Mart ayı Dolar endeksine yaramadı!

Mart ayının en kritik 3 haberi nedir diye soracak olsak, hemen hemen çoğu forex işlemcisi aşağıdaki gibi bir sıralama yapar.

  1. Tarım Dışı İstihdam
  2. ECB toplantısı
  3. FOMC tutanakları

Kritik makro-ekonomik gelişmelerin sonuçlarını incelediğimizde Dolar endeksindeki kayıplar dikkat çekici. ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ile birlikte ayın en sert geri çekilmelerini kaydeden Dolar Endeksi, FOMC tutanakları ile birlikte negatifliğine devam etti.

dolar endeksi

Mart ayının en kritik gelişmelerinin endeks tarafında yaşattığı olumsuz seyir, bundan sonraki süreçte de bir müddet daha bu etki altında kalmasına katkı sağlayabilir. Böyle bir durumda EURUSD, ALTIN gibi varlıklar yukarı yönlü çıkışlarında daha istekli bir tutum içerisinde yer almak isterken USDTRY, USDJPY, USDCHF gibi varlıklar da negatifliğini korumak isteyebilir.  Özellikle Dolar Endeksinin bundan sonraki süreçte gerçekleştireceği olası performans yukarıdaki düşüncenin devam edip etmemesi konusunda hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle de bundan sonra karşımıza çıkacak makro-gelişmelerin endeks üzerindeki etkisi dikkatle takip edilmelidir.

USDTRY, 2.9325 seviyesi altında kaldığı müddetçe negatif görünümüne devam etmektedir. Düşüşlerin teyidi için 200 günlük üssel hareketli ortalama (2.8570) altında günlük kapanışa ihtiyacı vardır. Aksi takdirde 2.9325 – 2.8570 arasında yatay görünüm izlenebilir.

ALTIN, 1261 seviyesini test ederek CUP formasyonunu tamamladı. 200 haftalık üssel hareketli ortalama (1270) orta vadeli satıcıları için hala daha kritik. Yükselişler izlesek de 1270 üzerinde henüz haftalık kapanış izleyemedik. Bu nedenle de 18 Mart tarihli haftalık kapanış önemlidir.

EURUSD, yukarı yönlü çıkışlarını formasyon gereği 1.1375 bariyerine taşıma konusunda isteğini sürdürüyor. Dolar endeksindeki geri çekilme sürdükçe bu düşünce devam edebilir. Ancak haftalık kapanış parite için önemli çünkü şu sıralar 55 haftalık üssel hareketli ortalama (1.1235) yakınında seyrini sürdürüyor. Özellikle de bu aşamada haftalık kapanışın da önemli olduğu unutulmamalıdır.

NOT: Dolar Endeksi nedir sorusunun cevabı için daha önce hazırlamış olduğum makalemi inceleyebilirsiniz.

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment