26-30 Mart 2012 Haftaya Bakış

Haftalık Ekonomik takvime ulaşabileceğiniz adres:

http://www.kudretayyildir.com/ekonomik-takvim

EUR/USD ANALİZ

Geride bıraktığımız hafta EUR/USD paritesi 1,3293 ile 1,3133 seviyeleri arasında sıkışık seyrine devam etmektedir. Özellikle paritenin belirli direnç seviyelerini test etmesi sonrası başlanan tepki satışlarının çok net olmaması acaba düşüşler sona eriyor mu sorusunu da beraberinde getirmektedir. Ancak her ne kadar belirli düşüşlerden sonra net yükselişler gözlemlense de parite kritik dirençleri geçemiyor. Belirli seviyeler arasında bant hareketi gerçekleştiren EUR/USD paritesi için kısa vadeli 1,3325, uzun vadeli ise 50 ve 200 günlük üssel hareketli ortalamalar olan 1,3500 ile 1,3620 dirençleri önemlidir. Bu dirençler paritedeki dönüşlerin devamlılığı için önemli seviyeler olarak belirlenmiştir. Paritenin ne kadar yukarı çıkacağına da önce 1,3325 karar verecektir. Kısa vadeli bu direncin büyük önem taşıdığı ancak geçilemediği gözlemlenmektedir. EUR/USD paritesi eğer 1,35 ve 1,36 seviyelerini test etmek istiyorsa 1,3325 direncini geçmesi gerekmektedir. Kısa vadeli beklentimizi belirttikten sonra uzun vadeli analizimize dönecek olursak beklentimiz EUR/USD paritesinin 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3620 direnci altında kalmaya devam ettiği sürece düşüşlerin devam edeceğidir. Ancak düşüşlerin rahat edebilmesi için önce psikolojik bir destek olan 1,30 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa bant olarak 1,3325-1,3130 uzun bant olarak da 1,35-1,30 seviyeleri arası belirtilmektedir.

Teknik olarak bazı seviyelerin kritik olduğunu ancak genel görünümün düşüş olduğunu sizlerle paylaştıktan sonra temel analizle ilgili kısaca haftayı değerlendirirsek; Özellikle bu hafta Bernanke’nin haftası olacak. Çünkü genel olarak hemen hemen her gün yapacağı konuşma neticesinde piyasalar hareketlenebilir. Haftanın açılış günü ile başlayacak olan veri akışı haftanın son gününe kadar heyecanlı ve bir o kadar da hareketli günlerin görüleceğini belirtebiliriz. Bernanke ve Draghi’nin konuşmaları dışında ABD ve Avrupa’dan gelecek ve önem derecesi yüksek olan haberlerin parite için kısa vadeli hedeflerin oluşmasına neden olabileceği gibi bazı önemli kritik seviyelerinin geçilmesi neticesinde uzun vadeli yönleri de etkilenmesine neden olabilir. Mart ayının son haftasına geldiğimiz bu günlerde özellikle nisan ayında yaşanacak gelişmelere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de ABD’den gelecek olan 1 çeyrek şirket bilanço açıklamaları ile nisan sonunda Yunanistan’da gerçekleşecek olan seçimler nisan ayı’nın en önemli makro-ekonomik haberleri olarak belirlenmiştir.

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,5922 ile 1,5770 seviyesi arasında hareketine devam etti. Dikkat edilirse GBP/USD paritesi 1,5930 seviyelerine yaklaştıkça ciddi bir satış baskısına maruz kalmakta. Daha önce de defalarca 1,5930 seviyesini test eden ve buradan başlattığı satışlarla düşüşlerine devam eden GBP/USD paritesi yine aynı senaryoyu gerçekleştirecek mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Genel olarak psikolojik bir direnç olan 1,60 seviyesi altında düşüşlerine devam etmesi beklenilen GBP/USD paritesinde diğer önemli nokta yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1,5920-30 seviyesidir. Ayrıca 1,5920 seviyesi haftalık grafikte 100 günlük üssel hareketli ortalama olarak belirlenmiştir. Kısa vadeli 1,5920 direncinin önemli olduğu parite de uzun vadeli de 1,60 seviyesi kritik bir önem taşımaktadır. Dolar Endeksinde gerçekleştirilen kısa vadeli düşüş neticesinde yükselişlerine haftanın son işlem günü devam eden GBP/USD paritesi sterlin’in güvenilir liman özelliğini kaybetmesi neticesinde ilerleyen zamanlarda yeniden değer kaybetmeye bu da paritenin gerilemesine neden olabilir. Ancak yine de paritedeki hareketliliğe temkinli yaklaşmak adına yükselişlerine dikkat etmeli ve 1,60 seviyesi üzerinde mi altında mı olduğunu kontrol etmemiz gerekmektedir. Beklentimiz; 1,60 seviyesi altında 1,5740 ve 1,5585 seviyesinin hedef olarak belirlenmesidir.

 

USD/JPY ANALİZ

79,50 direncini geçtikten sonra yukarı yönlü hareketine devam eden ve 84,20 seviyesini test eden USD/JPY paritesi defalarca test ettiği 84,20 direncini aşamaması neticesinde tepki satışlarına maruz kalmasına neden oldu. Bu durum paritenin 82 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Ancak parite için böyle bir tepki satışlarının olması teknik olarak beklenilen bir hareketti ve bu hareketin devam edip etmeyeceği bu hafta özellikle Japonya’dan gelecek önemli verilerle doğrulanacaktır. Kısa vadeli tepki satışlarının devam etmesi gözlemlenirken yaşanılacak olası geri çekilmeler uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirilmektedir. Beklentimiz ise paritenin 80 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe 84,50 ve 85,50 olarak belirlenmiştir. Maksimum geri çekilme seviyesi olarak da psikolojik bir destek olan 81 seviyesi olarak belirtebiliriz.

PETROL ANALİZ

Siyah inci gelen spekülatif haberler ve ABD’den gelen makro-ekonomik haberler neticesinde aşağı-yukarı hareketler gerçekleştirerek dalgalı bir hafta geçirmiş oldu. Hafta içerisinde 108,60 ile 104,50 seviyesi arasında hareketine devam eden siyah inci için en dikkat çekici FED başkanı Bernanke’nin petrol fiyatları ile ilgili yapmış olduğu konuşmasıydı. Yüksek enerji fiyatlarının enflasyon için sorun olmadığını ve bu durumun sadece geçici olduğunu belirtmesi petrol fiyatlarının yükselişinin herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayacağının sinyali olarak algılamalı mıyız sorusunu da beraberinde getirdi. Diğer bir konuşma ise daha önceli haftalarda Suudi Arabistan’dan gelmişti. Suudi Arabistanlı bir yetkili petrol fiyatlarının yükselişine bir anlam vermediğini açıklamıştı. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci de özelikle de kanalın alt noktası olan 103,50 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini ve kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %23,6 düzeltme seviyesi olan 121,19 seviyesine kadar yükselişler gözlemleyebiliriz. Uzun vadeli baktığımızda ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 96,35 dolar desteği uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği en önemli seviyedir. Petrol fiyatlarının bu destek üzerinde yükselişlerine devam edeceğini ve yeni rekor seviyeleri test edeceğini söyleyebiliriz. Hatırlanırsa daha önce (1 Mayıs 2011 ) 115 dolar seviyesinden başlayan satışlar 74 dolar seviyesine kadar devam etmişti. Bu düşüş sonrası toparlanan ve kademeli bir şekilde yukarı doğru hareket eden siyah inci de ilerleyen zamanlarda bu direncinde üzerine çıkıp yeni rekor seviyelerinin test edileceğini teknik olarak söyleyebiliriz. Temel olarak İsrail, ABD, AB ve İran arasında özellikle İran’ın petrol ile ilgili yapmış olduğu gelişmeler ilerleyen zamanlarda Orta Doğu’da yaşanılacak hararetli günlerin oluşacağını da göstermektedir. Özellikle de AB’nin İran’a yönelik bankacılık işlemlerini durdurması ile başlayan hareketler daha da üst düzey boyuta taşınabilir. Yaza doğru herhangi bir savaş planının da olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurursak yaşanılacak bu tür endişelerin petrol fiyatlarının tavan fiyat olmasını sağlayabilir. Bu yüzden de güncel gelişmeleri dikkatle takip etmekte fayda var.

ALTIN ANALİZ

Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinde pozisyon alırken gerçekleştireceğiniz lot miktarı ve açmış olduğunuz pozisyon miktarına göre elde edilen marjin kavramı çoğu yatırımcıların dikkatinden kaçmakta ve kıymetli metaller arasında yer alan sarı madende açmış olduğu pozisyonlarda ciddi zararlar elde etmektedirler. Genel olarak yukarı yönlü beklentimizin devam ettiği altın fiyatlarında bazı zamanlarda kar satışlarının oluşabileceğini yatırımcılarla paylaşırken kısa vadeli yaşanılacak düşüşlerde satış pozisyonları alınabileceği gibi uzun vadeli beklenilen yükselişler için yaşanacak olası düşüşler alım fırsatı olmalıdır açıklamasını bildirmekteyiz. ( Örneğin altın fiyatları 1790 seviyelerindeyken 1800-10 seviyelerinin kritik olduğunu ve bu seviyelerin geçilmediği sürece kar satışlarına hazırlıklı olmamız gerektiğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik). ( Bir diğer örnek ise altın fiyatlarının 1630-1590 dolar seviyeleri arasında yukarı yönlü atak başlatması gerektiğini ve bu aralıkta 1530 seviyesine zarar durdur belirtilerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olarak belirtilmesi gerektiğinden bahsetmiştik.Parite geride bıraktığımız hafta 1628 seviyesinden 1666 dolar seviyesine kadar yükseldi.)

Genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde ve beklentilerimizde 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olacağını bildirmekteyiz. Ancak bu seviyelerin oluşabilmesi için altın fiyatlarının güçlü bir seviyeden destek bulması gerekmektedir. Bu desteklerden birincisi haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar desteği ve yine haftalık grafikte yükseliş kanalının alt noktası olan 1590 dolar seviyeleri altın fiyatlarının dönüşü için çok önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın fiyatlarının 1630-1590 seviyelerine kadar yaşanılacak geri çekilmelerinde 1530 seviyesine zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedefleneceğini daha önceki analizlerimizde belirttik ve hala daha bu düşüncenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan nasıl olsa altın fiyatları yükselecek diye 1660 dolar seviyelerinden alım işlemi gerçekleştirip altın fiyatının 1600’e geldiğinde acaba ne yapmalıyım yoksa düşecek mi stresi yaşamaması gerekmektedir. Finans piyasalarında işlem gören varlıkların yukarı ve aşağı yönlü hareketinden başka yapacağı bir seçeneği yoktur. Mühim olan Bu dalgalanmalarda hangi seviyelerde nasıl işlem açmalı ve işlem açtığınız pozisyonun lot miktarı ne olmalıdır. Genel olarak anaparanızın %5’i ile işlem açmasını önerdiğimiz işlem stratejisinde zararın max bekleme süresi olarak yine anaparanızın %10’u olarak belirlenmiştir. Bu strateji ile yapılacak işlemlerde zarar elde edilse de anaparanın batma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Beckham’lar 3 yıldır tatil yapmıyormuş!

Eski şarkıcı-yeni tasarımcı Victoria Beckham bir dergiye verdiği röportajda, futbolcu eşi David Beckham ile 3 yıldır tatil yapamadığını söyledi

Kapat