BOE açıklamaları öncesinde GBPUSD paritesi karar aşamasında!

TR saati ile 14:00’da İngiltere Merkez Bankası (BOE) Faiz Oranı ve Varlık Alım Programına ilişkin kararını açıklayacaktır. Gerek Faiz Oranı gerekse Varlık Alım Programında herhangi bir değişiklik beklenmese de bankadan gelecek olası açıklamalar ile son günlerde hassaslaşan GBPUSD paritesinde sert hareketler görebilir.

3

Veri öncesinde pariteyi kısa zamanlı grafiklerde incelediğimizde 30 dk’lık grafikte üçgen formasyonu ve üst noktadan sıkışıklığa son verme isteği dikkat çekici. Bu tutum, dünün zirvesi 1.5249 seviyesinin yeniden hedeflenmesine katkı sağlayabilir.

1

İlaveten 4 saatlik grafiği incelediğimizde 200 periyotluk üssel hareketli ortalamanın 15259 seviyesinden geçtiği görülmektedir. Bu tutum her ne kadar anlık yükselişleri desteklese de genel görünüm olarak 1.5259 seviyesi altında kaldığı müddetçe negatif baskının devam etmesi şeklindedir.

1

Günlük grafiği incelediğimizde paritenin 24 Temmuz 2014 tarihinden beri devam eden düşüş trendinin 34 günlük üssel hareketli ortalama ile desteklendiğini görmekteyiz. Bu bağlamda da özellikle günlük kapanışlar kritikleşmiştir. Özellikle de trend değişimi için 34 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde art arda günlük kapanışa ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

2

 Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment