Aaaa Sert, Çok Sert!

 

Merkez Bankası (MB), yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Raporun geneline hakim olan “sert” mesajlar dikkat çekerken, sıkı para politikasına devam edileceği sinyallerine uygun olarak enflasyon öngörülerinin de değiştirilmediğini gördük. Daha önce “enflasyon öngörülerini değiştirmektense, para politikası duruşunu değiştirmeyi” tercih edeceğini söyleyen MB, raporda bu görüşe uygun bir resim çiziyor.

Önümüzdeki dönemde ek parasal sıkılaştırmanın daha sık yapılacağı ve buna bağlı olarak kredilerin yıllık büyüme oranının %14 civarında seyredeceği varsayımıyla, 2012 yılında enflasyonun ortası noktası %6,5 olacak şekilde %5,3-%7,7 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

2013 için daha önce %5,1 olan orta nokta %5,2’ye yükseltilirken, bandın %3,4-%7 aralığında olacağı tahmin ediliyor.

Bir önceki ER’de “TL’nin ılımlı bir değerlenme eğilimi” sergileyeceğini varsayan MB, bu kez TL hakkında bir varsayımda bulunmuyor.

Varsayımların detayına baktığımızda varil başına yıllık ortalama petrol fiyatı öngörüsünün 110 dolardan 120 dolara yükseltildiğini görüyoruz. Bu değişimin yıllık enflasyona etkisi 0,4 yüzde puan. Ancak aynı dönemde ithalat fiyatlarının beklenenin altında seyretmesi enflasyon tahminini 0,2 puan aşağı çekerken, çıktı açığını genişleten sıkı para politikasının da kalan etkiyi telafi etmesi bekleniyor. Bu nedenle 2012 sonu enflasyon öngörüsünde bir değişiklik yapılmıyor.

Gıda fiyatları %7,5 seviyesinde sabit tutulurken, MB işlenmemiş gıda fiyatları üzerinden 2012 yılında olumlu bir sürpriz gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

“Duruma bağlı” para politikası

Enflasyon Raporu’nun açıklandığı basın toplantısının soru&yanıt kısmında, para politikasının “esnekliğine” ilişkin çok sayıda soru geldiğini gördük. Bu noktada para politikası duruşunun “zamana bağlı” değil “duruma bağlı” yönetildiğini belirten Başkan Başçı, MB’nin esnek para politikası duruşuna olan bağlılığını yineledi.

Kısacası önümüzdeki dönemde “faiz koridoru” ve “likidite yönetimi”nin en fazla kullanılan para politikası araçları olacağı görülüyor. TL’nin seviyesine duyarlı olan MB, “faizlerdeki oynaklığın karşılığı olarak TL’de istikrar aramaya” devam edecek.

“Söylemek” başka, “yapmak” başka

MB’nin daha önce de verdiği sert mesajlar, özellikle kısa vadede fonlama maliyetinin yüksek ve dalgalı seyredeceğine işaret ediyor.

2013 ortasında %5’lik enflasyonu yakalamak isteyen MB, bunun için gereken parasal duruşu sergilemekten çekinmeyeceğini özellikle vurguluyor. Ama sıkı para politikasının iktisadi aktivite üzerinde bir maliyetinin olduğu unutulmamalı. Bunu likidite yönetimi ile birleştirmenin de yönetimsel bir maliyeti var.

Şimdilik bu maliyetler karşılanabilir seviyede. İktisadi aktivitede ikinci çeyrekten itibaren “ılımlı” bir toparlanma öngören MB, krediler için daha önce %15 olan yıllık büyüme tahminini %14 olarak güncellenmiş. Bu sınırlı güncelleme, büyüme resmindeki öngörülerin aslında pek de değişmediğinin ve para politikasının iktisadi aktivite üzerindeki maliyetinin sınırlı olduğunun bir göstergesi.

Ancak eğer şartlar değişirse ya da politika uzun süre devam ederse, artan maliyet caydırıcı olabilir. Bu noktada MB’nin enflasyon öngörülerini güncellemesi ve daha gerçekçi bir patika öngörmesi daha doğru olacaktır.

2012 için %7,5 2013 için ise %7 olan enflasyon tahminlerimizi koruyoruz. Kısa vadede fonlama maliyetinin yüksek seyredeceğini öngörmekle birlikte, “faiz koridoru” yaklaşımının bir kaç çeyrekten daha uzun devam etmeyebileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment