Petrol ve Bakır Değer Kaybediyor

Yunanistan’a dair endişeler ve ülkedeki görüşmelerden bir anlaşma çıkmayacağı endişesiyle petrol üç günün zirvesinden geriledi. Vadeli kontratlar Yunanistan’ın fonlama anlaşması için sürenin dolmasına yaklaşılması ile yüzde 1.3 kadar düştü.
 

Öte yandan Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olan Nijerya’da militanların İtalyan Eni SpA’nın petrol boru hattına zarar vermesiyle Brent petrolün Batı Teksas petrolüyle arasındaki fark sekizinci günde de açıldı.
 

Avrupa ekonomisindeki durgun büyümenin kalıcı olabileceğini belirten Jefferies Bache’in üst düzey broker’ı Christopher Bellew, “ABD ekonomisindeki topatlanma, Çin’de yumuşak iniş beklentileri ve Suriye’deki ayaklanmalar fiyatları yukarı yönlü destekleyebilir” dedi.

 
Mart teslim bakır 1.26 dolar düşerek Nymex’te 96.58 dolar oldu. Kontrat 3 Şubat’ta 1.48 dolar yükselerek 97.84 dolar olmuş ve 31 Ocak’tan beri en yüksek seviyeden kapanmıştı. Bu yıl fiyatlar yüzde 2.1 düştü. Mart teslim Brent petrol ICE Futures Europe’ta 66 sent düşerek 113.92 dolardan işlem gördü.

 
Böylece Brent petrol Batı Teksas petrolüne oranla 17.20 dolar prim yaptı. Bu, 8 Kasım’daki kapanıştan bu yana en büyük fark.

 
Bakır da Düşüşe Ayak Uydurdu

 

IMF bugünkü raporunda en büyük metal tüketicisi olan Çin’de büyümenin bu yıl yüzde 4 kadar düşebileceği tahmininde bulundu. Fiyatların düşmesinde Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanlarının yarın ek önlem paketini protesto etmek için greve gideceğini açıklaması da etkili oldu.

 

Londra’daki Societe Generale’de analist olan Jesper Dannesboe, “Metallerdeki ralli muhtemelen bitti. Çinlilerin bu seviyelerde ciddi anlamda metal aldığına dair bir veri yok” dedi.

 
Mart teslim bakır Comex’te yüzde 1.6 düşerek 3.8405 dolar/lb oldu. Fiyat dört hafta boyunca yüzde 14 değerlendi. 3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası’nda yüzde 1.3 düşerek ton başına 8,452 dolardan işlem gördü.
 

Euronun dolar karşısında yüzde 1 kadar değer kaybı da düşüşte etkili oldu.   (Bloomberg HT)

 

Add a Comment