2 Milyar Avroluk Güneş Santrali İçin Düymeye Basıldı

Enerji Piyasası Düzenleme   Kurulu (EPDK), 2013 yılına kadar sisteme bağlanması planlanan yaklaşık 2 milyar avro yatırım tutarı olacak 600 megavatlık (mw) güneş enerjisi elektrik üretim   santrallarına yönelik yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından merakla beklenen   düzenlemeyi sonuçlandırdı.
 

Kurul, önceki gün yaptığı   toplantıda, güneşten elektrik üretmek için lisans başvurularının nasıl yapılacağına yönelik düzenleme yaptı. Buna göre güneş enerjisine dayalı her bir   üretim tesisi için yapılacak yatırım başvurusunun kurulu gücü 50 mw’yi geçemeyecek ve başvurular en yakın trafo merkezine yapılacak.
 

Bundan sonraki süreç ise şöyle işleyecek  TEİAŞ ve Enerji Bakanlığı güneş   enerjisi santrallarının bağlanacağı trafo merkezleri ile kapasiteleri ilan   edecek. Bu arada EPDK tarafından yayımlanacak Ölçüm Tebliği çerçevesinde, yatırım   yapmayı planlayan özel şirketler, açıklanan trafo merkezlerinin kapasitelerini de   dikkate alarak ilgilendikleri bölgelere yönelik belli bir süre güneş ölçümleri yaparak sonuçları ile birlikte EPDK’ya başvuracak.
 

EPDK rüzgar başvurularında olduğu gibi lisans başvurular için belli bir   gün ilan edecek. Aynı bölgeye birden fazla şirketin başvurması halinde TEİAŞ  tarafından yarışma yapılacak. Yarışmada ise 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji   Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda   belirlenen alım fiyatı üzerinden en fazla indirim vermeyi taahhüt eden bağlantı   hakkını kazanacak. Böylece özel sektörün başvurular bağlantı görüşleri ölçüm ve   yarışma sonuçlarına göre sonuçlandırılacak.
 

-AR-GE’CİLERE RÜZGAR KOLAYLIĞI-
 

Kurul aynı düzenleme kapsamında özellikle bir yandan kampüslerinde kendi   elektriklerini üretirken, bir yandan araştırma geliştirme faaliyeti göstermek   isteyen kurumlara yönelik kolaylık sağladı.
 

Buna göre, ”Kanunla kurulmuş araştırma ile yüksek öğretim kurumlarının,   bilimsel araştırma geliştirme ve eğitim faaliyetleri kapsamında aynı dağıtım   bölgesinde olmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak ve azami 10 mw kurulu gücü   geçmemek kaydıyla yerleşkelerinde nükleer, yerli ve yenilenebilir enerji   kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi kurmak amacıyla uhdelerindeki anonim   ya da limited şirketleri vasıtasıyla yapacakları lisans başvurularında” kolaylık   sağlandı.
 

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği nde   yaptıkları ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerin ülkemizde   yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını   söyledi.
 

-”GÖZLERİ KAMAŞMAYACAK”-

 
Türkiye’de güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını   milyarlarca dolarlık yatırımlarla elektriğe dönüştürmeye yönelik hem yerli hem de  yabancı özel sektörün çok büyük bir ilgisi ve beklentisi bulunduğunu belirten   Köktaş, şöyle konuştu:

 
”Bugün 1.600 megavatlara ulaşan rüzgar santralı kurulu gücünü uzun   vadede 20 bin megavatlara, güneşte de sıfırdan başlayıp önce 600 megavata, sonra   da çok daha büyük güçlere çıkarmak üzere sistem dizaynı yapıyoruz. Ayrıca   araştırma kuruluşları ve üniversitelerde bu konularla yakından ilgileniyor. Bu   düzenlemelerimiz sayesinde sistemin düzenini bozmadan, tamamen öngörülebilir bir   şekilde yatırımların yapılmasını sağladık. Şirketlerin ellerinde ölçüm sonuçları   olacağından yatırımın fizibıl olup olmayacağını bilecek, finansman kolaylaşacak.   Böylece güneş yatırımcıları gözleri kamaşmadan, neyi, nasıl hangi sıra ile yapacaklarını, nasıl yarışacaklarını ve hangi kriterlere uymak zorunda   olduklarını görerek yol alacaklar.”  

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley: Cari Açık Bir Miktar Daha Kötüleşecek

TCMB’nin bugün açıkladığı cari işlemler verisi değerlendiren  Morgan Stanley, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan gerilemenin ithalatta yavaş yavaş düşüşe yol...

Kapat