2011 Bilanço Döneminin Şampiyonları

2011 yılı bilanço döneminin sone ermesiyle 2011 yılının öne çıkan sektör ve şirketleri belirlendi.

 
2011 yılı, TL’nin dolar karşısında yüzde 22 , Euro karşısında ise yüzde 19 oranında değer kaybettiği ve şirketlerin esas faaliyetten elde ettikleri karın kur farkı giderleri nedeniyle dönem net karına yansıtamadığı bir yıl oldu. Şirket ciroları 2011 yılında yüzde 28 artarken, FAVÖK’te yüzde 19 artış ve net karda yüzde 8 düşüş gözlendi.

 
ÖNE ÇIKAN SEKTÖR VE ŞİRKETLER
 
Gedik Yatırım’ın değerlendirmesine göre, Metal Eşya, Makine, Elektrik makinaları ve turizm sektörleri 2011 yılında FAVÖK, Net Satışlar, Net Kar sıralamasında geçen yıla göre en yüksek artışı gerçekleştiren sektörler oldu.
 

Sektör itibariyle MADENCİLİK ‘te PRKME; bakır fiyatlarının yüksek olmasından olumlu etkilenirken, önceki yılın üçüncü çeyreğinde üretiminin olmayışından kaynaklı 2011′de baz etkisinin görüldüğü bir yıl oldu.

 
Üçüncü tesisin devreye alınmasıyla sltın üretimindeki artış ve altın fiyatlarının yüksek seyri ve dolar bazlı geliriyle KOZAL , ve Kozal’ı konsolide eden KOZAA ve IPEKE’nin olumlu performans ile sektör ve şirketlerinin 2011 yılının parlayan yıldızları olduğu kaydedildi.
 

Yünlü TEKSTİL’de YUNSA’nın Avrupa’daki kumaş üreticilerinin bir kısmının şirket kapatma ya da üretim azaltma yoluna giderken bir kısmının da üretimlerini farklı ülkelere / bölgelere kaydırarak rekabetle mücadele etme yolunu seçtikleri bildirildi. Yünsa’nın bu süreçte kalite, hızlı servis ve lojistik avantajlarıyla Avrupa’daki azalan üretim hacimlerini kendi üretim kapasitesi ile ikame ettiği, Avrupalı alıcıların öncelikli tercih ettiği tedarikçi olarak yerini sağlamlaştırdıklarına yer verildi.

 
Çelik fiyatlarındaki artış ve doğru stok politikasının etkisiyle demir çelik sektörünün ciro ve FAVÖK’ündeki artış yaşayan, bu artışı karına da yansıtabilen sektör olduğu bildirildi. Sentetik tekstilde kapasite artırımı ve stratejik değişikliklerle SASA ve AKSA ön plana çıktığı dile getirildi. Söz konusu şirketler için uzun vadeli beklentilerle olumlu yönde olduğuna yer verildi.
 

Çimento sektörü gelişmiş pazarlarda yaşanan durgunluktan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da meydana gelen politik gelişmelerden ve enerji fiyatlarındaki artıştan etkilenselerde büyüyen ekonomide lokomotif unsurlardan biri olarak yerini aldığı belirtildi.

 
2012′de iç pazardaki talep ve hareketlilik karşısında dış pazarlarda yaşanan daralma ve küçülmenin de etkisiyle klinker ve çimento ihracatının önceki yıllara oranla gerileyeceği beklentisinde olunduğu vurgulandı.

 
GYO VE MADENCİLİK SEKTÖRÜ ÖNERİSİ
 

2010 yılının rekorunu yenileyen otomotiv sektörü şirketlerinin ise 2011′de satış adetlerindeki artışı ciro ve FAVÖK’lerine yansıtsalar da Rekabet Kurumu’nun kestiği ceza ile net karları yatay seyrettiği bildirildi. 2012′de yurtiçi ve yurtdışı pazarda yaşanacak daralmadan ihracat pazarının çeşitli olduğu TOFAŞ ve FROTO gibi hisselerin borsa performansı açısından da relatif iyi performans gösterecekleri kaydedildi.
 
Cam-seramik sektörünün 2011 yılı ikinci yarısından itibaren küresel faaliyetlerde yavaşlamanın belirginleştiği ve düşük büyüme, yüksek borçluluk oranı, azalan tüketici güveni gibi aşağı yönlü hareketlerin hakim olduğu bir döneme girildiği belirtildi.
 

2012 yılında küresel ekonomik yavaşlama beklentileriyle defansif sektör olan gıda, dayanıklı tüketim malları ve 2-B yasası kentsel dönüşüm beklentileriyle GYO sektörünü, şirket faaliyetlerindeki olumlu seyrin devamı açısından madencilik sektörünün önerildiği bildirildi.    (Thelira)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şirket Haberleri

MRTGG Yönetim Kurulumuz tarafından “Adres Gayrimenkul Değerlendirme ve Danışmanlık A.Ş.” ye değerlendirmesini yaptırdığı; faaliyeti durdurulmuş olan tekstil makineleri ve iplik...

Kapat