2017′ye Kadar 46 Bin Elektirikli Araç Yollarda Olacak

Araştırma ve danışmanlık grubu Frost &   Sullivan’ın raporunda, Türkiye’de 2017 yılına kadar 46 bin elektrikli aracın   karayollarına çıkacağı ve elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak için 50   binin üzerinde şarj noktasının kurulacağı öngörüsü yer aldı.          
  

Frost & Sullivan’ın ”Türkiye’de Otomotiv Endüstrisinin 360 Derece CEO   Perspektifi” başlıklı raporuna göre ihracata yönelik kaliteli üretim   doğrultusunda faaliyet göstermeye kararlı otomotiv tedarikçileri açısından Türk   Otomotiv Sanayisi büyük fırsatlar sunuyor.          
 

Raporda, 2015 yılından önce iç pazarda yıllık hafif araç satış hacminin   bir milyona, yıllık üretim hacminin ise 2020 yılında 1,5 milyona ulaşacağı   beklentisine yer verildi.          

  
Türkiye otomotiv pazarının, Hindistan, Çin, Brezilya, Güney Afrika   pazarları gibi henüz doygunluktan uzak bir konumda bulunduğu dile getirilen   raporda, Türkiye’ye il bazında bakıldığında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya,   Bursa gibi büyük şehirlerin ardından Konya, Gaziantep, Şanlıurfa gibi şehirlerin   pazar potansiyeline işaret edildi.          

  
Raporda, 2010 yılında dünya genelinde 70,7 milyon araç satıldığı   belirtilerek, bu rakamın 2020 yılında 110 milyona ulaşacağı öngörüldü.   Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa pazarının bu satıştan alacağı payın   8,3 milyon, Türkiye’nin payına düşen araç sayısının ise 1,3 milyon seviyesinde   olacağı kaydedildi.          
 

Türkiye otomotiv üretiminin tümüyle Avrupa ve ABD’ye yapılacak ihracata   bağlı durumda bulunduğu vurgulanan rapora göre, Avrupa bölgesi ihracat pastasının   yüzde 65′ini çeken bölge olarak öne çıkıyor. Raporda, Türkiye’nin Batı Avrupa   otomotiv pazarına olan bağımlılığını azaltması için mutlaka Ortadoğu ve Kuzey   Afrika’ya ihracat yapacağı pazarlara odaklanmasının büyük önem taşıdığının altı   çizildi.                    
 

-”Koşullar iç pazara hitap edecek yerli araç üretimini teşvik edici”-                    
 

Frost & Sullivan Türkiye Araştırma Yöneticisi Mohamed Mubarak,   değerlendirmesinde, Türkiye’de araç fiyatlarının yüksekliği ve satılan araçların   yüzde 70 ila 75 oranda ithal olmasının, Türkiye’nin iç pazarına hitap edecek   yerli araç üretimini teşvik edeceğine inandığını ifade etti.          
 

Mubarak, Türkiye’de otomotiv sanayinin, otomotiv üretimini yapılandırmaya   yönelik iyi tanımlanmış devlet desteği, genç nüfus ve hızla artan ARGE   faaliyetleri sayesinde yüksek otomotiv vergilerine rağmen yabancı yatırımcının   ilgisini çekmeye devam edeceğini belirtti.          
  

Analiz kapsamında araç fiyatı ve büyüklüğü temelinde yedi tüketici   segmenti tanımlandı. Fiyat ve segment analizine göre en çok satan modellerin   büyük kısmı orta grup segmentine sesleniyor. Ancak alt segmentte yer alan düşük   maliyetli araçların ve mikro araçlardaki pazar boşluğunun büyük fırsatlar   sunacağı belirtiliyor. Özellikle İstanbul gibi mega şehirlerde mikro arabaların   çok popüler olacağı, bununla beraber düşük maliyetli TATA Nano gibi araçların,   büyük şehirler dışında eski model araç kullanan tüketicilere hitap edeceği   vurgulandı.          
  

Frost & Sullivan’ın 2018 yılı Türkiye iç pazar satışları tahminlerine   göre Honda ve Volkswagen’in yıllık yüzde 8′in üzerinde büyüme gerçekleştirmesi   beklenirken, kısa bir dönem içerisinde pazar liderlerinin değişebileceği öngörüsü   paylaşıldı.          

  
Raporda elektrikli araçlar pazarının 2017 yılına kadar gelişimi de   incelendi. Frost & Sullivan Türkiye Araştırma Yöneticilerinden Melih Nalcıoğlu,   2017 yılına kadar Türkiye’nin karayollarında 46 bin elektrikli aracın boy   göstereceğini ve bununla birlikte elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak   için 50 binin üzerinde şarj noktasının kurulacağını öngördüklerini ifade etti.      

  
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cüneyt Başaran: Enflasyon İlk Öncelik mi?

Birçok Merkez Bankası piyasalara şu mesajı net olarak verdi: Büyüme gelsin de bir miktar enflasyona katlanabiliriz.    Başta Fed olmak...

Kapat