Gram Altın yükselişte, gözler ABD verisinde!

Cuma günü yayınlanacak Tarım Dışı istihdam verisinin öncü göstergesi olarak kaydettiğimiz kritik ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve ISM İmalat dışı PMI verileri, Dolar Endeksi başta olmak üzere EURUSD, USDJPY ve Altın fiyatı üzerinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Dolar ve Altın üzerinde yaşanılacak olası hareketler de Gram Altın fiyatında agresif fiyatlamaların görülmesine katkı sağlayabilir.

Gram Altın = (USDTRY * Ons Altın) / 31,10 şeklinde formülize edilmiştir. Burada ABD’den gelecek olan olumlu veya olumsuz veri sonuçlarında doğru karar alabilmek adına Gram Altın’ın USDTRY’den mi yoksa Ons Altından mı daha fazla etkileniyor sorusunun cevabı önem arz ediyor.

Kısa vadeli olarak baktığımızda Ons Altın fiyatında yaşanılan hareketler, Gram Altın üzerinde etkisini daha net bir şekilde hissettirirken, Uzun vadeli olarak baktığımızda ise USDTRY kurunda yaşanılan hareketler, Gram Altın üzerinde etkisini daha net bir şekilde hissettirmektedir.

O halde, gün içerisinde ABD’den gelecek kritik verilerin sonuçlarının kısa vadeli etkisi dikkate alındığında özellikle Ons Altın fiyatlamaları, Gram Altın üzerinde daha net hamlelerin oluşmasını sağlayabilir.

Gram Altın yükselişte, gözler ABD verisinde!

Öncelikle Gram Altın ile alakalı teknik beklentinin yükseliş kanalının alt noktası olarak kaydettiğimiz 130,15 üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

ABD’den gelecek ADP Tarım dışı istihdam değişikliği ve ISM imalat dışı PMI verilerinin beklenti altında kalması durumunda ons altın fiyatında yaşanılacak olası pozitif görünüm, Gram Altın’daki yükseliş düşüncesinin desteklenmesine katkı sağlayabilir. Bu düşünce, 131,70 direncinin geçilerek trendin üst noktası 132,92 bariyerinin test edilerek yeniden karar vermesine katkı sağlayabilir. 132,92 direnci geçilirse yükselişler kaldığı yerden devam edeceği gibi ilgili bariyerin geçilememesi trend içerisinde tepkilerin oluşmasını sağlayabilir.

ABD’den gelecek ADP Tarım dışı istihdam değişikliği ve ISM imalat dışı PMI verilerinin beklenti üzerinde sonuçlanması durumunda ons altın fiyatında yaşanılacak olası negatif görünüm, Gram Altın’da satış baskısının oluşmasını sağlasa da trend alt noktası 130,15 destek noktası yakinen incelenmelidir. Özellikle bu seviye üzerindeki geri çekilmelerin tepki satışı olduğu unutulmamalıdır. Burada önemli olan ilgili haber sonucunun Gram altındaki trend görünümü değiştirip değiştirmemesidir.  İlgili haber sonuçlarına rağmen Gram altın 130,15 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yükseliş trendinin devam ettiği anlamına gelebilir. Ancak bu şartla yeniden trendin üst noktasına doğru hareketler izlenebilir. İlgili haber sonuçlarının 130,15 seviyesi altındaki fiyat hareketini tetiklemesi durumunda ise yükseliş trendinin kısa vadeli olarak sonlandığından bahsedebilir ve 128,50  – 126,50 gibi rakamlar bu aşamada telaffuz edilebilir.

Özetle: ABD’den gelecek ADP Tarım dışı istihdam değişikliği ve ISM imalat dışı PMI verilerinin ons altın üzerindeki olası etkisi, son zamanlarda birlikte hareket eden Gram Altın üzerinde de agresif fiyatlamaların oluşmasını sağlayabilir. 

1

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment