ADX’in Doğru Kullanımında Yön Esastır (Chuck LeBeau)

Bir çok teknik analistin bildiği gibi, ADX trend ölçen bir göstergedir. Ancak bu göstergenin işini doğru yapabilmesi için doğru olarak yorumlanabilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki, göstergeyi bulan Welles Wilder bu becerikli göstergesini anlatırken kötü bir başlangıç yaparak bütün dikkati ADX’in seviyesinin ne anlama geldiğine çekmiştir. Eğer bu yöntemi, ilk kez tanıtıldığı Wilder’in kitabı olan “New Concepts in Technical Analysis” (Teknik Analizde Yeni Kavramlar) ile öğrendiyseniz, size şunu sorardım: “Piyasanın trendde olup olmadığını anlamak için ADX’in 20 değerini mi yoksa 30 değerini mi kullanmalı? Daha yüksek değerde olan ADX’in 30’un daha başarılı öngörülerde bulunabileceği konusunda büyük olasılıkla şüphe duymayabilirsiniz.

Ancak bu tam olarak doğru değildir, çünkü ADX’in seviyesi değil, yönü bize aradığımız bilgiyi sağlayacaktır. 20 değerindeki ancak kesin bir yükseliş içindeki ADX, 40 değerindeki ancak yatay ya da düşüş biçiminde seyreden bir ADX’e göre daha iyi öngörü sağlayabilir.

İşlemciler ve teknik analistler şunu çok iyi bilmeliler: ADX’in seviyesi ne olursa olsun eğer ADX yukarı doğru bir yükseliş içinde ise piyasa bir trend içindedir. Eğer ADX aşağı doğru bir düşüş içinde ise piyasa da trend yönündeki hareketini keybetmekte trendsiz bir piyasaya girilmektedir.

ADX’in düzeyi ve yönü konusundaki bu önemli ayrım noktasını çözdükten sonra, diğer adıma geçilebilir. Daha hızlı yükseliş gösteren bir ADX, daha yavaş yükseliş gösteren bir başka ADX’e göre daha etkin bir öngörü sağlayabilir.

Şimdi de bazı ayrıntılara bakalım. Wilder’in varsayılan periyodu olan 14 periyodluk ADX’i kullandığımda kullandığımdaki tecrübelerimle, bir önceki çubuğa göre 0,25 veya daha fazla artış gösteren bir yukarı yönlü hareketin önemli olduğunu ve trendde kaldığımızı gösterdiğini fark ettim. Önceki çubuğa göre olan büyümenin daha fazla olması, örneğin 0,50 veya daha üstü, yukarı yönlü trendin daha güçlü olduğu anlamı çıkmaktadır. Gözlemlerim, ADX’te 1,00 yada üstünde bir hareketin asıl güçlü ve uzun trendleri yakaladığını göstermektedir.

Ne yazık ki, birkaç popüler  yazılım firması, özellikle Metastock, Wilder’in orijinal değerlerini en yakın tam sayıya yuvarlamaktadır. Yuvarlama, özellikle kritik noktalardaki değerlerde önemli sorunlar yaratabilmektedir.Örneğin, 25,05 ve 25,35 gibi önemli bir farklılık programda 25 olarak gözükecekken, 25,45-25,55 gibi daha küçük seviyedeki bir farklılık 25’ten 26’ya yükselinmesine yol açacaktır.

ADX’in doğru bir şekilde kullanılabilmesi için virgülden sonraki iki basamağa göre hesaplama yapmamız gerekmektedir.

Yıllar boyunca bu problemi Metastock firmasına bildirdim ve bu düzeltmeyi çok geç yapabildiler.

Bunun dışında bir çok yazılım firması, sistemlerini virgülden sonra iki hatta üç basamak olacak şekilde düzenlemiştir. Buna ilaveten internette de ücretsiz olarak da ADX hesaplamaları yaptırılabilmektedir.

Ben herşeyden önce ADX’i giriş sinyali olarak kullanıyorum. Pozisyona giriş yapıldıktan sonra bu göstergenin fazlaca bir faydası olmayacaktır. Çıkış stratejileri genelde, yavaş hareket eden ADX’e kıyasla daha duyarlı bir zamanlamaya ihtiyaç duymaktadır.

ADX oldukça güçlü bir gösterge. 7 – 30 arasındaki değerlerle oldukça başarılı sonuçlara ulaşabildiğimi söyleyebilirim. Parametrelerden bağımsız olarak getirdiği başarılı sonuçların yanı sıra, sistemin güçlü ve güvenilir olması da önemlidir. Güvenilir göstergeler, parametreleri geniş bir aralıkta verildiğinde iyi çalışabilmelidir. Etkin çalışmak için çok kesin parametrelerle çalışan göstergelere dikkatle yaklaşmak gerekir.

Aşağıda ADX kullanıcıları için işe yarayabilecek birkaç ipucu daha veriyorum:

Kâr Hedefleri: ADX yükselirken, trendi izleyen stratejilerinizi uygulayabilirsiniz ATR değerinin dört katı ya  da daha fazla bir kâr hedefleyebilirisniz. ADX yatay seyrediyorsa ya da bir düşüş içindeyse, trendi izleyen stratejiler başarısız olacaktır. Bu şartlar altında ya ADX’in yükseliş içinde olduğu başka bir pariteye bakmanız gerekir ya da stratejinizi değiştirip sadece 1,5 ATR ya da daha az kar hedefleyerek kısa vadeli trend karşıtı stratejiler kullanmalısınız.

Önemli Trend Dönüşümleri: ADX değeri 35’in üzerindeyse ve +DI ya da –DI’nin üzerindeyse çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü trend dönüşümleri çoğunlukla bu ekstrem noktalarda oluşur. ADX değerinin hem pozitif hem de negatif DI’nın üzerinde olması durumunda Parabolic gibi birincil trenddeki değişimi çok hızlı ve duyarlı bi şekilde gösterebilecek bir gösterge kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bu teknikle, forex piyasalarındaki önemli tepe ve dip noktalarını yakalamak mümkün olabilmektedir.

Umarım, bu makale, favori teknik analiz göstergemle daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar.İnsanların ADX’e bakmadan önce nasıl işlem yapabildiklerini anlamıyorum. Bu yöntem gerçekten, tüm yatırımcıların kullanabileceği önemli kritik seviyede bilgiler vermektedir.