26 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Finans dünyasının önde gelen isimlerinden John Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Steve Hanke, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Yunanistan iflas etti, bu gerçekle yüzleşmek gerek” dedi. Yunanistan’ın elinde bulunandan fazla para harcayıp iflasa sürüklendiğini belirten Hanke, ülkenin geçmişte de birçok kez iflas ettiğini, dolayısıyla bunun yeni bir durum olmadığını ifade etti. Hanke, konuyla ilgili olarak, “Aslında yapılacak tek şey bu gerçekle yüzleşmek. Yunanistan iflas etti ve artık oyun oynamayı bırakarak iflasını kabul etmeli. Ülke ekonomisinde iyi bir işleyiş yok, bu nedenle A’dan Z’ye yeniden yapılandırma gerekiyor” açıklamasını yaptı. Yunanistan’ın eski para birimi drahmi’ye dönmesinin meseleyi daha kötü hale getireceğini bildiren ekonomist, “Bu durumda para birimi develüasyona uğrar ve özel şirketler de iflas eder. Çünkü tüm şirketler Euro üstünden faaliyet gösteriyor” dedi.  Ülkedeki krizin diğer ülkelere yayılmasının mümkün olduğunu söyleyen Prof. Hanke, “Yunanistan ekonomisinde derin problemler yatıyor. Bunlar çözülmediği müddetçe ne zaman ve nasıl olur bilmiyorum ama her zaman yayılma riski söz konusu” diye konuştu.  Hanke, IMF’nin ülkede yüzde 1.1’lik büyüme olacağına dair tahminlerini ise ‘imkansız’ olarak niteledi.

Moody’s haftanın açılış gününde Yunanistan’ın kredi notunu düşürmesi ile Avrupa Borsalarında satıcılı açılan ve bu yüzden de değer kaybeden Euro paritenin kısmi olarak geri çekilmesine neden oldu. Daha sonra ABD borsalarının açılması ile Dolar da değer kazanınca parite gün içerisindeki önemli pivot seviyesi olan 1,4325 desteğine kadar çekildi. Günlük ve haftalık trendlerinin yükseliş olması nedeniyle bu düşüşler uygun alım fırsatı olarak değerlendirildi ve EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,4325 desteğinden aldığı güçle yükseldi ve tekrar 1,44 seviyesine kadar çıkış yaptı. Günlük grafikte belirlenen kanalı kırdığı için yukarı yönlü atağına devam etmesi beklenen EUR/USD paritesi fibonnaci %76,4 düzeltme seviyesi olan 1,4468 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerine devam edecektir. EUR/USD paritesi için 1,4450 direncinin geçilmesi ile 1,47 seviyelerinin önünün açılacağından bahsetmiştik. Parite bu direnci geçerek yükselişlerin devamı için sinyaller verdi. Alınacak pozisyonlarda stop loss seviyesi olarak pivot seviyesini belirleyerek yapılacak geri çekilmeleri alım olarak değerlendirebilir ve 1,47 seviyesi hedeflenebilir.

Pivot;1,4400

Destek; 1,4450-1,4420-1,4355

Direnç; 1,4500-1,4550-1,4580

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD borçlanma sınırını yükseltmezse, 2 Ağustos’tan itibaren borcunu ödeyemez hâle gelecek. Ancak temerrüde sadece bir hafta kalmasına rağmen, Kongre üyeleri hâlâ yasal sınırı yükseltme konusunda uzlaşma sağlayamadı. Kongre’de son olarak Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler borçlanma sorununa iki farklı öneri getirdi. ABD Kongresi’nde savunulan planların her ikisi de hükümetin borçlanma limitini 2012 sonuna kadar yükseltilmesi üzerine kurulsa da, borçlanma artışını izleyen kemer sıkma döneminde ayrışıyorlar. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, vergi ve harcama reformu gereksinimleri konusunda farklı düşünüyorlar. ABD Başkanı Barack Obama’nın da sürdürülmekte olan müzakerelerin durumuyla ilgili olarak bugün ilerleyen saatlerde açıklama yapması bekleniyor. Demokratlar, borçlanma limitini 2.4 trilyon dolar yükseltmeyi ve gelecek 10 yılda 2,7 trilyon dolarlık harcama kesintisi yapmayı öneriyor. Planda yeni vergi artışı, sağlık reformu yer almazken, tasarrufun büyük bölümünün savunma harcamalarından yapılması öngörülüyor. ABD Başkanı Obama’nın da bu planı desteklediği belirtiliyor. Ancak temsilciler meclisi başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, planın ”aldatıcı” olduğunu savunuyor.

GBP/USD paritesi haftanın açılış gününde EUR/USD paritesi gibi hareketlerine devam etmektedir. Dün 4 saatlik grafikte 1,6260 ve kırmızı renkli kanalın üst noktası olan 1,6340 seviyelerinin öneminden bahsetmiştik. Çünkü bu seviyeler belirli formasyon oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Paritenin 1,6260 desteğini kırması ile ters cup formasyonu oluşması beklenirken, GBP/USD paritesinin kırmızı renkli kanalı kırmasıyla Flag yani Bayrak formasyonu oluşabileceğinden bahsetmiştik. GBP/USD paritesi 1,6260 desteğinden aldığı güçle yükselmekte ve 1,6340 direncini geçmeye çalışmaktadır. Şuanda da 1,6346 seviyesinde olan GBP/USD paritesinde FLAG formasyonunun oluşması kuvvetlenmektedir. Bu yüzden de paritenin ilerleyen zamanlarda 1,6400 seviyelerine doğru atak başlatarak bayrak formasyonunu tamamlayacağını söyleyebiliriz. Ancak teknik olarak beklenilen bu durum gelecek makro-ekonomik haberler nedeniyle değişebilir. Özellikle İngiltere’den gelecek olan büyüme oranı verisi ile ABD’den gelecek olan Yeni Konut Satışları haberi paritenin seyri açısından önemlidir. Kırmızı renkli kanalın kırılması ile yukarı yönlü atak başlatması beklenen parite için 1,6400 direncinin geçilmesi ile 1,6480 seviyesine kadar yükselişler gözlemlenebilir.

Pivot;1,6315

Destek; 1,6330-1,6255-1,6205

Direnç; 1,6390-1,6430-1,6500

USD/JPY ANALİZ  

Borçlanma limitini yükseltme konusunda hâlâ bir anlaşmanın sağlanamadığı ABD’de, 2 Ağustos’tan sonra görülebilecek temerrüt ihtimali doları aşağı çekiyor. Birçok analist 2 Ağustos’a kadar borçlanma sınırı yükseltilemezse doların daha da baskı altında kalacağını söylüyor; ancak bazı stratejistler bu görüşün tam tersi bir beklentiye sahip. Dolar’ın 2 Ağustos’a kadar borçlanma sınırı yükseltilemese dahi sonrasında değerlenebileceğini söyleyen stratejistlerin tutumu ise yalnızca bir iyimserlikten ibaret değil. Stratejistler, bunun traderların pozisyonlarıyla ilgili olduğunu ifade ediyor. Spekülatif traderlar genellikle piyasaları yukarı itmek için kısa vadeli hareketler içinde yer alırken, bu traderlar mevcut durumda doların düşeceği ihtimaline göre pozisyonlarını belirliyor. Aynı zamanda kısa pozisyonları fazla olan yatırımcılar, daha çok riskli varlıklara yöneliyor.

USD/JPY paritesi haftanın açılış gününde 78,50 direncinin önemli olmasından dolayı gerilemesine devam etmektedir. Gün içerisinde 78,41 seviyesine kadar yükselen parite buradan başlattığı geri çekilmeyi 77,89 seviyesine kadar sürdürdü. Ancak bu geri çekilme öncesi 78,70 seviyesine kadar yükselen parite de yükselişlerde satış fırsatı olacağından daha önceki analizlerimizde de bahsetmiştik. Uzun vade beklentilerinin düşüş olması nedeniyle yükselişleri satış olarak belirlediğimiz USD/JPY paritesinde Japonya’dan gelecek olan müdahale haberleri ile tekrar kısmi olarak yükselişler gözlemlenebilir. Ancak müdahalenin gelebilmesi için paritenin 76,50-76,00 seviyesine kadar gerilemesi beklenirse paritedeki düşüşlerin devamının gelmesi beklenilmektedir ve ilerleyen zamanlarda da bu seviyeler görülecektir. Parite için kısa vadeli alış pozisyonu açılabildiği gibi uzun vadeli pozisyonlarda yaşanacak yükselişleri satış olarak düşünebilir ve pozisyon açabilirsiniz. Bugün ABD’den gelecek olan haberler ve ABD borsalarının açılması ile paritede sert hareketlilik gözlemlenebilir.

Pivot; 78,40

Destek; 78,00-77,85-77,65

Direnç; 78,25-78,70-78,90

PETROL ANALİZ

ABD’de borç limiti konusunda uzlaşıya varılamamasının ülke ekonomisini tehdit etmesiyle petrol beş gün içinde ilk kez geriledi. Vadeli kontratlar, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’in borç limiti konusunda uzlaşı olmadığını açıklamasıyla yüzde 1.1 oranında değer yitirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ise ABD Kongresi’nin borçlanma tavanını yükseltmede anlaşma sağlayamaması ve dolayısıyla borcunu ödeyememesi halinde ülkenin uzun vadeli kredi notunu en düşük seviyeye çekme ihtimalinin yarı yarıya olduğunu söyledi. Öte yandan bugün Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu üç basamak geriletti.  Londra’daki Jefferies Bache’de üst düzey broker olan Christopher Bellew, “ABD’ye dair belirsizlik bu hafta petrol de dahil tüm emtia fiyatlarını geriletiyor. Ancak arz talep göstergesine göre, Brent petrol 115 dolar ile 120 dolar arasında kalabilir” diye konuştu.

Siyah inci gelen spekülatif haberler neticesinde haftanın açılış günü belirli seviyelerden tekrar toparlanarak yükselişler için sinyaller verdi. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 97,72 dolar seviyesinden güç alarak yükselmeye çalışan siyah inci şuanda 99,54 dolar seviyesinde ve 100 doları geçmeye çalışmaktadır. Yükselmesine devam etmesi durumunda gelebileceği ilk seviye olarak fibonacci %61,8 düzeltme seviyesi olan 101,40 seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu seviye kırmızı renkli kanalın da üst noktası olmaktadır. Eğer petrol fiyatlarında yükselişler devam eder ve bu yükselişler kanalın geçilmesine neden olursa siyah incideki yeni hedef 103,50 seviyesi olarak belirlenebilir. Siyah inci gelen olumsuz spekülatif haberlere rağmen uzun vade beklentilerinin yükseliş olması nedeniyle yükselmesine devam etmektedir. Eğer gelecek olan olumsuz haberler petrol fiyatlarında gerilemeye neden olursa 50 günlük hareketli ortalama seviyesini takip etmeli ve bu seviye kırıldığında satış pozisyonu açılmalıdır. 50 günlük hareketli ortalama desteğinin kırılması ile satış pozisyonlarının açılabileceği siyah inci de yapılacak geri çekilmeler uzun vade yaşanacak yükselişler için uygun alım olarak değerlendirilebilir.

Pivot;97,72

Destek; 99,00-98,40-97,20

Direnç; 100,00-100,60-101,40

ALTIN ANALİZ

Sarı maden açılış ile beraber 1623 dolar seviyesine kadar yükselmiş ve bu seviyeden 1614 dolar seviyesine kadar geri çekilerek tepki satışlarını tekrar oluşturmaya çalışmıştır. Sarı madende her yeni rekor seviyesinden alıştığımız tepki satışlarının oluşabileceğini ve bu seviyelerde dikkatli olmak riskinizi minimize etmek açısından önemlidir. Daha önce 1610 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen kar realizasyonları altını 1580 dolar seviyesine kadar geriletmişti. Şimdi de 1623 dolar seviyesine kadar yükselen sarı maden bu seviyelerden geri çekildi ve gün içerisinde 1611 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Eğer geri çekilmeler devam eder ve altın 1600 dolar desteğini kırarsa sarı madenin 1595, 1575 ve 1553 dolar seviyelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz. Eğer sarı maden geri çekilmeleri gerçekleştirmez ve 1600 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başarırsa daha önce geçemediği 1623 dolar direncini geçmek isteyecektir ve böyle bir durumda 1650 dolar seviyesi hedeflenebilir. Uzun vade beklentilerinin 1700 – 1775 dolar olan sarı maden de 28 Ocaktan itibaren düşüşlerde alım pozisyonlarını önermiş bulunmaktayız ve bu senaryo hala daha geçerlidir.  Bugün ABD borsalarının açılması ve açıldıktan sonra ABD’den gelecek olan haberler altın da sert hareketlerin olmasına neden olabilir. Bu yüzden ABD borsalarının açılışını takip etmeli ve buna uygun strateji belirleyerek işlem pozisyonları alınmalıdır.

Pivot;1600

Destek; 1606-1603-1595

Direnç; 1623-1635-1648

Kudret Ayyıldır

LiderForex BaşAnalist 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Swiss Franc Soars on Greece Downgrade, Uncertainty Over U.S. Debt Deal

The Swiss Franc found robust strength in the Asian and European sessions as investors sought safe haven amid the Moody’s...

Kapat