EURUSD paritesinde tarihi karar için geri sayım başladı-2!

EURUSD paritesi ile ilgili “tarihi bir karar için geri sayım başladı” adlı bir rapor yayınlamış ve bu raporumuzda bazı hususları ele almıştık. 3 Aralık 2014 tarihinde yayınlamış olduğumuz rapora ulaşmak için tıklayınız.

3 Aralık 2014 tarihinden bugüne kadarki süreçte piyasalar, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ve ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisi sonucu ile piyasa fiyatlamasında yer aldı. Draghi’nin açıklamaları ile birlikte EURUSD paritesi, 1,2455 seviyesine kadar tepki alımına maruz kalırken, TDI verisi ile birlikte parite 1,2300 seviyesi altında hareketler gerçekleştirdiğini görmekteyiz.

Şu sıralar ise EURUSD paritesinin 1,2260 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir.

Aralık ayında piyasaların en çok dikkat etmesi gereken makro-ekonomik gelişmelerden yukarıdaki gelişmeleri çıkardığımızda geriye sadece ABD’den gelecek kritik açıklamalar kalmaktadır.

17 Aralık Çarşamba akşamı sonuçlanacak FOMC toplantısı ve ardından FED Başkanı Janet Yellen’in gerçekleştireceği açıklamalar, EURUSD paritesinin tarihi hareketinde kritik bir önem taşımaktadır.

EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1,2226 ve 1,2180 seviyeleri kritik seviyeler olarak güncelliğini korumaktadır. 1,2226 seviyesi 200 aylık basit hareketli ortalama, 1,2180 seviyesi de mevcut kanalın alt noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölge, özellikle 2015 ilk çeyreğine kadar EURUSD paritesinde olası tepki alımı düşüncesinin oluşabilmesi için gündemden düşmeyecek bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu düşünce yapısının güçlü kalması için EURUSD paritesinin bu bölge üzerinde aylık kapanışlarını sürdürmesi gerekmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki böyle bir tepki alımı düşüncesi mevcut düşüş trendini değiştirmeyecektir. Aksine orta ve uzun vadeli satıcılar için önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki, EURUSD paritesi eğer aylık kapanışını bu bölge üzerinde gerçekleştirirse tepki alımlarında hangi seviyeler dikkate alınmalıdır?

Bu sorunun cevabı için fibonacci düzeltme rakamları dikkate alınmalıdır. Bu nedenle de “fibonacci retracement” kullanılarak mevcut düzeltme rakamları hakkında istatistiksel bir çalışma yapabiliriz.

1,4000 seviyesinden başlatılan düşüşlerin 1,2180 ile sınırlandığını varsayarak gerçekleştirmiş olduğumuz fibonacci çalışmasında, fibonacci %38,2, %50,0 ve  %61,8 oranlarının olası tepkide dikkat edildiğini, %50’lik oranın ise ideal düzeltme oranı olarak önemli bir yüzde olduğunu ifade edebiliriz.

  • Fibonacci Retrcement %38,2’lik düzeltme noktası 1,2875
  • Fibonacci Retrcement %50,0’lık düzeltme noktası 1,3090
  • Fibonacci Retrcement %61,8’lik düzeltme noktası 1,3305

Buraya kadarki yazımızı özetlersek;

EURUSD paritesinin 1,2180 seviyesi üzerindeki olası aylık kapanışı ve bu kapanış ile birlikte piyasaların tepki alımına olan inançtan kaynaklanan tepkilerdeki hedef seviyelerinin neler olduğunu ifade ettik.

ÖNEMLİ NOT: Bu düşüncemizin güncelliğini koruyabilmesi için 1,2180 seviyesi üzerinde aylık kapanış gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayalım. Tepki alımının nerede sonlanacağına ise temel makro-ekonomik gelişmeler ve etkileri karar verecektir.

1,2180 seviyesi altında gerçekleşecek aylık kapanış ise mevcut senaryonun iptal olmasını sağlayacaktır.

1

Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment