20 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Yatırımcıların bir kulağının jeopolitik risklere ilişkin gelişmelerde olduğu küresel piyasalarda, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’den gelen makro-ekonomik göstergeler ve haftanın ilerleyen günlerinde gelecek haberlere ait beklentiler, varlık fiyatlarına yön veren temel başlıklar olarak öne çıkıyorlar. Dün Wall Street borsalarında yükselişin ardından bu sabah Asya endekslerinde de pozitif rakamlar görülüyor. Dolar endeksi ise yukarı yönlü hareketlerini sürdürerek parite ve emtia fiyatlarında etkili oluyor.

“Jeopolitik riskler ve ABD beklentileri”

Yeni haftanın başlaması ile azaldığı görülen jeopolitik riskler ve ABD Merkez Bankası’nın para politikasında atacağı adımlara ait beklentiler, global finansal araç fiyatlarının yönünü belirleyen ana unsurlar olarak dikkat çekiyor. Ukrayna ve Rusya arasında görüşmelerin başlaması olumlu algılanırken, haftanın ilerleyen günlerinde de konuya ilişkin olarak yetkililerin bir araya gelmesi bekleniyor. Diğer taraftan Irak’ta IŞİD isimli örgütün ilerleyişinin ABD’nin hava desteği ile durdurulması, petrol fiyatları üzerinde baskı yapan, piyasalar için de olumlu bir faktör olarak değerlendirildi. İsrail cephesinde ise işler biraz daha karışık görülüyor. Dün Gazze’den İsrail tarafına atıldığı iddia edilen 3 füze sonrasında İsrail yeniden saldırılara başlayarak, Kahire’deki ateşkes için görüşen müzakerecilerini de geri çağırdı.

Bu görünümün yanında piyasalarda jeopolitik risk algının zayıfladığını ve piyasaların dikkatlerini bir miktar daha makro gelişmelere çevirdiğini ifade edebiliriz. Özellikle, bugün yayınlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları ve Perşembe başlayacak Jackson Hole Sempozyumu öncesinde Dolar’daki hareketler dikkat çekiyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) dün gelen beklentiler paralelindeki enflasyon oranı rakamları ve güçlü konut verileri sonrasında faiz artırımına bir miktar daha yaklaştığı düşünülürken, Dolar, Euro karşısında yılın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar endeksi ise 11 ayın zirvesinde seyrediyor. Bugünkü FOMC tutanakları ve Cuma günkü FED Başkanı Yellen’ın konuşması ABD’nin para biriminde yönü belirleyebilecek başlıklar arasında yer alıyor.

“Asya-Pasifik cephesi”

Perşembe sabahı yayınlanacak Çin’in PMI verisi öncesinde Asya-Pasifik tarafında bu sabah, borsaların nispeten daha temkinli yükselişler kaydettiği görüldü. Bununla birlikte, Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Glenn Stevens’ın parlamentoda bugün yaptığı konuşmada, büyümenin desteklenmesi için düşük faiz oranlarına değil güvenin yükselmesine gerek olduğunu ifade etti. Başkan’ın konuşması sırasında Avustralya Doları, ABD’nin para biriminde sert hareketler izledi. Kıtanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Japonya’da ise ticaret rakamları takip edildi. İhracatın Temmuz ayında beklentileri aşarak iki aylık düşüşünü bitirdiği ülkede, mevsimsel etkilerden arındırılmış ticaret açığı tahminler yüksek çıktı.

“Sterlin’de kayıp devam etti”

Haftanın en dikkat çeken fiyat değişimlerini gösteren para birimlerinin başında yer alan Sterlin, İngiltere’den gelen veriler ve ülkenin Merkez Bankası’nın (BOE) para politikasında atacağı adımlara ilişkin beklentiler ile değer kaybediyor. Son olarak dün beklentinin altında kalan enflasyon oranı Sterlin’in Dolar karşısında kayıplarını genişletmesine neden oldu. Bugün açıklanacak olan BOE’nin 7 Ağustos’taki toplantısının tutanakları, ada ülkesinin para birimi üzerinde sert hareketlerin görülmesine neden olabilir.

Hafta ortasına geldiğimizde piyasaların, Ukrayna, Irak ve İsrail gelişmelerini yakından izlediğini, bunun yanında varlık fiyatlarının ekonomik “beklentiler” ile yön bulduğunu ifade edebiliriz. Bugün dikkatler BOE ve FED tutanaklarında yoğunlaşacakken, yurt içinde ise hem siyasi gündem, hem de küresel gelişmeler mercek altında olacak. Dün Abdullah Gül’ün, yeni Başbakanlık görevini Davutoğlu’nun devralacağını ifade etmesi basına yansımıştı.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

İngiltere – BOE Toplantı Tutanakları;İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Ağustos ayı başında gerçekleştirdiği toplantısının yayınlanacak tutanakları, Para Politikası Komitesi’nin (MPC) özellikle politika faizi konusundaki düşüncelerinin değişip değişmediği açısından yakından izlenecek. Ülkedeki bazı ekonomistlere göre, 9 üyeli MPC içerisinde 1 üyenin geride kalan toplantıda faizin artırılması yönünde oy kullanmış olabileceği düşünülse de, anketlere göre bu olasılık şimdilik çoğunluk tarafından yakın bir ihtimal olarak görülmüyor. Yine de yayınlanacak tutanakların satır aralarında, toplam parasal genişlemenin ve faiz oranının değiştirilmeme kararının nasıl şekillenen bir oylama sonucu alındığı yakından izlenecek. Ayrıca ada ülkesinin ekonomisine ilişkin yapılan değerlendirmeler de, BOE tutanaklarında dikkatle analiz edilerek ve Sterlin üzerinde sert hareketlerin görülmesine neden olabilir.

ABD – FOMC Toplantı Tutanakları;ABD Merkez Bankası’nın (FED) son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının yayınlanacak olan tutanakları, haftanın en yakından izlenecek gelişmeleri arasında yer alıyor. FED’in ilerleyen aylarda para politikası tarafında atabileceği adımlar için ipuçlarının alınabileceği kayıtlarda, Banka’nın özellikle ilk faiz artırımının zamanı konusundaki duruşu incelenecek başlıklar arasında öne çıkıyor. Söz konusu toplantısında FED, aylık tahvil alımlarını beklentiler paralelinde 10 milyar Dolar azaltarak, politika faiz oranında ise bir değişikliğe gitmemişti. Ayrıca, enflasyonun uzun dönemli hedeflerin altında kaldığı ifadesinin, enflasyonun %2 hedefine yaklaştığı şeklinde değiştirilen değerlendirme dikkat çekerken, faiz konusunda ise büyük farklılıkların olmadığı görülmüştü. Banka’nın Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole’de sempozyumunda yapması beklenen konuşmasının öncesinde FED’in faiz oranını ne zaman artıracağına yönelik beklentilerin şekillenmesini sağlayabilecek tutanaklar, Dolar’ın değerinde sert fiyat değişimlerinin görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            Alman PPI (Aylık)                                0,0%           0,0%

11:30    GBP           BOE Para Politikası Toplantı Tutanakları

11:30    GBP           BOE Faiz Oranı Oylaması                        0-0-9            0-0-9

11:30    GBP           BOE Faiz Toplam Parasal Genişleme         0-0-9            0-0-9

13:00    GBP           CBI Endüstriyel Sipariş Beklentileri          4                 2

15:30    CAD           Toptan Satışlar (Aylık)                         0,4%           2,2%

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                             -1,163M        1,401M

21:00    USD           FOMC Toplantı Tutanakları

EURUSD ANALİZ

200 haftalık basit hareketli ortalama olan 1,3412 seviyesi altında hareketlerini sürdüren ve her fırsatta satıcılı seyrini devam ettirmeye çalışan EURUSD paritesi Dolar Endeksindeki yukarı yönlü çıkışı fırsat bilerek satış baskısına maruz kaldı ve bu tutum EURUSD paritesinin gün içerisinde 1,3302 seviyesini test etmesine katkı sağladı. Şu sıralar 1,3306 seviyesinde hareketlerine devam eden EURUSD paritesinde aşağı yönlü baskıların 1,3290 – 1,3250 desteklerine doğru devam etme ihtimali kuvvetlidir. Parite eğer 1,3355 direnci altında kalmayı devam ederse yukarıda ifade ettiğimiz hedeflerin test edilme ihtimali kuvvetlidir. 1,3355 direnci öncesinde 1,3327 ilk dikkat etmemiz gereken bariyer olarak karşımızdadır.

Pivot: 1,3355
Destek:
1,3290-1,3250-1,3210
Direnç: 1,3327-1,3355-1,3390

eurusd

GBP/USD ANALİZ

İngiltere’den gelen olumsuz enflasyon verileri ve Dolar Endeksinin 82,00 seviyesine doğru hareketleri ile satış baskısını sürdüren GBPUSD paritesi 89 günlük üssel hareketli ortalama altındaki hareketlerini 200 günlük üssel hareketli ortalama altına taşıdı. Dünkü kapanışı incelediğimizde paritenin bu ortalama altında günlük kapanış gerçekleştirmesi satıcılı seyrin gücünü görmemize katkı sağlamaktadır. Özellikle de bugün İngiltere’de gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu açıklamaları öncesinde paritedeki aşağı yönlü baskı önemlidir. İngiltere’de TR saati ile 11:30’da başlayacak toplantı ile birlikte GBPUSD paritesinde sert hareketler gözlemlenebilir. Sterlin’in değer kaybını oluşturacak açıklamalar mevcut satışları daha da hızlandırabilecekken, Sterlin’in değer kazanımları ise olası yeni satışlar için önemli tepki hareketleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda da 11:30 verileri dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6655 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskılarını 1,6575 ve 1,6535 olarak devam ettirmek isteyeceğini söyleyebiliriz. 1,6655 öncesindeki ilk önemli bariyer 1,6630 olarak karşımızdadır.

Pivot: 1,6655
Destek; 1,6600-1,6575-1,6535
Direnç;  1,6655-1,6695-1,6735

Gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1480 destek noktası üzerinde yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren USDTRY kuru dün gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrini 2,1585 seviyesine yaklaştırsa da 2,1580 destek noktası üzerinde kalmayı başardı ve bu tutum kurun yeniden 2,1650 seviyesi üzerindeki hareketlerini destekledi. Şu sıralar yükseliş kanalının alt noktasının 2,1480 seviyesinden 2,1580 seviyesine revize edildiğini düşündüğümüzde 2,1580 seviyesi üzerindeki hareketlerin yükseliş trendini desteklediğini unutmamak gerekmektedir. Eğer bu şart sağlanırsa yukarı yönlü hareketler 2,1705 ve 2,1775 olarak devam edebilir. Kur üzerinde yeniden satış baskısı oluşabilmesi içinse 2,1580 desteğinin kırılması gerekmektedir. Bu tutum kur için 2,1480 seviyesinin yeniden hedeflenmesine katkı sağlayabilir.

Pivot: 2,1580
Destek: 2,1580-2,1480-2,1420
Direnç:  2,1705-2,1775-2,1860

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

USDJPY paritesi Kritik Bölge olarak uzun bir süredir ifade ettiğimiz 100,75 – 10,20 bölgesinden almış olduğu yukarı yönlü çıkışlarını önce 101,90 daha sonra da 102,50 seviyesi üzerine taşıyarak önemli bir çıkış gerçekleştirmiş, satıcıların yeniden piyasada yer alması beklenilen 102,85 – 103,10 bölgesini de geçerek alıcıların baskınlığı hakkında bize önemli sinyaller vermiştir. USDJPY paritesi gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu yükseliş baskısını 103,21 seviyesine kadar taşıdı ve şu sıralar 103,10 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

Teknik olarak USDJPY paritesini incelediğimizde yukarı yönlü hareketlerin devam etme potansiyelinin artık daha da güçlendiğini, bu bağlamda da satıcıların bir müddet parite de işlemsiz kalmak isteyeceğini düşünmekteyiz. Bu da USDJPY paritesinin 104,65 seviyesine doğru hareketler gerçekleştirmesi açısından önemlidir. 102,50 destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe gün içi 103,45 ve 103,90 seviyelerine kadar yükselme ihtimalinin kuvvetli olduğunu ifade edebiliriz. 102,50 öncesindeki ilk önemli destek 102,85 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 102,50
Destek:
102,85-102,50-102,20
Direnç:
103,45-103,90-104,25

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Dün gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrini 136,80 ile sınırlandıran ve 136,72 destek noktası üzerinde kalarak tepki alımlarını sürdürmek isteyen EURJPY paritesi gün içi çıkışlarını 137,30 seviyesine yaklaştırdı ve şu sıralar bu bariyere yakın hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak EURJPY paritesini incelediğimizde 136,72 destek noktası üzerinde tepki alımlarının devam ettiğini, bu destek noktası gücünü koruduğu müddetçe paritenin düşüş trendinde kanalın üst noktası olan 137,70 – 138,05 bölgesine yaklaşmak isteyeceğini ifade edebiliriz. Bu bölge öncesindeki ilk bariyer 137,35 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 136,72
Destek:
137,00-136,72-136,35
Direnç: 137,35-137,70-138,05

eurjpy

HAM PETROL ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününden itibaren başlayan aşağı yönlü baskının etkisini her fırsatta hissettirdiğini görmekteyiz. 96 seviyesi üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirse de fiyat değişimi (ROLLOVER) nedeniyle yeniden satış baskısının oluştuğunu ifade etmiş ve bu tutumun uzun vadeli alıcılar için kritik bölgelere doğru ilerleyebileceğini sizlerle paylaşmıştık. Uzun vadeli alıcılar için ilk kritik destek noktası olan 91,20 seviyesine doğru emin adımlarla ilerlemeye çalışan ham petrol, şu sırlar 92,78 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak Ham Petrol fiyatını incelediğimizde 93,40 ve 94,35 gibi bariyerler önem arz etmektedir. Ham Petrol fiyatının bu bariyerler altında kalması, aşağı yönlü baskıların 91,20 desteğine kadar devam etmesi açısından önemlidir.91,20 öncesinde de ilk test etmesi beklenilen seviye 92,18 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 94,35
Destek:
92,18-91,20-90,00
Direnç:
93,40-94,35-95,22

petrol

ALTIN ANALİZ

ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranının tekrar yükselmeye başlaması, Dolar ve S&P500 endeksindeki yükselişlerin devam etmesi ve savaş spekülasyonları ile ilgili gerilimlerin artmaması, Altın fiyatının düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesini sağladı ve son günlerin dip noktası 1292 desteğine yaklaştığımızı ifade edebiliriz. Kısa vadeli tepki alımlarında devam etmek isteyenler acaba bu tutumunu sürdürecek mi yoksa pes ederek satıcılara katılacak mı sorusunun cevabını aramaktayız. Bu bağlamda da 1292 desteği bize önemli sinyaller verebilir. Altın eğer 1292 destek noktasını aşağı yönlü kırarsa satıcılar, bu destek noktası üzerinde kalırsak alıcıların hakimiyet kuracağı bir gün geçirebiliriz. Bu nedenle de 1292 desteği gün içi dikkatle takip edilmelidir. Genel görünüm, 1303 seviyesi altında negatif baskının devam etmesi şeklindedir.

Pivot: 1303
Destek:
1292-1285-1278
Direnç:  1297-1303-1308

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9277
En yüksek     : 9348
En düşük       : 9269
Kapanış         : 9332

50 günlük basit hareketli ortalama : 9667
200 günlük basit hareketli ortalama: 9505

DAX30 gün içinde 9335 direncini aşsa da kapanış bu direnç seviyesi altında gerçekleşti. %38’lik Fibo oranı olan 9335 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşirse bir sonraki hedef 9470 seviyesi olabilecek. Geri çekilmelerde ilk güçlü destek 9170 seviyesinde. Yaşanan yükseliş 10000 seviyesinden başlayıp 8900 seviyesinde sona eren düşüşün tepkisi. Endeks 200 günlük ortalama seviyesi olan 9500 seviyesi üzerine çıkmadan yaşanan yükselişleri tepki yükselişi olarak değerlendirmeye devam ediyoruz.

Pivot   : 9316
Destek
: 9170-9100-9050
Direnç
: 9335-9433-9470

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1968
En yüksek     : 1979
En düşük       : 1968
Kapanış         : 1976

50 günlük basit hareketli ortalama : 1953
200 günlük basit hareketli ortalama: 1867

Endeks 1977 direncine ulaştı. 1977 seviyesi aşılırsa 1985 ilk hedef olacak. 1950 seviyesi üzerinde olmakla orta vadede hedef olarak duran 2000 seviyesine ulaşılacak mı izleyeceğiz. Endekste yeni zirveler FOMC tutanaklarından veya Yellen’ın konuşmalarından gelen haberlerle görülebilir fakat gün sonu kapanışlar 1985 seviyesi üzerinde gerçekleşmeden yeni zirve senaryoları desteklenmez. Geri çekilmelerde günlük grafikte ilk destek 1955 seviyesinde.

Pivot   : 1974
Destek:
1955-19511942
Direnç:
 1977-1985-1990

#S&P500Daily  Analiz

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “ S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, USDJPY, EURJPY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
19 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Akşam Analizi

19 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Akşam Analizini  incelemek için tıklayınız. “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar” Araştırma Müdürü: Erdoğan...

Kapat