25 Temmuz 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dünyanın gelişmiş ekonomilerine ilişkin beklentiler ve makro-ekonomik göstergeler varlık fiyatlarına yön verirken, yatırımcıların global riskleri de değerlendirerek tamamen iyimser olmadığı, haftanın son işlem günündeki nispeten karışık görünüm ile birlikte dikkat çekiyor. ABD şirketlerinin bilanço sezonunun genel anlamda olumlu sonuçlar ile devam etmesi ve Çin’de imalatın genişlemeyi sürdürmesi, piyasalara destek olan başlıklar arasında öne çıkarken, bugün Avrupa ve ABD’den açıklanacak olan veriler gündemde yer alacak.

“Haftanın son işlem gününde endeksler”

Gazze ve Ukrayna’ya ilişkin gelişmeler izlenmeye devam edilirken, hafta boyunca piyasalarda jeopolitik risklerin bir kenara bırakılarak makro-ekonomik faktörlerin varlık fiyatlarında ağırlıklı olarak etkili olduğu görüldü. ABD’li şirketlerin yılın ikinci çeyreğine ait sonuçlarının genel olarak beklentileri aşması ve önemli ülke ekonomilerine ilişkin rakamlar, endeksler tarafında yatırımcıların risk almaya daha yakın olmasına destek verdi. Dün ABD şirket bilançolarında karışık sonuçlar gelirken, haftanın genelindeki seyrin aksine Wall Street borsalarında karışık bir tablo izlendi. S&P-500 yeni rekorlar kırarken Dow Jones ve Nasdaq günü yataya yakın tamamladı. ABD’deki bu karışık görünümün Asya-Pasifik tarafında da izlenmeye devam edildiğini ifade edebiliriz. Japonya’da ulusal çekirdek enflasyon Haziran ayında %3.3 ile beklentiler paralelinde açıklanırken, dün Japonya Başbakanı Abe’nin konuşmaları ile başlayan Yen’deki değer kayıplarının Asya seansı sırasında sınırlandığı görüldü. Nikkei endeksi ise ülke para birimindeki kayıplar ile bu sabah pozitif bir seyir izliyor. İçeri de ise gelişmekte olan ülkelere giren sermaye akımlarının etkisi ve TCMB’nin açıklamaları ile BIST-100 yükseliş kaydederken, Türk Lirası ise Dolar karşısında son kazanımlarına tutundu. Avrupa borsalarının güne karışık bir başlangıç yapması bekleniyor. Uluslararası Para Fonu’un (IMF) dünkü raporunda global ekonomik büyüme tahminini düşürmesi, piyasa katılımcılarının daha temkinli bir duruşa geçmelerine yardımcı oldu.

“Ukrayna ve Filistin karışık”

İsrail’in Gazze’deki kara harekatı ve Ukrayna düşürülen uçak sonrasında piyasalarda konuya ilişkin gelişmeler yakından izleniyor. Her ne kadar piyasaların aşırı bir kaygı taşımadığı görülse de iki bölgedeki gelişmeler jeopolitik riskler açısından takip edilmeye devam ediliyor. Son olarak Ukrayna Başbakanı’nın istifası ve Filistin genelinde İsrail’in operasyonları protesto eden yürüyüşler gündemde yer aldı. Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uygulanan yaptırımları artırma kararı sonrasında ise 15 kişi ve 18 organizasyonun ekleneceği basına yansıyan haberler arasında yer aldı.

“Haftanın son veri akışı bekleniyor”

Yeni günde piyasaları önem deresi yüksek ekonomik verilerin beklediğini ifade edebiliriz. Dün PMI verilerinden destek alarak yükselen Euro için bugün Almanya ve Bölge geneli için açıklanacak veriler takip edilecek. Ancak özellikle ZEW verisi dikkat çekiyor. İngiltere’den hafta boyunca gelen makro-ekonomik veriler ile baskı gören Sterlin için ise ülkenin büyüme rakamı kritik bir noktada açıklanacak. Yurtiçinde açıklanması beklenen rakamlarda sonra dikkatler, gelecek hafta yayınlanacak büyüme verisi öncesinde ABD’nin dayanıklı mal siparişlerinde olacak. Özellikle bu veriler öncesindeki ve açıklanmasının ardından Dolar endeksinde görülecek fiyat değişimleri varlık fiyatlarındaki ana yönü tayin edebilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Euro Bölgesi – Almanya IFO İş Ortamı Endeksi;Ukrayna tarafındaki gerilimin getirdiği belirsizlik ve Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik aktiviteler, güçlü Alman ekonomisi üzerinde de etkili olan faktörlerin başında geliyor. IFO Enstitüsü tarafından hazırlanan yaklaşık 7 bin işletmeye sorulan sorular sonuncu oluşturulan bir anket olan iş ortamı endeksi, Avrupalı finansal araçlar üzerinde sert fiyat değişimlerinin görülmesini sağlayabilmektedir. Son iki aydır düşüşe geçen IFO endeksinin 109.6 olan beklentinin altında açıklanması halinde Euro’da kayıplar izlenebilecekken, öngörülen rakamı aşacak bir iş ortamı endeksi ise kıtanın ortak para biriminde yükselişlere zemin oluşturabilir.

İngiltere – Büyüme Oranı (GDP); Yaklaşık son bir yıl içerisindeki göstermiş olduğu ekonomik toparlanma ile herkesi şaşırtan İngiltere, yılı ilk çeyreğinde %0.8’lik bir büyüme kaydetmişti. Yılın ikinci üç aylık dönemine ilişkin ilk tahmin olacak GDP verisinin yine bir önceki çeyreğe göre %0.8 oranında bir büyümeye işaret etmesi bekleniyor. Ada ülkesinin tahminin üzerinde bir büyüme performansı sergilediğinin görülmesi halinde, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) üzerinde faiz artırım baskılarının artacağı düşünülebilir. Bu durumda ise Sterlin’de sert yukarı yönlü hareketler izlenebilir. Ancak verinin %0.8’in altında kalması halinde ise, BOE’nin faiz artırımı planlarını daha iler tarihlere öteleyeceği beklentisi gündeme gelebilecekken, ülkenin para biriminde ise kayıplara zemin oluşturabilir.

Türkiye – Ticaret Dengesi;Mayıs ayına ilişkin verilerde Türkiye’nin ticaret açığının 7.1 milyar Dolar ile önceki döneme göre azaldığı görülmüştü. İlgili ayda ihracat %3.6 artış kaydederken, ithalat ise %10.3 azaldı. Haziran ayına ait yayınlanacak rakamlar BIST-100 ve Türk Lirası üzerinde fiyatlamaların yapılmasını sağlayabileceği için piyasalarda etkili olabilir.

Türkiye – İmalat Güveni;Ticaret dengesi rakamları sonrasında kapasite kullanım oranı ile aynı saatte yayınlanacak olan reel kesim güven endeksi, yurtiçi piyasaların gündemindeki makro-ekonomik göstergeler arasında yer alacak. Haziran ayında kapasite kullanım oranı yükselirken, imalat güveni ise 110.7’ye gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesine inmişti. Yayınlanacak veriler iç piyasalarda etkili olabileceği için yatırımcıların merceği altında yer alacak.

ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri;Dayanıklı mal siparişlerine ilişkin rakamlar imalatçıların ilerleyen dönemlere ait faaliyetleri hakkında bilgi verdiği için, piyasalarda sert fiyatlamaların yapılamasına neden olabilmektedir. Dolayısı ile söz konusu verilerin yatırımcıların ABD ekonomisindeki ilerlemeyi izleyebilmek için yakından takip ettiği datalar arasında bulunduğunu ifade edebiliriz. Mayıs ayında tahminlerin altında kalan dayanıklı ve çekirdek dayanıklı mal siparişleri datalarının Haziran ayında yükseliş kaydetmesi bekleniyor. Taşımacılık öğeleri dışarıda tutularak hesaplanan çekirdek dayanıklı siparişlerin aylık bazda %0.6 olarak, dayanıklı siparişlerin ise %0.4 olarak yayınlanacağı tahmin ediliyor. Rakamların beklentilerin altında kalarak olumsuz bir tablo çizmesi halinde Dolar’da kayıplar izlenebilecekken, öngörülen artış oranlarını aşacak datalar ABD’nin para biriminde yükselişlere destek olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            GFK Tüketici Güven Endeksi                  8,9              8,9

10:00    TRY            Türkiye Ticaret Dengesi                       -7,7,B           -7,11B

11:00    EUR            Alman Ifo İş Ortamı İndeksi                  109,6           109,7

11:00    EUR            M3 Para Arzı (Yıllık)                             1,1%           1,0%

11:00    EUR            Özel Krediler (Yıllık)                             -1,8%          -2,0%

11:30    GBP           GDP (çeyreklik)                                  0,8%           0,8%

14:30    TRY            Türkiye İmalat Güveni                                            110,70

14:30    TRY            Türkiye Kapasite Kullanım Oranı                               75,3%

15:30    USD           Çekirdek Dayanıklı Malların Siparişleri       0,6%          0,0%

15:30    USD           Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık)          0,4%           -0,9%

EURUSD ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin 1,3500-1,3480 kritik bölgenin altında günlük kapanışlarını sürdürerek negatif tutumunu devam ettirdiğini görmekteyiz. Her ne kadar bu bölge altında düşüşlerini sert bir şekilde devam ettirmese de genel görünümün aşağı yönlü olması bundan sonraki süreçte satıcıları daha net hareketler için tetikleyebilir. Özellikle de bugün haftanın son işlem günü olması nedeniyle kritik bölge altında gerçekleşecek kapanışların önümüzdeki haftaya ilişkin negatif beklentimizi tetikleyebilmesi açısından önem arz etmektedir.

Güne dönecek olursak makro-ekonomik anlamda önemli verilerin parite üzerinde sert etki gerçekleştirebilme ihtimalini ifade edebiliriz. Euro bölgesinden gelecek olan Alman IFO verisi ile ABD’den gelecek olan Dayanıklı Malların Siparişleri verisi günün en dikkat çeken haberleri olarak karşımızdadır. İlk öncelik olarak da TR saati ile 11:00’de Euro bölgesinden gelecek olan Alman IFO verisi günün ilk yarısındaki hareketliliği tetikleyebilir.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3485 ve 1,3510 bariyerleri altında negatif baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Paritenin bu bariyerler altında kalma isteği 1,3435 ve 1,3400 seviyelerinin hedeflenmesine katkı sağlayabilir. Bu bağlamda da 1,3485 ve 1,3510 seviyeleri gün içi dikkatle takip edilmelidir. Özellikle de 1,3485 direnci paritenin şuan ki seyrine en yakın kritik seviye olarak karşımızdadır.

Pivot: 1,3510
Destek:
1,3435-1,3400-1,3370
Direnç: 1,3485-1,3510-1,3540

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,7190 seviyesinden başlatmış olduğu tepki satışlarını özellikle İngiltere’den gelen olumsuz verilerle devam ettiren GBPUSD paritesi mevcut tepki satışlarını 1,6965 seviyesine kadar sürdürdü ve haftanın son işlem gününde şu sıralar 1,6992 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan Alman IFO verisi ile ABD’den gelecek olan Dayanıklı Malların Siparişleri verisi parite üzerinde etkili olabilecekken gözler İngiltere’den gelecek olan GDP verisine odaklanacaktır. Özellikle de olumsuz İngiltere verisi tepki satışlarını devam ettirebilecekken, olumlu İngiltere verisi ise tepki satışlarının olası sonlanması anlamına gelebilir. Bu bağlamda da TR saati ile 11:30’daki İngiltere verisi daha fazla dikkat edilmelidir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,7036 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Parite eğer 1,7036 seviyesi altında kalmayı sürdürürse 1,6950 ve 1,6900 seviyeleri hedef olarak belirtilebilir. Yükselişlerde yer almak isteyenler ise 1,7036 seviyesinin geçilmesine odaklanmalıdır.

Pivot: 1,7036
Destek; 1,6980-1,6950-1,6900
Direnç;  1,7000-1,7036-1,7085

Gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Cumhurbaşkanı seçimine çok az kala yurtiçi piyasaları incelediğimizde BİST-100 endeksinin 83.000 seviyesi üzerinde hareketlerine devam etmesi ile değer kazanımlarını bu hafta daha da net bir şekilde hissettiğimiz Türk Lirası, USDTRY kurunun aşağı yönlü hareketlerine devam etmesi açısından önemli sinyaller verdi. USDTRY kuru bu hafta gerçekleştirdiği satıcılı seyir ile 2,0860 seviyesine kadar geriledi. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde şu sıralar 2,0930 seviyesinde seyrini sürdüren kur için 2,0980 direnci önemini korumaktadır. USDTRY eğer 2,0980 seviyesi altında hareketlerini sürdürürse aşağı yönlü hareketlerini 2,0615 desteğine kadar devam ettirebilir.

Pivot: 2,0980
Destek: 2,0860-2,0780-2,0720
Direnç: 2,0980-2,1080-2,1142

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Paritede dün yaşanan yükseliş sonrası, beklentiye yakın açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte haftanın son iş gününe yatay bir başlangıç yapıldığını görüyoruz. Piyasa açılışlarındaki tepkiler ile Dolar endeksindeki hareketleri takip etmek gün içinde pariteyi takip açısından kolaylık sağlayabilir.

Teknik olarak incelersek, 101,60 sınırının aşılmasıyla birlikte kanal üst noktası olarak belirttiğimiz 101,85’in test edilmiş olduğunu görüyoruz. Gün içerisinde parite 101,85 seviyesi altında kaldığı müddetçe düşüş baskılarının ağırlık kazanması beklenebilir. Olası satışlar, 101,60’ın hedeflenmesinde etkili olabilecekken, bu seviyenin kırılmasıyla netlik kazanabilir.

Paritede yukarı yönlü beklenti oluşturabilmek için düşüş kanalının güncelliğini yitirmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak 101,85’in geçilmesiyle birlikte oluşabilecek yukarı yönlü baskılar, 102,13’lerin fiyatlanmasına neden olabilir.

Pivot: 101,85
Destek:
101,60 – 101,30 – 101,06
Direnç:
101,85 – 102,13 – 102,35

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

EUR/JPY paritesinde dün gerçekleşen yükseliş sonrasında, haftanın son iş gününde yatay hareketlerin hakim olduğunu görüyoruz. TSİ 09:00’da Almanya ile başlayacak olan veri akışı, fiyatlamaların artmasına katkı sağlayabilir.

Günlük grafiği incelediğimizde, kanal alt bölgesinden ayrılma çabasının şu ana kadar yetersiz kaldığını görüyoruz. Gün içinde, haftanın zirvesi olan 137,33 seviyesi altında düşüş baskılarının etkili olması beklenebilir. Satışlarda 136,74 seviyesinin kırılması kanal alt noktası olan 136,33’ün hedeflenmesinde etkili olabilir. Daha kalıcı düşüş beklentisi oluşturabilmek için ise, kanalın alt noktası olan 136,33’ün kırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Paritede yükseliş beklentisi oluşturabilmek için tepki satışlarını destekleyici bir gelişmenin olması gerekmektedir. 137,33 seviyesinin geçilmesi, gün içinde güncel seviyesi 137,80 olan 200 günlük üssel (exponential) hareketli ortalamanın hedeflenmesinde etkili olabilir. Olası yükselişlerin, kısa vadeli değerlendirilmesi gerektiği ve satış fırsatı olarak karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır.

Pivot: 137,33
Destek:
136,74 -136,33 –135,70
Direnç:
137,33137,80 – 138,45

eurjpy

HAM PETROL ANALİZ

Haftanın son iş gününde ham petrol fiyatını incelediğimizde, son günlerde devam eden yatay hareketler dikkat çekiyor. ABD stok verilerinin yanı sıra, jeopolitik gelişmelerin de etkili olduğu haftada, gündemin takibi fiyatlamaların yönüne dair fikir edinmek için kritik önemini korumaktadır.

Teknik olarak değerlendirirsek kırmızı renkle belirttiğimiz yükseliş kanalının kırılması sonrasında gerçekleşen salınım hareketlerini incelemeyi sürdürüyoruz. Bollinger (24) orta bandı üzerinde bulunan haftanın zirvesi 103,35 altında, düşüş baskılarının ağırlık kazanması beklenebilir. Düşüşlerde 101,20 seviyesi hedeflenebilecekken, satışlar bu seviyenin kırılmasıyla netlik kazanabilir.

Gün içerisinde yükseliş beklentisi oluşturabilmek için 102,57 seviyesinin aşılması gerekmektedir. Bu şartla birlikte kısa vadeli alımlar, 103,35’i hedefleyebilir. Ancak yükseliş kanalının alt noktası olan 104,28 seviyesi geçilene kadar, olası yükselişlerin kısa vadeli tepki alımı olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kanal içine kadar ulaşamayan yükselişler, satış fırsatı oluşturabilir.

Pivot: 103,35
Destek:
101,20 – 100,58 – 99,92
Direnç:
102,57103,35 – 103,89

petrol

ALTIN ANALİZ

1345 seviyesinden başlatılan düşüşler sonrasında mevcut düşüşlerin 1292 ile sınırlanması, tepki alımlarının 1325 seviyesine kadar devam etmesine neden olmuştu. Altın kısa vadeli tepki alımlarını 1325 seviyesi üzerine taşıyamayınca satış baskısı yeniden etkisini göstermek istedi ve son düşüşlerle birlikte 1287 seviyesine yaklaşmış olduk. Dolar Endeksinin ve ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının yükselme isteğine ilaveten özellikle S&P500 endeksindeki yeni rekor seviyeleri elde etmesi altın fiyatının satış baskısına maruz kalmasına katkı sağladı.

Dün gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyir ile 1287,44 seviyesine kadar bu düşüşünü sürdüren Altın fiyatında özellikle alıcıların son kale olarak gördüğü 1285 seviyesi dikkatle takip edilmelidir. 200 günlük basit hareketli ortalamanın 1286,88, İchimoku indikatöründe bulutun alt noktasının da 1285,44 olduğu düşünüldüğünde 1285 destek noktasının kritik bir önem taşıdığını ifade edebiliriz. Altın fiyatı eğer tepki alımlarını 1304 seviyesine kadar devam ettirmek istiyorsa 1285 desteği üzerinde kalması gerekmektedir. Aksi takdirde 1240 seviyesine doğru başlayacak yeni bir hareketin tetikleyicisi olabilir. Bu bağlamda da 1285 desteği gün içi dikkatle takip edilmelidir. Gün içi beklenti olarak da 1304 direnci altında negatif baskının devam etmesi şeklindeki beklentimiz devam etmektedir.

Pivot: 1310,00
Destek:
1285 – 1277 – 1271
Direnç: 1295 – 1304 – 1310

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9753
En yüksek     : 9813
En düşük       : 9679
Kapanış         : 9780

DAX30 9800 seviyesi üzerini bir kez daha denedi fakat kapanış bu seviye üzerinde gerçekleşemedi. 9800 seviyesinin aşılamaması tekrar 9600 seviyesine doğru geri dönüş ihtimalini yükseltiyor. 9800 seviyesi aşılabilirse 9900 seviyesine kadar yükseliş muhtemel.

Pivot   : 9757
Destek
: 9750-9710-9650
Direnç
: 9800-9870-9900

#dax30h1

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1980
En yüksek     : 1985
En düşük       : 1976
Kapanış         : 1980

Endeks kısa vadeli 1985 ulaştı. Bir sonraki yükselişte hedef 1990 seviyesi olacak. 1950 seviyesinin üzerinde kaldığı dönemden bu yana ana hedef 2000 seviyesi olmaya devam ediyor. Bugün 1977 seviyesi üzerine bir kapanış gerçekleşirse yükselişin devamı beklenebilir.1977 seviyesi altında kısa vadeli güçlü destek 1971 seviyesinde.

Pivot   : 1980
Destek:
1977-1974-1971
Direnç:
 1983-1985-1990

#s&p500h1

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment