2010′da Gümüs Yatirimlari Artti

Arastirma sirketi GFMS, gümüs yatirimlarinin rekor seviyede artmasiyla gümüs talebinin 2010′da yüzde 15 artarak 20 senenin en yüksek seviyesine çiktigini belirtti.
 

Arastirma sirketi GFMS, gümüs yatirimlarinin rekor seviyede artmasi ve sanayi tüketiminin 5 senenin en düsügünden gerilemesiyle gümüs talebinin 2010′da yüzde 15 artarak 20 senenin en yüksek seviyesine çiktigini belirtti.

 
GMSF’nin bugün yayimlanan raporunda, dünya çapinda yatirimlarin yüzde 40 artarak 279.3 milyona ulastigini ve toplam gümüs talebinin 1.06 milyar onsa yükseldigini açikladi. Sirket, sanayi tüketiminin ise yüzde 21 degerlenerek 487.4 milyon onsa çiktigini belirtti. Sirketin yöneticisi Philip Klapwicjk fiyatlarin sene sonuna dek 50 dolar/onsa kadar tirmanabilecegini söyledi.
 

Gümüs fiyatlari dün Londra’da 31 yilin zirvesi olan 39.7625 dolar/ons’tan islem gördü. Yükselen enflasyon, zayif para birimleri ve Avrupa’nin borç krizinin degerli metal talebini artirmasiyla fiyatlar geçtigimiz yil ikiye katlamisti. Metalin sanayi sektöründe kullanilmasi da fiyatlardaki yükselisi destekledi.
 

GSMF raporunda, enflasyon ve borç endiselerinin artarak devam edecegini belirterek, “Bu durum gümüse olan talebi destekleyecek. Sanayi talebi de fiyatlara ek destek saglayacak” ifadelerini kullandi.(Bloomberg)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ençok Değer Kazanan ve Kaybedenler

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (IMKB) bugün seanslık bazda en çok değer kazanan 20 Hisse Senedi:   Kod            Son      G.Düşük     G.Yüksek   ...

Kapat