Bunları biliyor muydunuz?

Çoğu yatırımcı, aşağıda yer vereceğim kavramları sürekli duymakta ancak konu hakkında bilgi sahibi olmadığı için nasıl yorumlanması gerektiğini bilmemektedir.

Bu çalışmayı hazırlamak isteyişimdeki en temel husus, mevcut kavramların kısaca ne olduğunu sizlere aktarmaktır.

Pivot nedir?

Piyasadaki dalgalanmalardan en iyi şekilde yararlanmak ve bu hareketleri öngörebilmek için çeşitli matematiksel yöntemlerle hesaplanan ve bu hesaplamalar ile hangi yönde baskı olduğunu görmemizi sağlayan sisteme denir.

Pivot nasıl hesaplanır?

Teknik analiz yöntemini kullanan traderlar için Pivot hesaplama yöntemi bazı unsurlar ele alınarak çeşitlilik gösterebilir. Ancak bu çeşitliliğe rağmen ortak algıyı ifade edecek olursak, geçmiş fiyat hareketlerinde “en yüksek (High), en düşük (Low) ve kapanış (Close), fiyatları” pivot seviyesi belirlemede önemli bir yer edinmektedir.

Dolar Endeksi nedir?

Amerikan Doları’nın Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı gibi 6 büyük para biriminden oluşan bir döviz sepetine karşı geometrik ortalama yöntemiyle hesaplanan endekse “Dolar Endeksi” denir.

Fibonacci

Trend içerisindeki düzeltme (tepki) hareketlerinin hangi seviyelere kadar gerçekleşebileceğini, düzeltme bittikten sonra da hangi noktaları test edebileceğine ilişkin bize önemli destek –direnç sinyalleri veren uygulamaya Fibonacci adı verilir.

Fibonacci Retracement: Trend içerisindeki düzeltme (tepki) hareketlerinin hangi seviyelere kadar gerçekleşebileceğini görmemizi sağlar.

Fibonacci Expansion: Düzeltme bittikten sonra da hangi noktaları test edebileceğini görmemizi sağlar.

“CFTC” ( Commodity Futures Trading Commission )

ABD Opsiyon ve Vadeli İşlemler piyasasını denetleyen kurumdur. ( Türkiye’nin SPK’sı  = ABD’nin – CFTC’si )

Credit Default Swap

Ülkelerin veya şirketlerin herhangi bir iflas durumunda borçlarını ödeyememe olasılığına karşı alınan bir çeşit sigortadır. Yani eğer bir kurumun borcunu ödeyememe ihtimali artmaktaysa CDS fiyatının yükseleceğini, tersi durumda azalacağını söylemek yerinde olur.

(LTRO) “Long Term Refinancing Operation”   “[Uzun vadeli yeniden finansman (refinansman) operasyonu]”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çok düşük faiz olanakları ile Euro bölgesi bankalarına vermiş olduğu borca LTRO adı verilmektedir.

Algoritmik Trader

Kullanım Oranı:

  • ABD’de %70’ye yakın.
  • İngiltere’de %50’ye yakın
  • Japonya’da %35’e yakın

Gram Altın

(Ons Altın * USDTRY kuru ) / 31.10 formülü ile hesaplanır.

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment