Sihirbazdan Tüyolar

Para sihirbazı olarak bilinen ABD’li ünlü yatırımcı George Soros, Financial Times gazetesinde kaleme aldığı makalede, piyasalarda ikinci bir küresel krize doğru sürüklendiğini belirterek bunun engellenmesi için özellikle son dönemde kontrollerini kaybeden Avrupalı liderlerin, piyasa kontrollerini yeniden kazanmaları ve bunun içinde zaman kaybetmemeleri gerektiğini belirtti. Soros, bunun için üç cesur adım atılması gerektiğinin altını çizdi.

  
– ÜÇ CESUR ADIM GEREKLİ –

 
Para sihirbazına göre bunlardan ilki, euro bölgesi hükümetlerinin para birlikleri için yeni bir Maliye Bakanlığı yaratacak, yeni bir antlaşma üzerinde uzlaşmaları gerekiyor.    

 
Soros ikinci olarak, büyük bankaların, geçici teminatlar ve daimi yeniden sermaye fırsatı bulabilmeleri amacıyla Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönlendirmesi altına girmesi gerektiğini de belirtti. Bu şekilde ECB, bankaları kredi hatlarını almaya ve vadesi gelen kredilerin ödemelerini almaya yönlendirecek ve bilançolardaki olası riskleri yakından takip edebilecek.  

 
Ünlü yatırımcıya göre, üçüncü adım, ECB’nin İtalya ve İspanya gibi ülkelere, oldukça düşük maliyetlerle kendi kendilerine finansman bulma şansı sağlaması olacak. Soros, atılacak bu adımların piyasaları sakinleştireceğini ve Avrupa’ya çözüm bulunamamış bir borç krizi olmadan, büyüme stratejisi geliştirebilmesi için zaman sağlayacak.
 

Ünlü yatırımcı, bu süreçte özellikle bankalar ve İtalya ile İspanya gibi ülkelerin tahvillerinin büyük zarar görmeye meyilli olduğunu, bu yüzden de korumaya alınmasının şart olduğunu söyledi. Soros bu adımların hem bankalardan hem de hükümetlerden tepki çekeceğinin altını çizerken, bu planın gerçekleşmesi ancak kamuoyu baskısı ile olacağını belirtti.

 

Add a Comment