ISM imal olmayan endeks verisi vasıl sonuçlanabilir?

Tarım Dışı İstihdam verisinin nasıl sonuçlanacağına ilişkin stratejiler oluşturulurken ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve ISM İmal Olmayan Endeks rakamlarını dikkate alır, veriler arası korelasyonlarını inceleriz.

  • ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ile TDI arasında GÜÇLÜ KORELASYON (0.57)
  • ISM İmal Olmayan Endeks ile TDI arasında ORTA ŞİDDETLİ KORELASYON (0.47)

olduğunu, 2010 Ocak – 2015 Ağustos arasındaki veri kıyaslamalarından net bir şekilde görmekteyiz.

Her ayın ilk haftasında açıklanan verilerin sıralaması, normal şartlarda önce ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Çarşamba – 15:15) daha sonra ISM İmal Olmayan Endeks (Çarşamba – 17:00) ve son olarak da Tarım Dışı İstihdam (Cuma – 15:30) olarak belirlenmiştir. Bu sıralama dikkate alındığında özellikle ISM İmal Olmayan Endeks verisini doğru yorumlama ihtimali güçlüdür. Özellikle de ADP verisinin sonucunun tam tersi bir sonuç ile yayınlanma ihtimali, mevcut teorik hesaplamalarımıza göre güçlü bir olasılıktır.

NEDEN?

Örneğin, ADP TDI verisi beklenti altında olumsuz geldi. Cuma günü TDI verisinin olumsuz sonuçlanma ihtimalinin kuvvetli olabilmesi için ISM İmal Olmayan Endeks verisinin de olumsuz sonuçlanmaya ihtiyacı var. Ancak böyle bir düşünce, mevcut yorumlamayı çok kolaylaştırır ve piyasa bu kolay imkânı bize çok nadir tanır. Bu nedenle de özellikle ADP ile ISM İmal Olmayan Endeks veri sonuçları birbirinin tersi şeklinde sonuçlanması şaşırtıcı olmamalıdır. Çünkü böyle bir tutum, TDI sonucunu yorumlamamızı zorlaştırır.

2

Grafiği incelediğimizde, 2014 Ocak – 2015 Ağustos tarihleri arasında yer alan 20 veri sonuçlarının 15’inde birbirlerinin tersi şeklinde sonuçlandığını ve yukarıdaki teorimizin desteklendiği görülmektedir. Bu bağlamda da özellikle Çarşamba akşamı 17:00’da yayınlanacak ISM İmal Olmayan Endeks veri sonucunu önceden tahmin etme ihtimali bu şekilde mümkündür. Ancak bu mümkünlük içerisinde yanılma payının olabileceği unutulmamalıdır.

NOT: Yukarıdaki tüm açıklamalar, belirli istatistiki bilgilerin psikolojik faktörlere dayandırılmış bir senaryo olarak dikkate alınmalıdır. Her veri sonucunun bu şekilde gerçekleşecektir şeklinde bir algı oluşturulmamalıdır. Unutulmaması gerekir ki standart sapmalar, bu tür teorik kararlar içerisinde olmazsa olmaz sonuçlardan birisidir.

Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment