2012 Kredi Büyümesinin %15-20 Aralığına Gerilemesini Bekliyoruz

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat   Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2012 ekonomik büyümesinde çok ciddi   gerilemeler olmaması kaydıyla sektörün kredi kalitesinde kayda değer bir bozulma   beklemediğini belirterek, ”Alınan ve alınması muhtemel önlemler ile 2012   ekonomik büyüme beklentileri doğrultusunda 2012 kredi büyümesinin yüzde 15-20   aralığına gerilemesini bekliyoruz” dedi.          

 
Aydın, Active Academy tarafından düzenlenen ”Küresel Krizin İsrafı Yeni   İstikrarın Geleceği” başlıklı  9. Uluslararası Finans Zirvesi’nin açılışında   yaptığı konuşmada, krizin beraberinde getirebileceği bazı olası tehditlere rağmen   sektörün kredi kalitesinin, yüksek ve olumlu seyrine devam ettiğini söyledi.          

 

Hüseyin Aydın, ”2012 ekonomik büyümesinde çok ciddi gerilemeler olmaması   kaydıyla sektörün kredi kalitesinde kayda değer bir bozulma beklemiyoruz. Alınan   ve alınması muhtemel önlemler ile 2012 ekonomik büyüme beklentileri doğrultusunda   2012 kredi büyümesinin  yüzde 15-20 aralığına gerilemesini bekliyoruz. Kredi   büyüme hızının, Merkez Bankası’nın politikasını belirlerken dikkate aldığı en   önemli unsurlardan biri olduğunu biliyoruz” dedi.           
  

Faiz koridoru uygulaması ile Merkez Bankası’nın, gerekli gördüğü   zamanlarda TL likiditeyi çok daralttığını ve piyasanın gün içinde ihtiyaç duyduğu   likiditeyi, Açık Piyasa İşlemleri (APİ) ile vermeyerek kısa vadeli faizlerin   yükselmesini sağladığı, elde dövizi bulundurmanın maliyetini artıran bu durumun   dahili ve harici olarak döviz satım iştahını artırmasını hedeflediğini anlatan   Aydın, şunları kaydetti:          
 

”Ancak son zamanlarda gün sonunda piyasanın ihtiyaç duyduğu bu   likiditeyi Merkez Bankası’nın, genellikle kendisi piyasa yapıcılığı imkanından   ve/veya İMKB Repo piyasası aracılığı ile verdiği gözlenmektedir. Böylelikle   Merkez Bankası  faiz koridoru ile sadece TL’nin aşırı zayıflamasını önlemeyi   hedeflemediğine, aynı zamanda fonlama maliyetini artırarak, bankaların kredi   fiyatlamalarını yükseltmelerini istediğine de vurgu yapmaktadır. Faiz koridoru   uygulaması, belirli ölçülerde sonuç alıcı olsa da bankacılık sektörüne önemli bir   maliyet yüklemekte olduğu görülmektedir. Bu konuda BDDK’nın banka spesifik   önlemler alması ve/veya 2011 Haziran düzenlemelerine benzer düzenlemelere gitmesi   hususunun değerlendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.”                    
  

-”Etkin iletişim konusunda son uygulamaların olumlu olduğu düşünülmektedir”-                    

 

Zorunlu karşılıklara faiz ödenmesi ve repo işlemlerinin zorunlu   karşılıklarının indirilmesi veya sıfırlanması konusunun Merkez Bankası’nca   değerlendirilmesinin, nihai amaca ulaşılmasına katkı sağlayabileceğine işaret   eden Aydın, özellikle repo işlemlerindeki zorunlu karşılık oranlarının   sıfırlanması veya düşürülmesinin, dışarıdan sağlanan kaynaklarda önemli bir yere   sahip olan yabancı para repo işlemleri yoluyla yabancı para kaynak temininde de   bankacılık sektörünü teşvik edebileceğinin düşünüldüğünü belirtti.          
  

Hüseyin Aydın, ”Merkez Bankası’nın izlemekte olduğu para politikasının   bankacılık ve reel sektörce iyi algılanmış olması, bu politikanın başarı şansını artıracaktır. Etkin iletişim konusunda son uygulamaların olumlu olduğu düşünülmektedir” dedi.          
 

Dış kaynaklı fonlamada ani ve hızlı bir kesinti durumunda Merkez   Bankası’nın, döviz İnterbank’ı aracılığıyla 2008 de yapıldığı gibi yabancı para   fonlama sağlayacağını teyit etmekte olmasının,  piyasayı rahatlatıcı bir husus   olduğuna da dikkati çeken Aydın, ”Karlılık ve verimlilik rasyoları iyi bir   bankacılık sektörü, ekonominin güçlü kılınmasında en temel güvenceler arasındadır. Bankacılık sektörünün derinleşmesi sürdürülebilir bir ekonomik   büyümenin gerekli şartları arasındadır. Daha demokratik bir Türkiye, ülkemizin   ekonomik alt yapısını güçlü kılarken kalkınmamıza da katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Düşüş Hazırlığı

EUR/USD ANALİZ ECB Başkanı Draghi, ´Avrupa ekonomisinin görünümünde aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi. Draghi, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, ECB’nin, enflasyonun...

Kapat