritesi 1,4102 seviyesinden almış olduğu güçle dün de yükselişine devam etmek istedi. Bu yükselişler 1,4396 ile sınırlandı ve bu seviyeden sonra paritede biraz durgunluk yaşandı. Gün içerisinde 1,4236 seviyesine kadar gerileyen EUR/USD paritesi Trihet’in faiz artırılabilir açıklaması sonrası Euro’nun değerlenmesine dolayısıyla paritenin yükselmesine neden oldu. Bu yükselişin devam etmesini ve kanalın üst noktası olan 1,4485 seviyesine kadar sürmesini beklemekteyiz. 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4230 desteği parite içi önem arz etmektedir. Bu nokta kontrol noktası olup kırılması halinde 1,40 seviyelerine kadar sert satışların olabileceği gibi, üzerinde kaldığı müddetçe 1,4485 seviyesi hedeflenebilir. Bugün 5. Paket oylaması olacaktır ve bu durum Euro bölgesi için çok önemlidir. Paketin oylamasından her şey istenildiği gibi giderse Euro bölgesinde biraz olsun rahatlama gelecektir ve bu durum pariteyi yukarıya taşıması beklenmektedir. Ancak ters bir durum olması durumunda yani dün grev nedeniyle yaşanan çatışmaların üzerine birde bugün oylama yapılacak 5. Dilim pakette bir  sorun çıkarsa Euro bölgesi bu durumdan derin yara alabilir. Bu yüzden de temel faktörlerin haberlerinin etkisinin geçmesini bekleyebilir ve buna göre uygun pozisyon alabilirsiniz. Yada var olan temel haberleri dikkate alabilir, haberi doğru yorumlayarak karlı işlemler elde edebilirsiniz.

Pivot;1,4325

Destek; 1,4345-1,4275-1,4250

Direnç; 1,4400-1,4455-1,4500

GBP/USD ANALİZ

İngiltere´de binlerce kamu sektörü çalışanının, kesintileri ve emeklilik şartlarını protesto etmek için bu hafta grev yapması bekleniyor. Yaklaşık 750 bin kişinin katılmasının öngörüldüğü perşembe günkü grev, ülke genelinde okulların, kamu kuruluşlarının ve mahkemelerin kapanmasına yol açacak. İngiliz hükümeti sendikaların grev kararını geri çekmesi çağrısında bulunurken, sendikalar hükümetin emeklilik yaşını artırma kararına karşı çıkıyor. Hükümet, emeklilik yaşını 2020 yılına kadar 60´tan, 66´ya yükseltmeyi planlıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, mevcut emeklilik koşullarının “vergi mükellefleri için adil olmadığını” savunuyor. Sendika liderlerinin dün hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede de anlaşma sağlanamadı. Kamu sektörü sendikalarının anlaşmaya varılamazsa benzer bir grevi sonbaharda da yapmaları bekleniyor.

GBP/USD paritesi dün kendisini 1,60 seviyesinin üzerine atmayı başardı ve gün içerisinde 1,6042 seviyesine kadar yükseldi. Ancak GBP/USD paritesinde tedirginlik devam etmektedir. Defalarca 1,59 desteğinin test edildiğini ve bu desteğin kırılmaya çalıştığını gözlemlemekteyiz. Parite eğer bu desteği kırsaydı ciddi bir gerileme yaşanılabilir ve trend değişebilirdi. Ancak piyasalar buna izin vermedi ve 1,5912 seviyelerinden başlayan yukarı yönlü atak pariteyi yukarı taşıdı. Bollinger bandı içerisinde kalmaya devam etmesi durumunda bandın orta kanalı olan 1,6176 ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6229 seviyesine kadar yükselmesi kolaylaşacaktır. Bugün İngiltere’den gelecek olan haberleri takip etmeli ve bu haberlere uygun pozisyonlar açarak karlı işlemler elde edebilirsiniz. Şuanda hassas olan bu paritede işlem girmek yerine sabırla beklemek ve paritedeki hareketlerin netleşmesi durumunda uygun pozisyon almak riskimizi minimize eden diğer bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot;1,5960

Destek; 1,5980-1,5915-1,5885

Direnç; 1,6045-1,6075-1,6105

USD/JPY ANALİZ

Depremin ardından ekonomisinde daralmanın derinleştiği Japonya’da fabrika üretimi Mayıs ayında beklentinin üzerinde gerçekleşti. Japonya’da Mayıs ayına ait fabrika üretimi bir önceki aydan yüzde 5.7 artış kaydetti. 11 Mart’taki deprem ve tsunaminin, ülkenin fabrikalarında derin hasara sebep olarak, arz zincirinde bozulmalara yol açmış olmasından ötürü, fabrika üretim verileri Japon ekonomisinin toparlanmasına işaret eden önemli bir gösterge olarak görülüyor. Mayıs ayındaki verilerle birlikte sanayi üretimi Japonya’da ikinci kez yüz güldürdü. Meiji Yasuda Life Insurance’tan Yuichi Kodama, “arz zincirlerinde iyileşme kaydedildikçe, bu durum üretime da güçlü bir toparlanma olarak yansıyor” dedi. Japonya’daki deprem ve tsunaminin ardından, başta otomobil şirketleri olmak üzere birçok üretici, geçici süreliğine üretim faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmış, fabrikalarını kapatmıştı.

Kısa vadeli yükselişlerin yaşandığı parite dün 81 direncini geçememişti ve tekrar geri dönmüştü. Ancak akşam saatlerinden itibaren başlayan atak paritenin yukarı yönlü hareketini durduramadı ve USD/JPY paritesi 81 direncini geçerek gün içerisinde 81,26 seviyesine kadar yükseldi. Çizmiş olduğumuz kanal içerisinde hareketine devam eden parite eğer kanalı kırabilseydi 82 seviyelerine kadar başlayan yeni bir alım rallisi ile karşı karşıya olabilirdi. Ancak kanalı kıramayan ve buradan geri dönen USD/JPY şuanda 81,04 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Kanalın baskın gelmesi durumunda paritenin gerilemesinin kuvvetli olabileceğinden ve bu seviyelerden başlayacak düşüş hareketlerinin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 80,60 desteği ve kırması durumunda kanalın alt noktası olan 80,20 seviyesine kadar gerileyebileceğinden bahsedebiliriz. Bugün ABD’den gelecek olan veriler ve ABD borsalarının açılması ile paritede ciddi hareketler gözlemlenebilir. Kısa vadeli alım pozisyonları gün içerisinde açılabileceği gibi uzun vade de bu yükselişler uygun satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot;80,85

Destek; 80,70-80,50-80,35

Direnç; 81,30-81,55-81,90

PETROL ANALİZ

Siyah inci 89,60 seviyesine kadar geriledikten sonra bu desteği defalarca test etti ancak bu desteği kıramayarak yükselmeye çalıştı. Dün de gün içerisinde 90 dolar seviyelerine yakın hareketine devam eden siyah inci destekten aldığı güçle yükselişini sürdürmekte ve gün içerisinde de 93,35 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Şuanda 92,75 seviyesinde hareketine devam eden siyah inci akşam saatlerinde açıklanacak olan ham petrol stokları verisi sonrası sert hareketler gözlemlenmesi beklenmektedir. Önceki veriye kıyasla stoklarda 2M’lik bir artış gözlemlenmektedir. Eğer gelen haber stoklarda artış olduğunu gösterirse petrol fiyatlarında sert bir gerileme görülebilir. Bu durum petrol fiyatlarını 89,60 seviyesine kadar sürükleyebilir. Haber öncesi yaşanan yükselişlerin devam etmesi petrol stoklarındaki azalmaya bağlı olacaktır. Eğer stoklarda azalma gözlemlenirse var olan yükseliş baskısı petrol fiyatlarını 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 95,80 seviyesine kadar sürükleyebilir. Petrol 95,80 ile 89,60 seviyesi arasında sıkıştı ve bu seviyelerden hangisini kırarsa o yöne sert hareketleri yapması kolaylaşacaktır. Uzun vade beklentilerinin 115 dolar olarak bilindiği petrol’de düşüşlerin en fazla 90$-85$ arası olabileceği ve bu düşüşlerin tamamlanması sonrasında yükselişlerin devam etmesini beklemekteyiz. Bu düşüşlerin ilk seviyesi 89,60 desteğiydi ve bu seviye test edilerek yükselmeye başlandı. Petrolde düşüşleri tetikleyecek haberlerin olup olmamasını kontrol etmeli ve buna göre uygun pozisyonlar alınarak karımızı maksimize edebiliriz.

Pivot; 90,00

Destek; 91,80-91,00-89,60

Direnç; 94,00-94,45-95,80

ALTIN ANALİZ

Borç krizindeki Yunanistan’da Papandreou hükümeti bugün kritik kemer sıkma ve orta vadeli ekonomik reform paketini oylayacak. Tasarruf paketi, Yunanistan’ın 110 milyar Euro’luk yardım kredisinin 5. dilim ödemelerini alabilmesi için AB ve IMF yetkilileri tarafından şart koşuluyor. Financial Times ve Wall Street Journal gibi küresel ekonominin önemli basın organları, Yunanistan hükümetinin tasarruf bütçesini onaylamaması durumunda, bunun ülke için “intihar” olacağını belirtiyor. Yunanistan Merkez Bankası başkano, kemer sıkma politikaları ve bir dizi özelleştirmeyi öngören programın parlamentodan geçmemesi hâlinde, ülkenin temerrüdden kaçışının olamayacağını belirtti. Yunanistan Merkez Bankası Başkanı George Provopoulos uyarıda bulunarak, ülkenin ekonomisi için bıçağın kemiğe dayandığını, bu sebeple de oylamanın Yunanistan için kritik önem taşıdığını ifade etti. Financial Times gazetesine konuşan merkez bankası başkanı, siyasilerin Yunanistan’daki ekonomik krize şu zamana kadar gereken önemi vermemiş olduğunu, bunun da ülkeyi temerrüdün eşiğine sürüklediğini söyledi.

Sarı maden 1496 dolar desteğinden aldığı güçle ABD borsaları açılışından sonra yükselmeye başladı ve gün içerisinde 1506 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu direnci geçemeyen altın tekrar geri döndü ve 1500-1506 seviyesi arasında sıkışıp kaldı. Şuanda da 1504 dolar seviyesinde hareketine devam eden sarı maden eğer 1506 dolar direncini geçebilirse 1511 ve 1518 seviyelerine kadar yükselişler gözlemlenebilir. Eğer geçen hafta yaşanan sert satışlar devam etmek isterse gelebileceği ilk seviye 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1488,70 dolar seviyesidir. Bu seviye altın için kısa vadede çok önemli bir destektir. Altın bu desteğin üzerinde kaldığı müddetçe satışlar geçici alımlar kuvvetlidir. FED faizlerinin düşük seviyede tutmaya devam ettiği sürece altındaki düşüşler tepki yükselişler genel olacaktır. Altın fiyatlarının tekrar yeni rekor seviyelerine kadar yükselebilmesi için önce güçlü desteklere ihtiyacı vardır. Bu güçlü desteklerden birisi olan 100 günlük hareketli ortalama olan 1488,70 seviyesidir. Diğer güçlü destekler ise 1470 ve 1442 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun vade beklentileri 1565 ve 1618 dolar seviyelerinin hala daha aktif olması altın fiyatlarındaki düşüşleri uygun alım fırsatı olarak değerlendirebilme imkanını da sunmaktadır. Bugün ABD borsalarının açılması ile daha net hareketler gözlemleyebiliriz.

Pivot; 1490

Destek; 1495-1480-1462

Direnç; 1506-1511-1518

Kudret AYYILDIR

Baş Analist / LiderForex

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD endeks vadelileri düştü

ABD endeks vadelileri, Yunanistan parlamentosunda kemer sıkma tedbirleri görüşülürken düştü

Kapat