27 Ocak 2014 Forex Piyasası Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Geride kalan haftanın son iş gününde ABD endeksleri son ayların en sert düşüşünü kaydederken bu sabah Asya tarafında da satışların öne çıktığı görülüyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasında atacağı düşünülen adımlar ve Çin’deki sıkı kredi koşulları ile birlikte gelişen piyasalardaki dalgalanma varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Piyasaların öncelikli gündem maddelerinden, Çarşamba günü tamamlanacak olan Federal açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak sonuçlar öncesinde piyasalarda dünyanın en büyük iki ekonomisine yönelik beklentiler takip ediliyor. FED’in tahvil alımlarını kısmaya devam edip etmeyeceği merakla beklenirken, Çin’in büyümesindeki yavaşlamaya ait kaygılar, önem derecesi yüksek ekonomik göstergeler öncesinde dikkat çekiyor. Bu sabah Asya endeksleri söz konusu kaygılar ile değer kayıpları yaşarken Japonya tarafından gelen rakamlar, ticaret açığının beklentilerden daha düşük gerçekleştiğine işaret etti.

Haftanın ilk iş gününe göz attığımızda, yurt içi verilerin yanında Almanya’dan Ifo endeksinin, ABD’den ise yeni ev satışlarının öne çıktığı görülüyor. Ayrıca Avrupa’da bugün Eurogroup toplantısı yatırımcıların takibinde yer alacakken, ABD tarafında, Apple, Berkshire ve Caterpillar gibi şirketlerin 2013 yılına ait bilançoları izlenecek.

“Euro, Alman Ifo endeksinden destek bulabilecek mi?”

Almanya’da yaklaşık 7 bin işletmeye yapılan anket sonucu ile IFO Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından oluşturulan endeks, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine ilişkin önemli bilgiler verdiği için dikkatle izlenmektedir. Son üç aydır yükseliş içerisinde olan IFO iş ortamı endeksi, Euro üzerinde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararlarına da yön verebildiği için etkili olabilmektedir. Verinin 110.2 olan beklentinin üzerinde olumlu açıklanması Euro’nun ECB’ye ilişkin beklentiler ile değer kazanmasını sağlayabilecekken, tahminlerin altında kalacak bir rakam kıtanın ortak para biriminde kayıpların oluşmasına yol açabilir.

“FOMC öncesinde ABD verileri”

Her ne kadar ABD’den FOMC öncesinde bu hafta açıklanacak olan ekonomik verilerin, FED yetkililerinin para politikaları için alacakları kararı değiştirmesi çok güç olsa da, dünyanın en büyük ekonomisine ait yayınlanacak veriler Dolar ve birçok finansal varlık üzerinde etkili olabilir. Geride kalan hafta mevcut ev satışları verisinin öngörülenin altında kalmasının ardından yeni konut satışlarında da gerilemenin görülmesi bekleniyor. Son iki aydır yükselen verinin bu kez 457 bin ile Aralık ayında, önceki aya göre daha düşük satış yapılmış olması tahmin ediliyor. Verinin 457 binin üzerinde açıklanması FED’ yönelik beklentiler ile Dolar’da yukarı yönlü hareketleri destekleyebilecekken, tahminlerin altında kalacak bir yeni ev satışları rakamı ABD’nin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“Yurt içinde Dikkatler Merkez Bankası’nda”

Küresel piyasalarda öne çıkan bu rakamların yanında içeride ise imalat güveni ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Ayrıca geriden kalan hafta Türk Lirasındaki sert kayıplar ile yeni rekor düşük seviyelerin görülmesi TCMB’nin piyasaya doğrudan müdahale gerçekleştirmesine neden olmuştu. Merkez Bankası’nın yeni haftada nasıl bir tutum sergileyeceği merakla beklenirken, bugün EPS (Ek Parasal Sıkılaştırma) günü olacak ve kurdaki hareketler yakından izlenecek.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Pazartesi

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

Avustralya günü nedeniyle Avustralya’da Piyasalar Kapalı

11:00    EUR            Alman IFO İş Ortamı İndeksi                 110,2           109,5

EUR            Eurogroup Toplantısı

13:00    EUR            Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Aylık Raporu

14:30    TRY            Türkiye İmalat Güveni                                            102,1

14:30    TRY            Türkiye Kapasite Kullanım Oranı                                76,0%

16:00    USD           Hizmetler PMI                                      56,2             55,7

17:00    USD           Yeni Ev Satışları                                  457K            464K

20:00    EUR            Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann Konuşması

EURUSD ANALİZ

Yeni yılın ilk ayını geride bırakacağımız bu hafta EURUSD paritesinin geride bırakmış olduğumuz hafta 1,3490 desteğinden güç alarak yukarı yönlü çıkışlarını sürdürdüğünü ve özellikle de 23 Ocak Perşembe tarihinde gerçekleştirmiş olduğu yükselişlerle var olan orta vadeli alıcılı seyrini önemli etkide hissettirdiğini görmekteyiz. Parite haftayı kapatırken 1,37 seviyesine yakın olduğunu ve bu haftaya pozitif baktığını ifade edebiliriz. Kritik FOMC öncesinde haftanın ilk işlem gününde Alman İFO verisinin ve ABD Yeni ev satışları verisinin olduğu bir günde EURUSD paritesinde sert hareketlerin oluşma ihtimali kaçınılmazdır. Ayrıca Eurogroup toplantısı ile Almanya merkez bankası başkanı Weidmann’ın da gerçekleştireceği konuşma günün hareketli geçmesine katkı sağlayacak önemli makro-ekonomik veriler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3645 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve bu baskının pariteyi gün içerisinde 1,3740 seviyesine kadar devam ettirmek isteyebileceğini söyleyebiliriz. Alternatif olarak da gelecek olan verilerin parite üzerinde sert hareketlere neden olması ve bu durumun pariteyi 1,3645 desteğini kırması durumunda ise 1,3565 seviyesi günün diğer gündeminde olacak seviyesi olarak kaydedilebilir.

Pivot: 1,3645

Destek: 1,3645-1,3605-1,3565

Direnç; 1,3700-1,3740-1,3785

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,6700 seviyesine yaklaşan ancak günlük grafikteki kanalın üst noktasını geçemeyen GBPUSD paritesi İngiltere merkez bankasından gelen açıklamalar sonrasında sert satış baskısına maruz kaldı ve bu tutum GBPUSD paritesinin 1,6473 seviyesine kadar gerilemesine katkı sağlamıştı. Haftanın açılışından itibaren GBPUSD paritesini incelediğimizde mevcut düşüşlerin tepkisini yaşamak istese de sınırlı yükselişlerin 1,6510 seviyesine kadar devam ettiğini ve şuanda da 1,6510 seviyesine yakın olduğunu görmekteyiz. Kısa vadeli olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6610 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe GBPUSD paritesi için negatif baskımızın devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. GBPUSD paritesi eğer 1,6610 bariyeri altında hareketlerine devam edecek olursa aşağı yönlü hareketlerini 1,6405 seviyesine kadar devam ettirme ihtimali güçlüdür. Alıcılar ise 1,6405 ve 1,6360 desteğinden olası dönüşünü ya da 1,6610 bariyerinin yukarı yönlü geçilmesini takip etmelidir.

Pivot: 1,6610

Destek; 1,6470-1,6435-1,6405

Direnç; 1,6560-1,6610-1,6666

GBPUSD

USD/TRY ANALİZ

USDTRY tüm düşüncelere ve baskılara rağmen yukarı yönlü çıkışına devam ederek her gün yeni rekor seviyeleri test etmiş ve haftanın son işlem gününde bu tutumu devam ettirerek rekor seviyesini 2,3441 seviyesine taşımıştır.

Teknik olarak kuru incelediğimizde yükseliş kanalının üst noktası 2,3500 ve fibonacci expansion %261,8 seviyesi olan 2,3900 seviyelerinin test etme ihtimallerinin mevcut olduğunu ve bu seviyelerden 2,3500 bariyerin kritik bir seviye olduğunu söyleyebiliriz.

TCMB her ne kadar dövize doğrudan ve dolaylı müdahaleler gerçekleştirse de kurdaki yukarı yönlü çıkış trend doğrultusunda olduğundan yükselişlerin devam etme ihtimali trend anlamında kaçınılmazdır. Burada sorulması gerekilen soru USDTRY kurunun hangi seviyelerde tepki satışı içerisine girebileceği düşüncesidir.

Bu sorunun cevabını RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatörü ve trendin uç noktaları karar verebilir. Özellikle de son 7 yıllık performansa baktığımızda RSI indikatörünün tepe noktası 84,46, şuan ki seviye 82,25 olarak görülmüştür. Yani RSI indikatörü henüz tepe noktasında değildir ve bu nedenle de yükselişler henüz sonlanmamıştır. Bu bağlamda da yukarı yönlü hareketler 2,35 ve 2,39 seviyeler ile test edilebilir. Özellikle de bu seviyelerden 2,35 bariyerinin yükseliş kanalının üst noktası olduğu ve olası dönüş için uygun bir bariyer olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Eğer bu şart sağlanırsa kur 2,30 ve 2,25 seviyelerini test etmek isteyebilir. Aksi takdirde yükseliş hedefimizin diğer noktası 2,39 seviyesini test etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 2,3500

Destek; 2,3200-2,3000-2,2800

Direnç;  2,3370-2,3500-2,3900

USDTRY

USD/JPY ANALİZ

Haftanın açılışında aşağı yönlü baskı oluşturarak 101,75 seviyesine kadar gerileyen ve bu gerileme sonrasında 102,53 seviyesine kadar yükselen USDJPY paritesi şuanda günün zirve noktasına yakın hareketlerini sürdürmektedir. Genel anlamda USDJPY paritesini incelediğimizde geçtiğimiz haftadan itibaren sürekli ifade ettiğimiz Gartley Ayı Formasyonunda herhangi bir değişiklik olmadığını ve parite üzerindeki satış baskısının sürmek istediğini ifade edebiliriz. Kısa vadeli olarak pariteyi incelediğimizde 103,25 bariyeri günün en önemli seviyesi olmakla birlikte satıcılı seyrin devam etmesi için büyük önem taşımaktadır. Eğer USDJPY paritesi satış baskısına devam etmek istiyorsa bu bariyer altında hareketlerini sürdürmesi beklenilmektedir. Aksi takdirde tepki satışları sonuna mı geldik sorusunun sorulacağını ifade edebiliriz. Eğer USDJPY paritesi 103,25 bariyeri altında hareketlerine devam edecek olursa günün dip noktası 101,75 desteği test edilebileceği gibi bu destek noktası altına da gerileyerek 101,00 seviyesini test etmek isteyebilir. Bu nedenle de günün en dikkat edilmesi gerekilen seviyeleri 103,25 ve 101,75 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 102,80

Destek: 102,15-101,75-101,35

Direnç: 102,85-103,25-103,70

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

200 haftalık basit hareketli ortalama olan 92,60 desteğinden almış olduğu güç ile yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ve bu çıkışla hafta içerisinde 97,81 seviyesine kadar yükselen ham petrol fiyatları günlük grafikte kritik iki bariyere rastladığı için yükselişlerini devam ettiremedi. Bunlardan birincisi kanalın üst noktası olan 98,00, diğeri de 200 günlük basit hareketli ortalama olan 99,15 olarak karşımıza çıkmaktadır. Orta vadeli olarak yükselişlerini sürdüren ham petrol fiyatlarının belirlemiş olduğumuz kritik iki bariyeri geçememesi acaba yeniden tepki satışı mı oluşacak sorusunun sorulmasına neden olmaktadır. Kritik FOMC tutanakları haberinin de etkili olabileceği bir hafta içerisinde ham petrol fiyatlarının yukarıda belirlemiş olduğumuz iki seviyeye dikkat edilmesi gerektiğini, bu seviyelerin geçilmesi durumunda yukarı yönlü çıkışların devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Aksi takdirde yeniden 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 92,60 desteği test edilmek istenecektir.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 96,25 – 98,00 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini ifade edebiliriz. 96,25 desteğinin aşağı yönlü kırılması ile 95,00 seviyesine doğru geri çekilmeler gerçekleşebileceği gibi 98,00 seviyesinin geçilmesi ile kritik 99,15 yeniden gündemimizde yer alacaktır.

Pivot; 96,25

Destek:  96,25-95,70-95,05

Direnç:  97,25-98,00-99,15

petrol

ALTIN ANALİZ

Yeni yılın ilk ayının son haftasına geldiğimizde kıymetli madenler olarak bilinen Altın ve Gümüş fiyatlarının yukarı yönlü hareketlerini sürdürdüğünü, özellikle de Altın fiyatlarının daha net yükselişler gerçekleştirerek Gümüşü geçtiğini görmekteyiz. Genel olarak baktığımızda yukarı yönlü çıkışların altın fiyatlarında pozitif bir istek gerçekleştirmek için önemli adımlar attığını her ne kadar gözlemlesek de kritik FOMC tutanaklarını görmek ve sonucunun bu çıkışı destekleyip desteklemediğini sorgulamak önemlidir. Yani 1268 seviyesini geçerek orta vadeli trendini değiştirmek isteyen Altın da bu çıkış teyit edilecek mi edilmeyecek mi sorusunun cevabını aramaktayız ve karşımıza FOMC tutanakları çıkmaktadır. Bu nedenle de yeni kararla almak için FOMC tutanakları sonucunu takip etmek önemlidir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde haftanın açılışında da yukarı yönlü çıkışlarını sürdüren ve gün içerisinde 1279 seviyesine yaklaşan yükselişler sonrasında şuan da 1271 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1256 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerine devam etmek isteyeceğini ve yeniden 1279 seviyesini test etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer altın fiyatları 1256 desteğini aşağı yönlü kırabilirse satıcıların yeniden devreye girmesi beklenilebilir ve bu tutum Altın fiyatlarını 1242 seviyesine kadar geriletebilir. Bu bağlamda da günün en kritik seviyesi 1256 olarak belirlenmiştir.

Pivot; 1256

Destek: 1265-1256-1242

Direnç: 1279-1287-1300

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment