BGC Partners: Kredi/GSYIH Oranı Düşmüyor

BBDK bugün Nisan’ın üçüncü haftası için kredi verilerini açıkladı.  Gelişmeyi değerlendiren BGC Partners Başekonomist’i Özgür Altuğ “Kritik gösterge olan krediler/GSYIH oranı düşmüyor” yorumunda bulundu.  Nisan’ın 3. haftası ayrı bir önem taşıyordu, çünkü  TCMB’ye bir önceki  artırımdan kaynaklanan munzam karşılıklar taahhütlerinin de  ödendiği tarihti.  

Son veriye göre yıllık kredi büyümesi oranı %35.7 ile hala otoritelerin örtülü hedefi olan %20-25’in çok üstünde seyrediyor. Hatta, tüketici kredileri artışı %41.3’den %41.7’ye fırladı.

Özgür Altuğ’a göre otoritelerin %25 hedefinin yıl sonunda tutturulması için Haziran sonunda oranın %11’e yavaşlması lazım, ama verilerde en ufak bir yavaşlama görülmüyor.  Nisan’ın 3. haftasında haftalık bazda kredi artışı %0.05’de kaldı, ancak Altuğ bunu geleneksel olarak bu dönemin kredi talebi bağlamında çok gevşek olmasına bağlıyor. 52 haftalık hareketli ortalama kredi/GSYIH oranı ise %13.2 ile rekor düzeyde kaldı.

Altuğ, verilerin bir kaç hafta daha bu trendde seyretmesi halinde, BBDK veya Hazine’den ek önlemler bekliyor.  Tüketim vergilerine ek, veya yeni kısıtlamalar yolda olabilir.

AY

Add a Comment