EURUSD Son Durum!

Dolar endeksinde yaşanılan tepki satışları nedeniyle EURUSD paritesinde önemli yükselişler görüldü. Bu hareketler kısa vadeli işlemcilerin mevcut dalgalanmalardan yararlanmasını sağladı.

Peki, şuan ki seyir devam edecek mi? Bu sorunun cevabı için Dolar Endeksi ve EURUSD paritesi grafikleri ayrıca ele almak gerekir.

Dolar Endeksi hareketlerine incelediğimizde önce 100.63 daha sonra da 99.86 seviyesinden satış baskısına maruz kaldığına görmekteyiz. Genel görünümü incelediğimizde 10 Temmuz 2014 tarihinden beri endeksin yükseliş trendine devam ettiğini ve bu trendi 34 günlük üssel hareketli ortalama ile desteklediğini görmekteyiz. Endeksin ilgili tarihten beri 34 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi, yükseliş trendinin gücü hakkında bize önemli sinyaller vermektedir. Bu bağlamda da Dolar Endeksi 34 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanışına devam ettiği müddetçe yükseliş trendine devam etmek isteyebilir. Bu tutum, EURUSD paritesindeki bu yükselişlerin sınırlanmasına katkı sağlayabilir. 34 günlük üssel hareketli ortalama şu sıralar 97.00 seviyesinden geçmektedir.

1

EURUSD paritesini incelediğimizde ise 9 Mayıs 014 tarihinden beri devam eden düşüş trendinin 55 günlük üssel hareketli ortalama tarafından desteklendiğini görmekteyiz. Ayrıca parite ilgili tarihten beri 55 günlük üssel hareketli ortalama altında günlük kapanış gerçekleştirerek düşüş trendinin gücü hakkında bize önemli sinyaller vermektedir. O halde, ilgili ortalama altında günlük kapanışların sürmesi durumunda satıcılı seyrin devam edeceğine ilişkin düşüncelerimiz güncelliğini korumaktadır. Bu tutum, ilgili ortalamaya kadar yükseliş gerçekleştirilse dahi düşüş trendi güncelliğini koruyacaktır şeklindeki düşüncelerimizin sürmesine katkı sağlayan en temel faktör olarak kaydedilmiştir. Bu bağlamda da 55 günlük üssel hareketli ortalama altında günlük kapanışlar devam ettiği müddetçe yaşanılacak olası yükselişler, orta vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Düşüş trendinin sonlanabilmesi içinse 55 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde art arda iki günlük kapanış gerçekleştirmesi gerektiği unutulmamalıdır. İlgili ortalama şu sıralar 1.1105 seviyesinde güncelliğini korumaktadır.

2

Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment