09 Eylül 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Yeni haftaya jeopolitik gelişmeler ve İskoçya endişeleri ile başlayan küresel endekslerde karışık bir seyir izlenirken, bu sabah Asya borsalarında da benzer bir görünüm var. ABD ekonomisi için yayımlanacak makro-ekonomik göstergeler öncesinde Dolar’daki yükseliş dikkat çekerken, parite ve emtia fiyatlarında genel anlamda ABD’nin para birimi değerindeki değişiklik etkili oluyor.

“Jeopolitik gündem”

Piyasaların yakından takip ettiği Irak ve Ukrayna gibi ülkelerde, finansal enstrümanların değerinde etkili olabilecek yeni gelişmeler mercek altında kalmaya devam ediyor. Irak’ta yeni hükümetin aday kabinesi açıklanırken, Kürt partiler Irak hükümetine katılma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yeni hükümetin Irak ve geleceği için bir kilometre taşı olacağını ifade etti. Ukrayna tarafında ise ateşkesin sağlanmasının ardından sürdüğü görülen çatışmaların bir miktar durulduğu görülüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko dün stratejik Mariupol kentini ziyaret ederken, rehine takasının başladığını ve 1200 rehinenin serbest bırakılmasını sağladıklarını belirtti. Bunun yanında Avrupa Birliği’nden (AB) Rusya için yaptırımların genişletilmesi konusunda şartlı bir karar çıktığı görüldü. Doğu Ukrayna’da sağlanan barışın kalıcı olması ve Rus birliklerinin bölgeden çekilmesi halinde yeni yaptırım paketi uygulanmaya konmayacak.

“Dolar endeksi yükselişini sürdürdü”

Geçtiğimiz Cuma günü tahminlerin oldukça altında kalan tarım dışı istihdam değişimi verisine rağmen yeni haftaya yükseliş ile başlayan Dolar endeksinde, FED’in 17 Eylül’de tamamlanacak toplantısı öncesinde yukarı yönlü hareketler yeni günde de sürüyor. ABD’den tüketici kredilerinin son yılların en hızlı artışını kaydetmesi ve San Francisco FED’in değerlendirmeleri, ABD’nin para birimi değeri üzerinde etkili oldu. 84.40’ı aşan endeks ile USD/TRY paritesi 2,1760 civarına kadar tırmanırken, Yen, Dolar karşısında 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Sterlin, İskoçya belirsizliğinin getirdiği kaygılar ile baskı altında kalmaya devam ederken, altın ve petrol de yakından takip ediliyor. Sarı maden Haziran ayı başındaki fiyat seviyelerini görürken, ABD’deki stok verileri öncesinde ham petrol toparlanma gösterdi. Brent ise son 17 ayın en düşük düzeyi civarında işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne zaman faiz artıracağına ilişkin spekülasyonlar ile yön arayan piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Dolar, yükseliş yönlü hareketler gösterdi. Bugün özellikle İngiltere’den gelecek veriler ve ülkenin Merkez Bankası (BOE) Başkanı’nın konuşması yakından izlenecekken, yine FED’e ait beklentilerin yönü ve jeopolitik gündem masadaki faktörler arasında değerlendirilecek.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

İngiltere – BOE Başkanı Carney’nin Konuşması; Liverpool’da bir konuşma yapacak olan İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Başkanı Mark Carney’nin kullanacağı ifadeler, haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında değerlendirilebilir. BOE’nin 13 Ağustos’ta yayımlanan çeyrek dönem enflasyon raporunun ardından düzenlenen basın konferansında Carney, ilk faiz artırımının 2015’in ilk çeyreğinde yapılmasını beklediklerini söylemişti. Faiz artırımının kademeli ve sınırlı olacağını sözlerine ekleyen Başkan, yine de artırım için önceden belirlenmiş bir rota olmadığının altını çizdi. Liverpool’daki konuşmasında Carney’nin faiz artırımının zamanlamasına yönelik farklı beklentilerin oluşmasına neden olabilecek ifadeler kullanması halinde Sterlin’de sert hareketler izlenebilir.

İngiltere – İmalat Üretimi; İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Başkanı Mark Carney’nin konuşmasına başlayacağı saatlerde yayınlanacak öne çıkan verileri, imalat üretimi, sanayi üretimi ve ticaret dengesi olarak sıralayabiliriz. Bu datalar arasında ise, ada ülkesinin toplam sanayi üretiminin yaklaşık %80’ini oluşturan imalat üretimi, yatırımcıların daha yakından izleyecekleri bir makro-ekonomik gösterge olarak dikkat çekiyor. Yine de ilgili üç verinin de piyasalara olan etkisini birlikte değerlendirmek daha faydalı olacaktır. Temmuz ayında %0.3 artış kaydeden imalat üretiminin beklentinin altında kalması halinde Sterlin’de düşüşler görülebilecekken, rakamın tahminin üzerinde gerçekleşmesi, ülkenin para biriminde yükselişler için zemin oluşturabilir. İlgili veri setinin yayınlanacağı sıralarda Carney’nin konuşmasının devam ediyor olabileceğini unutmamak gerekiyor.

ABD – İş Olanakları ve İşgücü Hacmi (JOLTS); ABD’nin Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan istihdam raporundan sonra, yine aynı kurum tarafından açıklanan istihdam piyasasına ilişkin veri, JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Summary) olarak kısaltılmaktadır. Geç açıklanan bir veri olmasına rağmen, ABD Merkez Bankası FED’in istihdamdaki gelişmeleri izlerken kullandığı bir gösterge olduğu bilinen data, piyasalarda etkili olabilmektedir. Temmuz ayına ait rakamları gösterecek JOLTS, Haziran’da 4.67 milyon iş olanağı ve iş gücü hacmine işaret etmişti. Yeni veri, Dolar üzerinde fiyatlamaların yapılmasına neden olarak para biriminde değer değişikliklerine neden olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    JPY            Öncü Makine Araçları Siparişleri (Yıllık)                        37,7%

09:45    EUR            Fransız Hükümeti Bütçe Dengelemesi                        -59,4B

09:45    EUR            Fransız Ticaret Dengesi                        -5,0B           -5,4B

11:30    GBP           Endüstriyel Üretim (Aylık)                     0,2%           0,3%

11:30    GBP           İmalat Üretimi (Aylık)                           0,3%           0,3%

11:30    GBP           Ticaret Dengesi                                   -9,1B           -9,4B

13:45    GBP           BOE Başkanı Carney Konuşması

15:15    CAD           Konut Başlangıçları                              197K            200K

17:00    GBP           NIESR GDP Tahmini                                                 0,6%

17:00    USD           İş Olanakları ve İşgücü Hacmi (JOLTS)      4,72M         4,67M

17:00    USD           FOMC Üyesi Tarullo Konuşması

EURUSD ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününde makro-ekonomik verilerin azlığı olmasına rağmen Dolar Endeksinde yaşanılan yükselişlerin etkisi ile mevcut düşüş trendini sürdüren ve aşağı yönlü hareketlerini yeni işlem gününde 1,2865 seviyesine kadar taşıyan EURUSD paritesi Avrupa borsaları açılışı öncesinde şu sıralar 1,2874 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,2920 ve 1,2958 bariyerleri önem arz etmektedir. EURUSD paritesi eğer bu bariyerler altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskı ile 1,2865 desteğinin altında işlemler görülebilir. Bu da 1,2745 seviyesine doğru yeni bir satış rallisinin oluşmasını destekleyebilir.

Pivot: 1,2920
Destek:
1,2865-1,2825-1,2785
Direnç: 1,2890-1,2920-1,2958

eurusd

GBP/USD ANALİZ

İskoçya gündemi ile değer kaybeden Sterlin, GBPUSD paritesindeki aşağı yönlü baskınının en önemli nedeni olurken bir yandan da Dolar Endeksindeki değerlenme, paritedeki mevcut düşüşlerin devam etmesine katkı sağlamaktadır. 1,6100 seviyesi üzerinde kalma çabasında başarılı olamayan parite gün içi 1,6063 seviyesine kadar geriledi ve şu sıralar 1,6072 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6106 ve 1,6150 bariyerleri önem arz etmektedir. GBPUSD paritesi eğer bu bariyerler altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskı ile 1,6055 desteğinin altında işlemler görülebilir. Bu da 1,5850 seviyesine doğru yeni bir satış rallisinin oluşmasını destekleyebilir.

Pivot: 1,6150
Destek; 1,6055-1,6015-1,5975
Direnç;  1,6106-1,6150-1,6190

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1500 seviyesi üzerinde kalmayı başaran ve bu tutum ile gün içi 2,16**’lı seviyelerde hareketlerini sürdüren kurda Dolar’ın Türk Lirası karşısında güçlü tutumunu sürdürmesi ile kur da yeni yükseliş hareketleri gözlemledik ve USDTRY gün içi 2,1769 seviyesine kadar yükseldi. Şu sıralar 2,1763 seviyesinde hareketlerine devam eden kur için 2,1710 ve 2,1645 destek noktaları üzerinde pozitif seyrin devam etmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Kur eğer bu destek noktaları üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarını 2,1805 ve 2,1885 seviyelerine kadar taşıyabilir. Bu bağlamda da yaşanılacak olası geri çekilmeler ( 2,1645 üzerinde kaldığı müddetçe ) alış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 2,1645
Destek: 2,1710-2,1645-2,1570
Direnç:  2,1805-2,1885-2,2000

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Piyasalarda, ABD’nin toparlanma ve ilk faiz artırımına karşı gerekli tepkilerin verilmediğine dair spekülasyonlar ve İngiltere’de referandum sürecine girişle ilgili tedirginliğin verdiği destekle birlikte, Dolar endeksinin 14 ayın rekor seviyelerini tazelediğini görüyoruz. Bununla birlikte USD/JPY paritesi de benzer bir şekilde 2008’den bu yana görülen en yüksek bölgede yeni rekorlara imza atarak 106,00 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. Gün içerisinde birçok finansal varlıkta sert fiyatlamalara destek olan Dolar endeksinin takibi büyük önem taşımaktadır.

Teknik olarak incelediğimizde, 105,70 bariyerinin aşılmasıyla birlikte fiyatlamanın yeni günde 106,33’e kadar ulaştığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte, yükselişin devam mı edeceği yoksa bir toparlanma arayışına mı girileceği sorusunun cevabını arayacağız. Gün içerisinde 105,70 seviyesi üzerinde kalıcılık çabası, yükseliş baskısının ağırlık kazanmasına yol açabilir. Olası alımlarda 106,54 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu seviyenin geçilmesi baskıların destek görmesine neden olabilir.

Paritenin son dönemde yaşadığı sert yükselişler sonrası düşüş beklentisi oluşturmak için, toparlanmaya yönelik çabanın dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Dolar endeksindeki toparlanma çabasıyla paralel oluşması beklenen bu tutum, 106,54 seviyesinin geçilememesiyle tetiklenebilir. Düşüşlerde 105,70 hedeflenebilecekken, önemli soru toparlanmanın bu bölgenin altına sarkıp sarkmayacağıdır. Bu seviyenin kırılması tepki satışlarını güçlendirebilecekken, bölgede tutunma çabası toparlanmanın yatay düzeyde sürmesine de neden olabilir.

Pivot: 105,70
Destek:
106,01105,70 – 105,41
Direnç:
106,54106,99 – 107,33

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Paritede, Dolar karşısında zayıf kalan iki para biriminin mücadelesini izlemeye devam ediyoruz. Yen’in Euro’ya nazaran daha zayıf bir görünüm sergilediği süreçte, Dolar endeksi ve veri akışının takibi önemini korumaktadır.

Kısa vadeli incelediğimizde, 2014’ün rekor dip bölgelerinin kırılamamasıyla birlikte oluşan tepki satışlarını takip etmeyi sürdürüyoruz. Gün içerisinde, 136,54 seviyesi üzerinde kalma çabası, bu tutumu destekleyerek kanalın üst sınırını oluşturan 50 günlük üssel (exponential) hareketli ortalamanın (137,44) hedeflenmesini sağlayabilir. 2 ay boyunca yükselişleri sınırlandıran 138,26’yı hedefleyebilecek daha kalıcı beklentiler ise, kanalın aşılması gerekmektedir.

Paritede düşüş kanalının güncelliğini koruması ve 50 günlük üssel hareketli ortalamanın bu çabayı desteklemesi, satıcıları ayakta tutmaktadır. Gün içerisinde 136,54 seviyesinin kırılması, satış baskılarının tekrar ön plana çıkması için gerekli koşulları oluşturabilir.

Pivot: 136,54
Destek:
136,54 – 136,15 – 135,71
Direnç: 137,25 – 137,44 – 137,96

eurjpy

USD/CHF ANALİZİ

Dolar endeksinin dün akşam saatlerinden itibaren yukarı yönlü ivmesini artıran tutumuyla birlikte, USD/CHF paritesinde 0,9373 olarak belirlediğimiz hedefin test edildiğini gördük. Bununla birlikte, alımların netlik kazanabilmesi için aşılması gereken seviye olarak belirttiğimiz 0,9340, yeni destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde 0,9340 seviyesi üzerinde kalıcılık çabası sağlandığı müddetçe, yukarı yönlü baskıların ağırlık kazanması beklenebilir. Bu tutumun Dolar endeksiyle de desteklenmesi 0,9394 seviyesine doğru fiyatlamalar için gerekli koşulu oluşturabilir. Olası alımlar bu seviyenin geçilmesiyle netlik kazanabilir.

Paritede sert yükselişler ve yeni rekor seviyeler, teknik anlamda toparlanma ihtiyacı oluşturabilir. Bu süreçte, toparlanmanın 0,9340 seviyesindeki tepkileri önemlidir. Bu seviyenin olası düşüşlerde kırılması 0,9283’lerin tekrar hedeflenmesine yol açabilecekken, bu bölgede tutunma çabası ise yatay bir toparlanmanın görülmesine ve yükseliş baskılarına dair beklentilerin korunmasına neden olabilir.

Pivot: 0,9340
Destek: 0,9340 – 0,9283 – 0,9250
Direnç: 0,9394 – 0,9429 – 0,9455

usdchf

USD/CAD ANALİZİ

Dolar endeksinde, FED’in faiz artırımına yönelik spekülasyonlar ve İngiltere sürecinin desteğiyle net yükselişler gerçekleştiğini gördük. USD/CAD paritesinde de bu değişimin etkilerinin oldukça sert yükselişlere neden olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenle veri takibinin yanı sıra, gün içerisinde Dolar endeksi ve piyasa tepkileri dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak incelediğimizde, günün dip noktasını da oluşturan kanal üst bölgesindeki 1,0968 seviyesi üzerinde, yükseliş baskısının etkili olması beklenebilir. Olası alımların kanal üst noktası olan 1,1005 seviyesini geçmesi durumunda, yükselişe yönelik baskılar destek kazanabilir. Bu tutum, yaklaşık 6 ayın zirvesi olan 1,1051’in hedeflenmesine yönelik alımlara cesaret verebilir.

Kısa vadeli incelediğimizde, kanal üst noktası olan 1,1005 seviyesinin geçilememesi, tepki satışı için gerekli koşulu oluşturabilir. Özellikle sert yükseliş sonrası bu şartın gerçekleşmesi, 1,0968 seviyesini hedefleyebilecek tepki işlemlerini destekleyebilecekken, bu seviyenin kırılması olası kısa vadeli satışların güç kazanmasına olanak sağlayabilir.

Pivot: 1,0968
Destek:
1,0968 – 1,942 – 1,0901
Direnç:
1,1005 – 1,1051 – 1,1077

usdcad

HAM PETROL ANALİZ

200 haftalık basit hareketli ortalama olan 96,31 bariyeri altında aşağı yönlü baskısına maruz kalan Ham Petrol fiyatı gün içerisinde 92,60 desteğini aşağı yönlü kırarak 91,78 seviyesine kadar geriledi ancak devamını getiremedi. Özellikle uzun vadeli alıcıların kendisini hissettirdiği bu düşüş sonrası ham petrol 91,20 seviyesi üzerinde hareketlerini sürdürmektedir. “Ham Petrol’de Uzun Vadeli Stratejiler için 91,20 seviyesi dikkatle takip edilmelidir” ayrıntılı grafiğimizi incelemek için tıklayınız.

Kısa vadeli olarak Ham Petrol fiyatını incelediğimizde 91,20 destek noktası önemini korumaktadır. Dün yaşanılan düşüş sonrasın toparlanma isteği kısa vadeli olarak tepki alımlarının sürmesine katkı sağlayabilir. Bu da 93,58 ile 94,45 bariyerlerinin test edilmesine neden olabilir. 91,20 öncesinde de dünün dip noktası 91,78 ilk destek noktası olarak karşımızdadır.

Pivot: 91,20
Destek:
91-78-91,20-90,00
Direnç:
93,58-94,45-95,37

petrol

ALTIN ANALİZ

1270 seviyesi altında haftalık kapanış gerçekleştirerek aşağı yönlü baskı için önemli sinyaller veren Altın fiyatı, gün içerisinde gerek Dolar endeksinde gerekse ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranında yaşanılan yükselişler nedeniyle aşağı yönlü baskısını sürdürdü. Gümüş fiyatları da Altındaki düşüşlere katıldı ve gün içi 18,90 seviyesine kadar gerildi. Altın ise mevcut düşüşleri ile 1251 seviyesine kadar geriledi ve şu sıralar 1254 seviyesinde seyrini sürdürmektedir. Teknik olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1268 bariyeri önemlidir. Altın, eğer bu bariyer altında hareketlerini sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1248 seviyesine kadar devam ettirebilir. 1248 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise orta vadeli ilk hedefimiz 1240 desteğine yaklaşmak isteyebilir. 1268 öncesinde de ilk bariyerimiz 1260 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1268
Destek:
1248-1240-1230
Direnç:  1260-1268-1275

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9773
En yüksek     : 9775
En düşük       : 9712
Kapanış         : 9731

50 günlük basit hareketli ortalama : 9537
200 günlük basit hareketli ortalama: 9535

Endeks 10000 seviyesinden başlayıp 8900 seviyesinde sona eren düşüşünde Fibonacci seviyelerini teker teker geri aldı. 50 ve 200 günlük basit ortalamaların üzerinde seyir devam ediyor. Yükselişte hedef düşüşün başladığı 10000 seviyesi olsa da 9800 seviyesine doğru iki minör direnç göze çarpıyor, 9766 ve 9802 direnç bölgeleri. 9600 seviyesi majör destek ve bu seviye üzerinde kalındığı sürece 9800 ve üzeri test edilebilecek.9600 seviyesi altında 9500 desteği mevcut.

Pivot   : 9739
Destek
: 9703-9676-9640
Direnç
: 9766-9802-9829

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 2004
En yüksek     : 2005
En düşük       : 1963
Kapanış         : 2000

50 günlük basit hareketli ortalama : 1966
200 günlük basit hareketli ortalama: 1881

Endeks zirvede dolaşmaya devam ediyor. 1985 seviyesi önemli bir destek bölgesi, bu seviye üzerinde kalındığı sürece 2000 seviyesi ve üzeri test edilecektir. 1985 seviyesi altında 1977 desteğinden bahsetmek mümkün. Endeks 2010 seviyesini aşamıyorsa bir süre 1985-2000 bandında hareket edebilir.

Pivot   : 1999
Destek:
1985-1977-1955
Direnç:
 2003-2006-2012

#S&P500Daily

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN
 – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “USDJPY, EURJPY, USDCAD, USDCHF Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment