2012′de Dolar/TL 1.80-85 Aralığında Olur

Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, 2012′de Türkiye  için kötümser olmadığını belirtti.      
 

Bloomberg HT’de katıldığı programda konuşan Yahşi, 2012′nin sonunda  Türk Lirası’nın dolar karşısında 1.80-85 aralığında, enflasyonun ise  yüzde 7.5-8 aralığında olabileceğini belirtti.     
 

Bu yıl katılım bankacılığında aktif büyümenin yüzde 26-28  olabileceğini belirten Yahşi katılım bankalarının karşılık artışının  bu yıl yüzde 10 düzeyinde olacağını söyledi. Başkan, munzam  karşılıklardaki artışın karlılığı olumsuz etkilediğini dile getirdi.      
  

Merkez Bankası’nın katılım bankalarının likidite problemini çözmek  için önemli bir adım atarak “uluslararası likidite yönetimi” adı altında kendisinin de iştirak ettiği bir yapı oluşturduğunu söyleyen  Yahşi, “Bu kuruluş sukuk ihraç edecek. Bu sukuklar her ülke Merkez Bankası tarafından likidite düzenlemeleri çerçevesinde kabul görecek.  Dolayısıyla katılım bankaları portföylerine bu menkul kıymetlerden  alma imkanına kavuşacak, ihtiyaç duyduklarında merkez bankasına vermek  suretiyle likidite sağlama imkanına sahip olabilecekler, hem de  ikincil piyasalarda bunu likidite edebilecekler” dedi.      
 

Cari açığın Türkiye’nin yapısal sorunlarından biri olduğunu ancak  bunun yalnız para politikalarıyla çözülemeyeceğini belirten Yahşi konuyla iligli olarak, “MB’nin aldığı önlem başarılı olabilir. Ama  bunlar kanaatimce geçici tedbirler. Dolayısıyla yabancı sermayeye dayalı büyüme modeline ihtiyaç var. Türkiye enerji konusunda, ara mal  konusunda ithalata mecbur. Çok ciddi miktarda dış ticaret açığı  veriyor. Cari açığı ortaya çıkaran nedenlere yönelik önlemler  alınmalı. Son dönemde enerji yatırımları hız verilen bir alan. Bunlar  cari açığın azaltılmasında katkıda olacak. Yalnız para politikalarıyla  bu problemi çözmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Krizden İnsan Manzaraları

ABD’li Wall Street Journal gazetesi, borç krizinden çıkmanın yollarını arayan Euro Bölgesi ülkelerinden insan portrelerini sayfalarına taşıdı.   Yunanistan, Fransa,...

Kapat