İşte Başkan`dan borsa tüyoları…

İMKB Başkanı İbrahim Turhan borsa yatırımcısına tüyolar verdi. “Tüm paranızı kulaktan dolma haberlerle bir hisseye yatırırsanız, tüm paranız gidebilir” diyen Turhan yatırımcıların borsada en az 5 yıl kalırlarsa ciddi getiri elde edeceklerini söyledi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, borsada yerli yatırımcının en fazla 28 gün kaldığını, yabancı yatırımcının ise en az 1 yıl beklediğine dikkat çekti.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Turhan “2005’ten bu yana borsanın yüzde 65’i yabancı yatırımcının elinde. Bunu olumsuz olarak söylemiyorum. Borsa uzun vadeli yatırımların yapılacağı bir yer olmalı. Bilgi edinmeden, kulaktan dolma verilerle, kısa dönemde çok para kazanma hırsı ile para kazanılacak bir yer değil borsa. Tüm paranızı kulaktan dolma haberlerle bir hisseye yatırırsanız, tüm paranız gidebilir” diye konuştu.

‘KENDİNİZ HİSSE SEÇMEYİN’

Kurumsal yatırımcıların, bireysel yatırımcının yatırım yapmasına elverişli araçlar sunduğunu ifade eden Turhan şöyle konuştu: “Kendiniz gidip bir hisse senedi seçmeyin. Kurumsal ürünlerle sermaye piyasasına katılın. Değerine, faaliyetine, kârına güvenebileceğiniz bir şirkete yatırım yapın ve uzun dönemli yapın. Borsada 5 ya da 10 yıl kalın. Ciddi getiriler elde edebilirsiniz. Ayrıca vergi noktasında da önemli kazanımlarınız olur.”

İMKB DÜNYAYA BAĞLANACAK

İbrahim Turhan, New York, Frankfurt ve Roma gibi dünyanın önce gelen borsaları ya da Kazablanka, Kahire, Beyrut, Amman, Bakü, Kore, Malezya, Tayland gibi gelişen borsalarla işbirliğini geliştireceklerini söyledi. Turhan ”Türkiye’deki yatırımcı bu borsalara İMKB üzerinden erişebilecek. Bunu da hazırlanan bir teknoloji platformu sağlayacak. Platform, yakın coğrafyadaki ülke borsalarına da İMKB üzerinden, dünyanın önde gelen borsalarına ulaşma imkânı sağlayacak” dedi. Turhan, Türkiye’nin dünyadaki üretimin yüzde 1.5’ini ortaya koyduğunu da işaret ederek, “Morgan Stanley Ülke İndeksi’ndeki ülkeler arasında Türkiye’nin menkul kıymet piyasasının ağırlığı binde 2 seviyesinde ki, bu çok düşük oran” dedi.

HABERTÜRK

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment