23 Haziran LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan’da hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) troykasıyla varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı üç yıllık orta vadeli bütçe planının cuma günü parlamentoda oylanacağı bildirildi. Yunan medyası, ”yeni sert tedbirler içeren planın, Eurogroup’un Yunanistan’a olan yardım paketinin beşinci dilimiyle ilgili karar alacağı 3 Temmuz’a kadar parlamentoda onaylanması için adeta bir maraton başlatıldığını” duyurdu. Bunun için zamanın kısıtlı olduğu belirtilen haberlerde, ”Eurogroup’un beşinci yardım dilimini serbest bırakması için bütçe planının parlamentoda onaylanmış olması gerektiği” belirtildi. Yunanistan Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos, dün parlamentoda güven oylamasından önce yaptığı konuşmada, ”yeni bütçe planıyla ilgili oylamanın bir an önce tamamlanması gerektiğini” ifade ederek, ”bu konudaki oylamayı haziran ayı sonuna kadar uzatarak tehlikeye atamayacaklarını” söylemişti. Atina’da daha önce verilen haberlerde, 9 Haziran’da Bakanlar Kurulunca onaylanarak parlamentoya gönderilen planın oylamasının 28 Haziran’da yapılacağı bildirilmişti.

Beklenen gün geldi ve FED açıklamasını yaptı. Genel olarak ekonomide olumluluklardan bahsetti ancak bazı detayların olumsuzluğu da gözden kaçmadı. Genel anlamda ekonominin olumlu gitmesinin ardından faiz artırmamış olsa da Dolar’ın değer kazandığını paritedeki geri dönüşten görebiliyoruz. Tahvil programını da bu ayın sonunda sonlandırılmasının yapılacağı, sıfıra yakın faizlerin, dolayısıyla gevşek para politikalarının bir süre daha devam ettirileceğini ifade eden Fed, vadesi yaklaşan varlıklara da yatırım yapmayı sürdüreceklerini açıkladı. Faizlerin artırılmaması ve FED’in bu ayda tahvil programını sonlandırması beklentisi olduğumuzu analizlerimizde belirtmiştik. FED’den gelen bu haber sonrası parite geri çekilmeye başladı. 1,4440 seviyelerinden başlayan geri çekilmeler paritenin şuanda 1,4309 seviyesinde hareketine devam etmesine neden oldu. Düşüşlerin devamının olması durumunda 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4225’e kadar gerilemesi görülebilir. Ancak haftalık trendin ve var olan uzun vade beklentilerinin yükseliş olması paritedeki düşüşleri sınırlandırabilir. Bugün de makro-ekonomik olarak yoğun bir gün geçirecek olan piyasalarda en önemli haber akşam saatlerinde ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisi ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın yapacağı konuşma olacaktır. FED’den gelen haberler neticesinde değer kazanan Dolar bugün gelecek olan haberlerle desteklenirse paritedeki satışlar sertleşebilir. Aksi takdirde yani bugün gelecek olan haberler Dolar’ın değer kaybetmesine neden olursa dün yaşanan geri çekilmelerin sonu, yükselişlerin başlangıcı olacaktır ve parite kaldığı yerden yükselmeye başlayacaktır.

Pivot;1,4360

Destek; 1,4290-1,4255-1,4215

Direnç; 1,4330-1,4400-1,4435

GBP/USD ANALİZ

Fed yetkililerinin kararı, dün akşam faizleri değiştirmeme kararı alan, ancak ekonomik toparlanmadaki yavaşlamalara dikkat çeken Fed Açık Piyasa Komisyonu’nun (FOMC) satır aralarındaki sözlerinin de bir kez daha altını çizdi. Fed yetkilileri aynı zamanda gıda ve enerjiyi dışarıda bırakan çekirdek enflasyonda da bir miktar hızlanma olmasını bekliyor. 2 günlük toplantıları sonrasında açıklamalarda bulunan merkez bankası yöneticileri, ekonomik toparlanmanın eski hızına önümüzdeki çeyreklerde geri döneceğini belirtti. Son ekonomik verilerin zayıflamaya işaret etmesinin ardından Fed, bu gelişmeleri ekonomik görünüm raporuna da yansıttı. ABD’de işgücü piyasası, otomotiv, mağaza ve konut satışları ile imalat büyümesi çeşitli zaman dilimlerine göre önemli yavaşlamalara işaret ediyor. Fed bu ayın sonunda tahvil alım programını sonlandırıyor. Sıfıra yakın faizlerin, dolayısıyla gevşek para politikalarının bir süre daha devam ettirileceğini ifade eden Fed, vadesi yaklaşan varlıklara da yatırım yapmayı sürdüreceklerini açıkladı.

GBP/USD paritesi gün içerisinde teknik olarak yükselmek isterken gelen makro-ekonomik haberler paritenin gerilemesine neden olmaktadır. Önce BOE üyesi Fisher’ın olumsuz konuşması pariteyi geriletirken daha sonra da FED Başkanı’nın konuşması paritede gerilemelere neden olmaktadır. Gün içerisinde 1,6016 seviyesine kadar gerileyen GBP/USD paritesi şuanda 1,6046 seviyesinde hareket etmektedir. Parite için 1,59 seviyesi önemli bir destek konumundadır. Parite bu desteği kıramadığı müddetçe yukarı yönlü atağına devam etmesi beklenmektedir. Aksi durumda yani paritenin bu desteği kırması durumunda trendin artık düşüş olacağı ve paritede sert düşüşlere maruz kalabileceğini söyleyebiliriz. Bugün ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisi paritede sert hareketlere neden olabilir. Bu yüzden açıklama zamanı gireceğiniz işlemler ile var olan açık pozisyonlarınızda muhakkak stop loss ve take profit seviyesi belirlemeniz riskinizi minimize etmek için önemlidir.

Pivot;1,6110

Destek; 1,6020-1,5970-1,5935

Direnç; 1,6080-1,6150-1,6200

USD/JPY ANALİZ

Fed Başkanı Bernanke, Fed’in politikalarının oluşturulduğu Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ekonomisini yavaşlatan bazı problemlerin gelecek yıl da sürebileceğini kaydetti. Bernanke, ekonomideki yavaşlamanın kısmen, durgun konut piyasası ve etkisini yakın zamanda kaybetmeyecek gibi görünen diğer faktörlerden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti. “Finansal sektördeki zafiyetler, konut sektöründeki problemler gibi, bizde kaygı uyandıran ‘ters rüzgarların’ bazıları, düşündüğümüzden daha güçlü ve sürekli olabilir” diyen Bernanke, “Yavaşlamanın bir kısmı geçici ancak bir kısmı ise daha uzun sürebilir” ifadesini kullandı. FED Başkanı’nın konuşmasında en net hareketlerin olduğu paritelerden birisi olan USD/JPY açıklama sonrası yükseldi ancak bu yükselişler sınırlı kaldı. 80,63 seviyesine kadar yükseldi ancak kanalı kıramadığı için geri dönerek şuanda bulunduğu 80,42 seviyesine kadar geriledi. Parite için yükselişlerin satış fırsatı olabileceğinden daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. USD/JPY paritesinde uzun vade beklentilerinin düşüş olması yükselişleri sınırlandırmaktadır. Eğer parite 80,70 direncini geçebilirse kısa vadeli 81 seviyesine yaklaşmak isteyebilir, hatta geçmek isteyebilir. Böyle bir yükselişin olması durumunda kısa vadeli alış pozisyonlarından yararlanmak isteyenler alım işlemi açabilir ancak uzun vade beklentilerinin düşüş olması nedeniyle açacakları alım pozisyonları belli bir süre sonra risk unsuru taşıyacaktır. Bu yüzden de riskimizi minimize etmek için yükselişlerde satış pozisyonları açabilir ve yaşanacak düşüşlerden ciddi bir kazanç elde edebiliriz.

Pivot;80,25

Destek; 80,30-80,15-80,00

Direnç; 80,65-80,85-80,95

PETROL ANALİZ

Fed’in ABD’de ekonomik büyümenin yavaşladığını ancak kısa süre sonra yeniden toparlanmanın hızlanacağını açıklamasının ardından petrol fiyatları yükseldi.  Fed yetkilileri ekonomideki yavaşlamanın temel sebepleri olarak gördüğü yüksek benzin fiyatları ve Japonya’daki felaket nedeniyle yaşanan üretim sıkıntılarının geçici olduğunu ifade etti. Siyah inci 91,50 dolar desteğine kadar geriledikten sonra buradan başlattığı atakla 95,68 seviyesine kadar yükselmiş oldu. 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 95,70 direncine takılan petrol burayı geçemedi ve geri dönmeye çalışmaktadır. Şuanda da 94,19 seviyesinde hareketine devam eden siyah inci bu direnci geçebilirse 100 dolar seviyesine kadar yükselmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Dün stoklarda yaşanan azalma nedeniyle değer kazanan petrol fiyatları bu direnci geçemezse bu seferde daha önce görmüş olduğu 91,50 seviyesine geri dönmesine neden olabilir. Bugün de makro-ekonomik olarak yoğun bir gün geçirecek olan piyasalarda en önemli haber akşam saatlerinde ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisi ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın yapacağı konuşma olacaktır. FED’den gelen haberler neticesinde değer kazanan Dolar bugün gelecek olan haberlerle desteklenirse petrol fiyatlarında satışlar sertleşebilir. Aksi takdirde yani bugün gelecek olan haberler Dolar’ın değer kaybetmesine neden olursa dün yaşanan geri çekilmelerin sonu, yükselişlerin başlangıcı olacaktır ve petrol kaldığı yerden yükselmeye başlayacaktır.

Pivot; 92,85

Destek; 93,50-91,40-90,00

Direnç; 95,70-97,18-98,60

ALTIN ANALİZ

Para birimlerindeki dalgalanmanın değerli metali cazip kılmasıyla altın fiyatları yedi haftanın zirvesini gördü. Euro, Yunanistan endişelerine bağlı olarak son iki haftada dolar karşısında düşerken altın fiyatları yedinci haftada da yükselişe doğru ilerledi. Altın, borç endişeleri ve ABD’de rekor düşük seviyedeki faiz oranlarının etkisiyle geçtiğimiz 12 ayda yüzde 25 oranında yükseliş kaydetti. FED toplantısı sonucu öncesi sarı maden yeni yükselişlere meydan okurcasına yükselişin gösterdi ve yeni seviyelerde haberi karşıladı. Gün içerisinde 1558 seviyesine kadar yükselen sarı maden gelen haberler neticesinde gün içerisinde 1544 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1546,54 dolar seviyesinde hareketine devam eden sarı maden dün yaşadığı yükselişlerin düzeltme satışlarını yaşamak isterse bu sarı madenin 1521 dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden olabilir. Yaşadığı yükselişlerde sonra oluşabilecek geri çekilmeler altın’ın destekten güç almasına ve sağlıklı yükselişler gözlemlenmesine neden olabilir. Bu yüzden de yaşanacak yükselişler öncesi görülebilecek tepki satışlarına dikkat etmeli ve buna göre uygun alım pozisyonları açmak riskinizi minimize etmek için önemlidir. Uzun vade beklentilerinin 1565 ve 1618 dolar seviyeleri olması altın fiyatlarındaki geri çekilmeyi sınırlandırmaktadır. Düşüşlerde uzun vade için alım pozisyonu önerdiğimiz sarı maden için kısa vade de destek-direnç kırılışlarına göre uygun pozisyon alınmasını söyleyebiliriz. Bugün ABD’den ve Euro bölgesinden gelecek olan haberler sarı madenin hareketlenmesine neden olabilir.

Pivot; 1541

Destek; 1544-1535-1530

Direnç; 1552-1558-1563

Kudret AYYILDIR

BaşAnalist / LiderForex

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bitmeyen endişeler Euro’yu aşağı çekti

Papandreou'nun güven oyu almasına rağmen kemer sıkma politikalarını onaylatmakta sıkıntı çekeceğine yönelik spekülasyon, euro, dolar karşısında geriledi

Kapat