2. Dip mi? Ekonomi Profesörlerinin Görüşleri

Lehman Brothers ile başlayan birinci dip krizinden bugüne hep ikinci krizinin ne zaman başlayacagını sorar oldu piyasalar. Not düşürme ile başlayan süreç acaba bu sürecin öncüsü mü?

Çoğu Amerika’da olan ekonomi profesörleri bu sorunun cevabını açıklıyor aşağıda.
“Uzun Bir Süre Durgunluk”
Victor Lippit, Ekonomi Profesörü, Kalifornia Üniversitesi

İkinci bir dip mi sorusundan ziyade tartışmamız gereken asıl konu ekonomi uzun yıllar düşük büyüme ve yüksek işsizlikle karşı karşıya kalacak ve bir çok yeni dipler görebiliriz. Ekonomideki olası bu sorunlardan kaçınmak için: 1-) yeni bir teşvik programına ihtiyaç var. 2-) orta ve uzun vadede borçlanmayı azaltacak çözümler gerekiyor.  3-) finansal istikrarın ve denetimin sağlanması için yeni kurumların oluşturulması gerekiyor.

Piyasalar açısından bakarsak, Pazartesi günü yatırımcılarda olumsuz bir psikoloji olacağı kesin fakat sıfır faiz ve rekor seviyede şirket karlarını düşünecek olursak, hisselerin satılması için pek bir neden yok gibi görünüyor.

“Japonya Örneğini Yaşamıyoruz”
Robin Marshall, Yatırım Direktörü, Smith & Williamson

Amerikan ekonomisinin ikinci bir dip yapmadan devam etme ihtimali var ancak geçtiğimiz 8-9 çeyrekteki büyüme rakamlarına baktığımızda FED’in beklentilerinin uzağında kaldığını görüyoruz büyüme rakamlarının. Bildiğiniz gibi FED yıl başında %3-4 büyüme tahmin ediyordu ve yıl içerisinde bu beklentiler güncellendi.

 Hem büyümede hem de tüketim harcamalarında sorunlar var. Sanırım Japonya örneğine doğru gidiyoruz. Tüketiciler harcamıyor var olan borçlarını ödüyorlar, şirketler yeni işe alımlar yapmıyor çünkü talep yönünde endişeleri var.

Tek olumlu tarafı FED’in Japonya Merkez Bankasına oranla daha hızlı hareket etmesi. FED Japonya krizinden ders çıkarmış görünüyor. Japonya Merkez Bankası krizi kabullenmemiş ve müdehalede çok geç kalmıştı. Fakat bir süreliğine %1-2 büyüme rakamlarına alışmalıyız.

“Kayıp bir 10 Yıl Olacak”
Cihan Bilginsoy, Ekonomi Profesörü, Utah Üniversitesi

Gelecek hakkında umutlu olmak için hiç bir neden yok, tüketim ve yatırımlar bu şartlar altında iyileşme göstermeyecektir.

İkinci dip olsun olmasın, yüksek işsizliğin olduğu kayıp bir 10 yıl görüyorum gelecekte.

“Herşey Avrupa’ya Bağlı”
Rick Ferri, Ekonomi Yazarı

Avrupa Amerika’nın en büyük ticari ortağı olması nedeniyle Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İtalya, İspanya borç krizi bizleri etkiledi.  Şayet AB borç sorunu olmasaydı bugün daha güçlü bir ekonomiye sahip olurduk.  İhracatımızın %40’ı Avrupa’ya, S&P şirketlerin karlarının %20 si Avrupa’dan geliyor.

“Koordinasyon Yetersizliği Bizi Geriletiyor”
Mohamed El-Erian, PİMCO

Durgunluk temel varsayımlar arasında değil, fakat çok dikkatli olarak izlenmesi gereken bir olasılık. Amerikan ekonomisinin dogası gereği yüzde 1 yada 2 lik büyümeler yeterli değil, Amerikan ekonomisinin daha fazla büyümeye ihtiyacı var. Hali hazırda yüksek işsizlik, yüksek borçlanma sorunları var.

Büyük olasılıkla bir durgunluk yaşayacagız ancak Lehman krizine benzer bir durgunluk olmayacak daha ziyade düşük büyümenin yaşandığı bir dönem olacak. İş piyasalarındaki sorunlar, emlak sektöründeki sorunlar, kredi piyasalarındaki sorunlar büyük yapısal çözümler gerektiriyor. Fakat mevcut koordinasyon eksikliğinin giderilmesi gerekiyor.

“Durgunluktan Zaten Çıkmamıştık ki!”
Michael D. Intriligator, Ekonomi Profesörü, Kalifornia Üniversitesi

Benim görüşüm biz aslında 2008 krizinden çıkmamıştık, NBER (Amerika İstatistik Kurumu) büyük bir hata yaptı iki yıl önce durgunluğun sona erdiğini belirterek. Yüksek işsizlik, ev icraları, şirket iflasları, kiralık ticari gayrimenkullerin sayısının yüksek olması bunun göstergesi. Ve bu sorunların hepsinin hemen her şehirde görebilirsiniz, peki tüm bunlara ragmen neden durgunluktan çıktığımız söylendi bizlere?

“Piyasalar Herşeyin Göstergesi”
David, Levine, Haas Ekonomi ve Politika  Araştırmalar Grubu Başkanı

Geçmiş 9 büyük krizin en az 5 ini piyasalar tahmin etmişlerdir. Şayet piyasalarda inanılmaz kayıplar yaşanıyorsa, o zaman ikinci bir dip yaşanıyor demektir.

“Düşük Büyüme Oranı İkinci Bir Dip’ten Daha Önemli Bir Sorun”
Daphne Greenwood, Ekonomi Profesörü, Kolorado Üniversitesi

İkinci dip olasılığı yüksek ama neden insanlar uzun yıllar yaşanacak olan düşük oranda büyümeden endişelenmiyorlar? Uzun yıllar yaşanacak düşük büyüme ikinci bir dipten çok daha fazla zarar verecek.

Serdar Kaya
Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Google+ Yakında Twitter’ı Geride Bırakabilir

Google Inc.’in kurduğu yeni paylaşım sitesi Google+ bir yıl içerisinde ABD kullanıcılarının %22′sine ulaşarak Twitter ve LinkedIn’i geride bırakarak dünyanın...

Kapat