Hayata Dair – 3

Biraz önce asgari ücretin net olarak 1300 TL’den 1404 TL’ye yükseldiğini gördüm.

Hiç yoktan iyidir diye onlar adına mutlu mu olmak lazım yoksa verilen rakamın 4 kişilik bir ailenin geçim standartlarına ulaşamadığını görerek üzülmek mi gerek?

Ben üzülen değil kahrolanlar tarafındayım…

Bu sorunun cevabında banane yahu ne hali varsa görsünler diyenler olacağı gibi oturduğun yerden konuşma çok biliyorsan yardım yap diyenler de çıkabilir güzel ülkemizde.

İnsanların ne düşündüğünden ziyade vatandaş olarak neler yapılabilir nasıl katkılar sağlanabilir sorusunun cevabında yapılabilirlik ya da herkes tarafından kabul edilebilirlik konusunda endişelerim olmasına rağmen bir öneri sunmak istiyorum.

Sistemden kayıtlı olan çalışanların almış olduğu maaşlardan yola çıkalım ve TÜİK’den gelecek doğru rakamlarla bir kıstas oluşturalım.

Örneğin Asgari şartlarda çalışan vatandaşların maaşlarına destek olabilmek adına belirli bir maaşın üzerindeki kişilerden kademeli ya da tamamen “Asgari Geçim İndirimi (AGİ)” yardımını keselim. Bu kesintiyi de ilgili vatandaşlara kaydıralım. Bir vatandaş olarak aklıma ilk gelen budur.

Ancak kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerek.

Gerçekten aşağıdaki AGİ rakamlarına ihtiyaç olmayan maaş standardına sahip kişilerden bu kesintileri yapalım. Bu rakam 5 bin mi yoksa daha mı üstü onu bu çalışmayı sağlayacak kurumlar belirlesin.

Şuanda AGİ rakamları nedir peki?

 • Bekar Çalışan 131,25 TL
 • Evli ve Eşi Çalışan 131.25 TL
 • Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi 150.93 TL
 • Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi 170.63 TL
 • Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi 196.88 TL
 • Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi 210.00 TL
 • Evli ve Eşi Çalışmayan 157.50 TL
 • Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi 177.19 TL
 • Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi 196.88 TL
 • Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi 223.13 TL
 • Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi 223.13 TL

Tabii bu rakamlar yetmeyecektir, çok önemli ve ciddi bir iyileşme olmayacaktır. Ancak herkes taşın altına elini daha fazla koymalı. Şimdi diyeceksiniz ki ya zaten devlet benim maaşımdan ciddi oranda kesiyor bu yüzden ben vermek istemiyorum diyebilirler bunu öğrenmek için de bir çalışma hazırlanabilir.

Nacizane düşüncem bundan ibarettir. Konuya ilişkin önerimi BİMER’e sundum. Umarım değerlendirirler.

Belki bu öneri gelmiştir sizlerden ya da vatandaşlardan ancak ben bir vatandaş olarak öneri sunmak istiyorum.

Hep söylediğim bir şey vardır;

Eğer bir ülkede “çaresizlik” kavramını ortadan kaldırmak ve dışa bağımlılığımızı önlemek için insanların refah düzeyini artırmamız gerekiyor. İnsanların refah düzeyini artıramazsak suç oranı artar, çaresiz bir baba çocuğunu doğru yetiştiremez. elindeki para ile ay sonunu geçindireceğim diye 40 takla atan anne ise çocuğuna doğru şevkati sunamaz.

Yetkililere sesleniyorum!

Bu öneriyi de dikkate alın.

Add a Comment