Seçim Sonrası!

1

Bu seçim sonucunda HDP dışındaki her parti, kendi şapkasını önüne alıp düşünmeli acaba ben nerede hangi yanlışları yaptım diye.

MHP’nin başarılı olduğu söylemine kesinlikle katılmıyorum. Bir ülkede HDP ile MHP aynı milletvekiline nasıl sahip olabiliyor buna anlam veremiyorum.

CHP, AKP’nin oy kaybettiği bu ortamda oy oranını artırabilirdi ancak o da kayda değer bir artış gerçekleştiremedi.

AKP, mevcut sonucun 2-3 puan üzerinde bir beklenti içerisindeydi ancak pirince giderken evdeki bulgurdan oldu. Cumhurbaşkanından almış olduğu desteğe rağmen istediği oy potansiyeline ulaşamadı.

AKP – CHP – MHP, birbirleri ile yüksek sesle tartışırken HDP’nin bu kavgadan besleneceğini ya görmedi ya da gördü ama işine gelmedi, o kadar da olmaz dedi.

Sonuç olarak artık yeni kararlar alınacak. Bu kararların hızlıca alınması, piyasayı daha fazla kaosa sürüklemesini engelleyebilir.

Peki, olası senaryolar neler?

  • AKP – CHP koalisyon
  • AKP – MHP koalisyon
  • AKP – HDP koalisyon
  • CHP – MHP – HDP koalisyon

Parti başkanlarının açıklamalarını incelediğimizde koalisyonu destekleyecek bir söylem mevcut değil. AKP ile böyle bir ortak çalışma sağlayacak söylemlerin keskin bir dille geri çevrildiğini görmekteyiz. Burada AKP’nin tutumu ve mevcut stratejilerinde nasıl bir değişikliğe gitmesi merakla beklenilmektedir.

Önümüzde önemli bir süreç mevcut. Koalisyon & Erken Seçim spekülasyonları piyasaların yakinen takip edeceği gelişmeler. TRY’li paritelerde ve BİST-100 endeksi bu süreçte dalgalanmalar nedeniyle çoğu işlemcinin canını yakabilir. Bu nedenle de yatırımcıların piyasayı iyi takip etmesi ve psikolojik algıyı iyi yönetebilmesi önemlidir.

TRY’li kurlarda trend anlamında değişen bir durum söz konusu değil. Gerek USDTRY gerekse GBPTRY, EURTRY ve GAUTRY kurlarında orta ve uzun vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Kısa vadeli olarak yükseliş baskısı hakim konumunda olsa da mevcut kar realizasyonları + tepki satışlarını dikkatle takip etmelidir.

Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment