Sevgen: Eski Bir Korku, Bu Sefer Başka Bir Şekilde Karşımızda: CCCP

Güne Japonya’daki Fukuşima nükleer santralindeki alarm seviyesinin Çernobil’deki faci zamanındaki seviyeye çıkarılması ile başlayan piyasalar; Goldman Sachs’ın emtiada kar satışının geldiğini belirken raporunun da süren etkisiyle dün sert düşüşler ile kapandı. ABD borsa endeksleri %0,9’u bulan düşüşler ile kapanırken; Avrupa borsalarındaki düşüşler %1 – 1,5 arasında idi.
 

Goldman Sachs’ın son 4 ayda %25 kazandıran CCCP adlı emtia fonunda risklerin yükselmesi sebebiyle kar satışı önermesi emtiada satışlara neden oldu. İçeriğinde ham petrol, bakır, pamuk, soya fasulyesi ve platin olan bu fon Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 50. yıl dönümünde çok eskilerde kalmış başka bir korkuyu da hatırlattı. Okunuşu ile; sayuz savyetskiy sasyalisticeskiy respublik (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) olan ve kiril alfabesi ile CCCP şeklinde yazılan Sovyetler Birliği’nin tarihteki en büyük bilimsel başarılarından olan; uzaya ilk insanı çıkardığı tarihin, 50. yıl dönümü dündü. Ekonomi ile direkt ilişkisi olmamakla birlikte bu isim benzerliği dikkatimi çektiğinden paylaşmak istedim. Zira 1991 yılı öncesinde CCCP yazısı olan herşeyden öcü gibi korkulan bir dönem yaşandı. İster istemez Goldamn Sachs’ın aynı adlı fonunu satma önerisi ile emtia piyasalarında son iki gündür oluşan korku ve panik Sovyetler Birliği’ni bana hatırlattı.

 
Diğer yandan Japonya’da Fukuşima nükleer santralindeki alarm seviyesinin Çernobil düzeyine çıkarılması piyasaları Asya’dan başlayarak çalkalayan diğer bir sebep oldu. Yatırımcıların Fukuşima haberi ve Goldman Sachs’ın raporu ile emtiadaki satış dalgası nedeniyle riskli varlıklardan uzaklaşacağı spekülasyonuna ek olarak; Alcoa’nın yüksek karına rağmen, beklentilerden kötü gelen bilanço kalemleri nedeniyle %6 düştü. Bu durum metal – madencilik sektörüne gelen satışları artırdı. Ayrıca Ford Motor co.’nun Japonya’daki deprem sonrası Asya’da bazı araç üretimlerini muhtemelen durduracağını duyurması da otomotiv sektörüne satış getirirdi.
 

İçeride ise; yurtdışına rağmen genelde daha olumlu seyir içerisinde bir görünüm vardı. Ancak yurtdışında özellikle kapanışa yakın gelen sert satışların etkisiyle satış baskısı altında kalsa da İMKB dün genelinde güçlü bir seyir içerisindeydi.

 
Son Not: Eskiden çok izlenen, hatta gün başında ve sonunda TV’de bazı yorumcular tarafından grafikleri izlenerek İMKB’nin açılışı tahmin edilen; Brezilya Borsası Bovespa endeksini İMKB100 endeksi dün 1000 puandan fazla geçti. Gerçi şimdilerde kimse Bovespa endeksi ile ilgilenmiyor ama geçmişte “Bovespa, İMKB’yi ilelebet etkileyemez. Bu durum sadece moda ve geçecek” dediğimde çok eleştiri almıştım. Hala kaldıysa; Bovespa fanlarına, duyurulur…

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
Son haftalarda sürekli olarak hedef seviye olarak bültenlerimde yazdığım İMKB30 spot endeks için hedef olarak gösterdiğim 85000-87000 aralığı görüldü ve sonrasında geçen hafta sonunda sert yükselişin ardından gelen sert bir kar satışı yaşandı. %7’yi geçen sert kısa süreli yükselişin ardından gelen kar satışı sonrasında 5 günlük ortalaması olan 83000-83500 bandına değin geri çekilen İMKB30 spot endeks için bu bant aynı zamanda fibonachi desteği ve bu desteğinin üzerinde tutunmayı büyük bir güçle de başarıyor…

 
Duruma teknik açıdan bakıp senaryo oluşturmak gerekirse; İMKB30 spot endeksin 83000 seviyesinin altına gelmemesi durumunda 83000-86000 bandında bir süre yatay hazmetme süreci yaşadıktan sonra 90000’i denemesi muhtemel görünüyor.

 
Ancak İMKB30 spot endeks 83000 seviyesinin üzerinde tutunamaması durumunda 82000’e değin bir sarkma olma ihtimali yüksek ama 82000’in altında kalmayan bir düşüş hala yükseliş beklentisini bozmayacak ama yükselişin ivmesini azaltacaktır.

 
Kısaca durumu özetlemek gerekirse; İMKB30 spot endeks çok ender görülen teknik bir yükseliş içerisinde. Bu yükseliş trendi İMKB30 spot endekse yeni bir zirve yaptırabilecek güçte. Bu nedenle İMKB30 spot endekste yeni bir zirve olasılığını teknik olarak mümkün kılan mevcut görünüm değişmedikçe; akımın tersine pozisyon almak büyük risk almak anlamı taşıyacaktır. Yükseliş yönündeki trend görüntüsü de İMKB30 spot endeks tekrar 80000’in altına gelmedikçe de bozulmayacaktır…!
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi bültenlerimde uzun süredir yazdığım gibi 1,4280 bölgesindeki kuvvetli direncini geçince 1,45’e doğru sert bir hamle yaptı ve kısa vadeli 1,50 hedefini teyid etti. Grafikte de görülebileceği gibi 1,45 orta vadeli yükseliş trend kanalının üst direnci. Bu seviyedeki direncine değerek düzeltme sürecine giren parite;1,44’ün üzerinde kaldıkça da 1,50 hedefine ulaşma yönündeki gücünü sürdürecektir. Parite, 1,4280’in altına gelmedikçe de 1,50 hedefinde bir değişim teknik olarak olmayacaktır. Yani teknik trend hala Euro lehine…
 

Dolar/TL

 
Dolar/TL beklediğim gibi 1,53’ün altına sarkınca 1,50’ye doğru sert bir düşüş gerçekleştirdi. Geçen hafta 1,50’den tepki alan Dolar/TL’nin 1,53 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareektli ortalamasına doğru bir hamle çabası içerisinde görünüyor. Ancak içeride ve dışarıdaki piyasaların genel seyrine bakıldığında yükselişin kalıcı olmayarak tekrar aşağı ve 1,47 seviyesindeki hedefine doğru olan düşüş yönündeki trendine devam edeceğini bekliyorum.
 

Dolar’ın TL karşısında değer kaybının süreceğine dair beklentim;  Dolar/TL tekrar 1,5350 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmadıkça da  değişmeyecektir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment