FED QE’de değişikliğe gitmedi

19 Eylül 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalara dün akşam yayınlanan FOMC toplantısından çıkan kararlar damgasını vurdu. Para politikalarında değişiklik yapılacağı beklentilerinin aksine tahvil alım programının sabit bırakıldığı görülen FED beyanatının ardından varlık fiyatlarında sert hareketler gerçekleşti.

“FED piyasalara damgasını vurdu”

Dün TSİ 21:00’da iki gün süren toplantısının bitiminin ardından alınan kararları yayınlayan FED, aylık 85 milyar Dolar olan tahvil alım miktarını değiştirmeyerek sabit bıraktı. Piyasalarda, Bernanke ve diğer FED yetkililerinin konuşmaları sonrasında varlık alımlarının 10 milyar Dolar tutarında azaltılacağı beklentisi mevcuttu. Banka’nın beyanatını sürpriz olarak değerlendiren küresel piyasa katılımcıları, parite ve emtia fiyatlarında keskin hareketlerin oluşmasına neden oldular. Dolar sert bir şekilde değer kaybederek üç ayın en düşük seviyesine gerilerken, altın başta olmak üzere emtia fiyatlarında yukarı yönlü net hareketler izlendi. Asya borsalarında ise bu sabah, FED’in ABD ekonomisine olan desteğini geri çekmek için acele etmeyeceği düşüncesi ile %1.50’nin üzerinde yükselişler yaşanıyor.

Beklenmeyen bir şekilde parasal genişleme miktarını değiştirmeyen FOMC’nin ardından bir konuşma yapan FED Başkanı Bernanke, ekonomide ilerlemenin kaydedildiğini ancak bunun istenen düzeyde olmadığını söyledi. Başkan, AB verilerinin tahvil alımlarının azaltımını desteklemediğini ifade ederken, parasal genişlemeyi kısmak için belirlenmiş bir takvimin olmadığını sözlerine ekledi. Bernanke ayrıca ekonomik verilerin desteklemesi halinde tahvil alımlarının bu yıl içerisinde kısılabileceğinin altını bir kez daha çizdi.

Kritik FOMC kararları ve Bernanke’nin konuşmasından sonra rekor seviyelere tırmanan Wall Street endekslerinin ardından Avrupa borsalarının da güne alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Yeni günün ekonomik takvimine göz atılacak olursa İsviçre’den faiz beyanatı ve İngiltere’den perakende satış verileri sonrasında ABD’den önemli göstergelerin açıklanacağını söyleyebiliriz.

“FOMC sonrası gözler yeni ABD verilerinde”

FED’in sürpriz kararları sonrasında bugün dünyanın en büyük ülkesinde yine önemli veriler açıklanacak. Bernanke’nin, verilerin önemini bir kez daha belirttiği konuşması sonrasında, tahvil alım programının geleceğine yönelik alınacak kararlarda ekonomik göstergelerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya konmuş oldu. Bu nedenle küresel yatırımcıların hassasiyetinin bugün yayınlanacak rakamlara olan hassasiyeti de artabilir.

Geçtiğimiz hafta, iki eyalette bilgisayar güncellemeleri yapıldığı gerekçesi ile son yılların e düşük seviyesine gerileyen olumlu istihdam talepleri verisinin bu hafta 331 bin olarak açıklanmasının beklendiği görülüyor. Bu noktada, FOMC beyanatının ardından piyasalarda olumsuz gelecek veriler ile Dolar’dan görülecek satışlara yönelik baskının daha fazla olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu bağlamda, istihdam piyasasına yönelik bugün açıklanacak söz konusu rakam da piyasalarda ser hareketlere neden olabilir. Tahminlerin üzerinde olumsuz gelecek bir istihdam talepleri verisi Dolar’da görülen satışların devam etmesine yol açabilecekken, beklentilerin altında olumlu gelecek data, ABD’nin para biriminde toparlanmaların oluşmasını sağlayabilir.

Haftalık işsizlik maaşı başvurularından sonra TSİ 17:00’da Philadelphia FED imalat endeksi ile birlikte Şu anki ev satışları verisi yatırımcıların takibinde olacak rakamlar arasında yer alıyorlar. Son üç yılın iyi rakamının ardından Ağustos ayında konut satışlarında bir miktar azalma oluşmasının beklendiği görülüyor. Piyasanın FOMC hassasiyetinin devam edeceği varsayımı altında, tahminlerin üzerinde gelecek olumlu bir verinin Dolar’da yukarı yönlü tepki hareketlerine neden olabileceği ifade edilebilecekken, beklentilerin altında kalan olumsuz bir rakam, söz konusu para biriminde değer kayıplarının oluşmasına yol açabilir.

FOMC’nin dün yapılan beyanatı ve Bernanke’nin konuşmaları piyasaların orta vadeli yönünde belirleyici önemli bir gelişme olarak kaydedilebilir. Bugün gelecek veriler de, piyasa psikolojisinin teyidi açısından önem taşıdığı için yakından takip edilmesinde yarar vardır.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

09:00    CHF            Ticaret Dengesi                                   2,74B           2,49B

10:30    CHF            Faiz Oranı Beyanatı                              <0,25%        <0,25%

11:30    GBP           Perakende Satışlar (Aylık)                     0,4%            1,1%

13:00    GBP           CBI Endüstriyel Eğilim Emirleri               2                 0

15:30    USD           Cari Hesap                                          -96B             -106B

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                331K            292K

15:30    CAD           Toptan Satışlar (Aylık)                          1,1%            -2,8%

17:00    USD           Philadelphia Fed İmalat Listesi                10,2             9,3

17:00    USD           Şuan ki Ev Satışları                              5,27M           5,39M

EUR/USD ANALİZ

Aylık 85 milyar dolarlık parasal genişleme miktarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini ifade eden FED, Kritik bir noktada olan Dolar endeksinde trend değişikliğine neden oldu. Uzun bir süredir devam eden yükseliş trendi 81.00 desteğinin kırılması ile son buldu ve dolar endeksi yükseliş trendinden düşüş trendine geçiş yaptı. Bunun yanı sıra Dolar endeksinde yaşanılan bu değişiklik EURUSD başta olmak üzere GBPUSD, USDJPY, USDTRY, Altın ve Gümüş gibi finansal varlıklarda sert hareketlerin oluşmasını sağladı. EURUSD paritesi 1,35 seviyesi üzerine çıkarak uzun vadeli düşüş beklentisinin değişmesini sağladı. Bu süreçten sonra uzun vadeli düşüş ifadesini kullanmak çok da doğru bir ifade olmayacaktır. Çünkü trend değişimi nedeniyle artık yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmek yerine düşüşleri alış fırsatı olarak değerlendirmek trend yönlü işlem için daha fazla önem taşıyacaktır.

Peki, uzun bir süredir satış düşüncesine sahip ve portföylerinde short pozisyonları taşıyanlar işlemlerini nasıl güncellemeleri gerekmektedir sorusuna ise öncelikle trend değişimi nedeniyle muhakkak tepki satışları oluşma imkanı olacaktır ve bu durum bazı geri çekilmelerle birlikte var olan satış pozisyonlarını azaltma şansını artıracaktır. Ancak burada çekilme nereye kadar olacak sorusuna ise teknik olarak ilk etapta 1,3320 olarak belirlenmiştir. Bu desteğin kırılması durumunda ise bollinger bandının orta noktası olan 1,3160 olarak belirlenmiştir. Yani short pozisyonları olan yatırımcılar EURUSD paritesinde bollinger bandının üst noktası olan 1,3536 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmediği müddetçe tepki satışlarına hazırlıklı olmalıdır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,3430 seviyesi günün en önemli destek noktasıdır ve bu destek noktası kırılmadığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer parite 1,3430 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerine devam etmek isteyecek ve bu tutum paritenin 1,3605 seviyesine yaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Pivot: 1,3430

Destek 1,3480-1,3430-1,3385

Direnç; 1,3560-1,3605-1,3650

eurusd

GBP/USD ANALİZ

FOMC toplantı tutanaklarından çıkan sonuç hali hazırda yükseliş beklentisi devam eden GBPUSD paritesi gelen veriler neticesinde tepki satışları gerçekleştirmeden yukarı yönlü ataklarına devam etmek istedi ve bu tutum paritenin gün içi 1,6160 seviyesine kadar yükselmesini sağladı. Genel görünüme baktığımızda aylık grafikte 2008 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden kanal içi hareketlerde kanalın üst noktası olan 1,6305 seviyesine yaklaştığımızı ve tepki satışları düşünenlerin bu bariyerden gerçekleşecek olası dönüşlere dikkat etmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra yükselişlerini devam ettirmek isteyen ve şuanda da 1,6123 seviyesinde hareketlerine devam eden parite de 1,6160 bariyerinin geçilmesi durumunda fibonacci %23,6 düzeltme noktası olan 1,6206 seviyesine kadar yükselmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Kısa vadeli olarak 1,6040 desteğinin önemi olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyeceğini ve 1,6160 ile 1,6206 seviyelerini test etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,6040

Destek; 1,6090-1,6040-1,5980

 Direnç; 1,6160-1,6206-1,6255

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

FOMC toplantı tutanakları sonrasında gerçekleşen hareketler neticesinde kur üzerinde gerçekleşen net satış baskısı ile birlikte 1,9336 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi, “Uzun bir süre bizden faiz artırımı beklemeyin, kur üzerindeki baskıyı döviz müdahaleleri ile azaltacağız ve yılsonuna kadar kur 1,92 seviyesinin altına gerilerse şaşırmayın” ifadelerini belirten TCMB başkanı Erdem Başçı’nın beklentisine yaklaşmasını sağlamıştır. Bundan sonraki süreçte Dolar endeksinin de yükseliş trendini değiştirerek düşüş trendine geçmesi kur üzerindeki düşüş beklentilerinin daha da etkin çalışmasını sağlayarak TCMB başkanı Başçı’nın beklentisinin gerçekleşmesini sağlama ihtimalinin daha güçlü olduğunu ifade edebiliriz.

Pariteyi teknik olarak incelediğimizde orta vadeli yükseliş kanalını kırarak aşağı yönlü hareketler gerçekleştiren USDTRY paritesi 55 günlük basit hareketli ortalama desteği olan 1,9650 seviyesini aşağı yönlü kırarak 100 günlük basit hareketli ortalama olan 1,9220 seviyesinin hedeflenmesine katkı sağlamıştır. Bu bağlamda da gün içerisinde orta vadeli kırılan yükseliş kanalının alt noktası olan 1,97 seviyesi altında kalmayı sürdürmesi durumunda satış baskısının devam etmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

Pivot: 1,9700

Destek; 1,9400-1,9300-1,9220

Direnç; 1,9540-1,9630-1,9700

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Haftanın açılış gününden itibaren 99,35 bariyerine takılan ve bu bariyer altında satış baskısına maruz kalan USDJPY paritesi dün FOMC toplantı tutanakları sonrasında gerçekleştirmiş olduğu satış baskısı sonucunda kritik bir nokta olan 97,55 desteğine yaklaşmıştır. Gün içerisinde 97,75 seviyesine kadar gerileyen parite de orta vadeli olarak 97,55-100,00 arasındaki hareketlerin devam edebilmesi için 97,55 desteği üzerinde kalması şarttır. Bu bağlamda da uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerine dikkat etmek gerekmektedir. Kanalın alt noktası olan 97,55 desteği kırılmadığı müddetçe orta vadeli yükseliş beklentimiz devam etmektedir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 98,68 bariyeri gün içerisinde en önemli seviyelerden birisidir. Çünkü parite eğer bu bariyer altında kalmayı sürdürürse satış baskısının gün içi devam etmesi beklenilmektedir. Böyle bir durumda 97,55 desteği test edilmek istenecektir. Ancak 1,9755 desteği çalışır ve parite gün içi 98,68 bariyerini geçebilirse daha net yükselişler için hazırlıklı olmak gerekmektedir.

Pivot: 98,68

Destek: 97,95-97,55-97,15

Direnç: 98,68-99,00-99,35

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

ABD borsalarında yaşanılan yükselişeler nedeniyle 104,30 desteğinden dönüş gerçekleştiren ham petrol fiyatları bu destekten almış olduğu güç ile yukarı yönlü çıkışlarına devam etmiş ve bu tutum ham petrol fiyatlarını 108 seviyesine yaklaştırmıştır. Şuanda da 107,79 seviyesinde hareketlerine devam eden ham petrol için 105,80 desteği önemlidir. Eğer ham petrol fiyatları bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarına devam etmesi beklenilmektedir. Bu tutum ham petrol fiyatlarının 108 bariyerini geçmesini sağlayacağı gibi 111 seviyesine yaklaştırmak isteyecektir.

Pivot; 105,80

Destek: 106,70-105,80-104,30

Direnç:  108,00-109,16-110,94

petrol

ALTIN ANALİZ

Uzun bir süredir “Parasal Genişleme Azalacak” düşüncesine sahip olması ile fiyatlanan piyasalar dün açıklanan FOMC toplantı tutanakları sonrasında hayal kırıklığı yaşadı ve beklenilenin aksine hareketler gerçekleştirdi. Tıpkı bu ay açıklanan Tarım dışı istihdam verisi gibi beklentinin üzerinde sonuçlanması beklenilen verinin beklentinin altında kalması gibi. Ve bu durum aslında piyasa psikolojisi adı altında piyasada çoğunluğun bir şeyi yüksek sesle söylemesi durumunun aslında alternatif senaryoyu saklama stratejisi olduğunu bir kez daha bize kanıtlamış oldu. Dün gün içerisinde 1290 desteğine kadar gerileyen ancak bu desteği kıramayarak 1300 seviyesi üzerinde hareketlerini sürdüren Altın akşam saatlerinde sonuçlanan FOMC tutanakları ardından sert yükselişlere maruz kalarak 1368$ seviyesine kadar yükselmiş ve şuanda da 1360 seviyesinde hareketlerine devam etmiştir. Bu süreç sonrasında Altın ile ilgili orta ve uzun vadeli negatif seyrimiz değişti mi sorusuna büyük harflerle HAYIR diyebiliriz. Çünkü Altın fiyatları hala daha 1432 ve 1520 seviyeleri altında hareketlerine devam etmektedir. Altın yukarıda belirlediğimiz iki bariyer altında kalmayı sürdürürse yeniden satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Kısa vadeli olarak tepki alışları devam edecek mi sorusunun cevabını da gerek daha önce kırılan orta vadeli yükseliş kanalının alt noktası gerekse aynı noktadan geçen 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1375 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. Yani Altın fiyatları yeniden 14**’lü seviyelere çıkmak istiyorsa öncelikle 1375 bariyerini geçmeli ve ardından da bu seviye üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmelidir. ( Ancak unutulmamalıdır ki kısa vadeli tepki alışları devam etse de hala daha orta ve uzun vadeli olarak satış baskısının güçlü olduğunu ifade edebiliriz)

Gün içi işlemleri incelediğimizde 1336 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1336

Destek; 1349-1336-1320

Direnç;  1375-1385-1402

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment