25 AB Üyesi Bütçe Anlaşmasını İmzaladı

İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışındaki 25 AB üyesinin liderleri, bütçe disiplinini güçlendiren yeni hükümetlerarası anlaşmayı imzaladı.           
En az 12 AB üyesi tarafından onaylanması koşuluyla 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek anlaşmayla bütçe disiplininden taviz veren ülkeler yarı   otomatik yaptırımlara hedef olacak.          
 

Anlaşma metninde, bütçe açıklarının hedeflerin üzerinde kalması halinde ”düzeltme mekanizmasının otomatik olarak devreye gireceği” kayda geçiriliyor.          
 

Bu yönüyle AB’ye mali kuralı getirecek anlaşmayla üye ülkelerin yapısal bütçe açıklarının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 0,5′ini aşamayacağı hükme bağlanıyor.          
 

Taraf ülkelerin bütçe yapma yetkilerini kısmen Brüksel’le paylaşmalarını öngören anlaşmayla Avro Bölgesi başta olmak üzere AB içinde ekonomi politikalarının daha yakın koordinasyonu hedefleniyor.          
 

Anlaşma metninde ayrıca, zordaki ülkeleri kurtarmak için oluşturulan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) adlı fondan faydalanabilmek için anlaşmaya taraf olma şartının aranacağı belirtiliyor.          
 

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, imza töreninde yaptığı açıklamada,   bütçe disiplini anlaşmasıyla Avro Bölgesi’nde güvenin yeniden tesisi açısından   önemli bir adım atıldığını söyledi.          

  
Van Rompuy, ”Avro Bölgesi’nin geleceği açısından güvenin yeniden   yakalanması, ekonomik büyüme ve istihdamın yolunu açacaktır” dedi.      

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şişe Cam – Nötr; Endekse Paralel Getiri

Şişe Cam Yönetim Kurulu’nun 01.03.2012 tarihli toplantısında; Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret AŞ’nin aktifinde bulunan Beykoz gayrimenkullerinin devralınmasına karar verilmesi...

Kapat