Göründüğü kadar kolay değil!

Avrupa (ECB) ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantıları, Başkan Mario Draghi ve Janet Yellen’in açıklamaları, Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, PMI verileri gibi önem derecesi yüksek makro gelişmelerin sonuçları, varlık fiyatları üzerinde agresif hareketlerin oluşmasını sağlar. Bu nedenle de anlık olarak yaşanılan sert fiyat değişimlerine Foreks işlemcileri karşı koyamaz ve bu hareketlilikten kazanç elde etmek ister. Ancak bu öyle görüldüğü kadar kolay değildir.

Bu tür zamanlarda back test çalışması ve ortalama hareketlerin tespiti en azından yapılacak stratejilerde başrol için önemli bir kıstas olabilir. Özellikle de haberlerin açıklandığı an varlıklar üzerinde stratejiler oluşturulduğu için en temelde haber sonucunu veya açıklamaların nasıl bir etki yaratacağını hızlı bir şekilde yorumlamak gerekir ki bunun için öncelikle kaliteli bir eğitim ihtiyaçların baş listesinde olmalıdır. Söz konusu eğitim çalışmalarında GCM Forex Araştırma Departmanının fark yarattığını söyleyebilirim.

Nereden açıldı bu konu diyen yatırımcılar için bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin açıklamaları varlık fiyatları üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Özellikle de 1,1270 – 1,1230 bandı dışında FLAG mi yoksa TERS CUP mı formasyonları ihtimali konuşurken ECB toplantısı sonucu kritik bir önem taşıyor. Şu sıralar FLAG formasyonunda önemli adımlar atıldığını görmekteyiz.

1

ECB açıklamaları öncesinde konu ile alakalı “Avrupa Merkez Bankasını Beklerken” raporunu inceleyebilir, ayrıca “ECB harekete geçecek mi?” webinar eğitimi video kaydını izleyebilirsiniz.

ECB Başkanı Draghi’nin konuşması öncesinde daha önce EURUSD paritesine nasıl bir etki yaptı sorusunun cevabında aşağıda yer vereceğimiz grafikleri inceleyebilirsiniz…

22 Ekim 2015 – ECB Başkanı Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

22-ekim-2015-ecb-baskani-draghinin-aciklamalari

3 Aralık 2015 – ECB Başkanı Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

3-aralik-2015-ecb-baskani-draghinin-aciklamalari

21 Ocak 2016 – ECB Başkanı Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

21-ocak-2016-ecb-baskani-draghinin-aciklamalari

10 Mart 2016 – ECB faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

10-mart-2016-ecb-faiz-karari-ve-baskan-draghinin-aciklamalari

22 Nisan 2016 – ECB faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

22-nisan-2016-ecb-faiz-karari-ve-baskan-draghinin-aciklamalari

02 Haziran 2016 – ECB faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamalarının EURUSD üzerindeki etkisi!

02-haziran-2016-ecb-faiz-karari-ve-baskan-draghinin-aciklamalari

Başarılı işlemler dilerim.

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment