ABD’den Gelecek Verilere Dikkat…

EUR/USD ANALİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’un ülke notları müdürü Moritz Kraemer, Yunanistan’ın büyük ihtimalle bir borç yapılandırmasına daha ihtiyaç duyacağını ve bu kez IMF gibi ülkeyi kurtaran kurumların da dahil olabileceğini söyledi. Yolun bir noktasında yeniden borç yapılandırmasının da olabileceğini, ancak zamanını bilmediğini ifade eden Kraemer, bunun resmi kreditörleri de kapsayabileceğini düşünüyor.  Londra Ekonomi Okulu’ndaki etkinlikte, IMF’nin Yunanistan şefi Poul Thomsen de, ülkenin mali düzenlemelerde hırslı hamlelerde bulunduğunu, ancak ülkenin borç yapılandırmasını tam anlamıyla tamamlamasının en azından 10 yıl süreceğini ifade etti. Yunanistan’daki geçici hükümetin başbakanı Lucas Papademos, 21 Mart’ta 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi için parlamentonun onayını aldı. Yunanistan, bu ayın başlarında tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atmıştı.

EUR/USD paritesi belirli yükseliş sonrasında yaşadığı düşüş hareketlerine devam edip etmeyeceği kararına varacağı bir gün içerisinde hareketlerine devam etmektedir. Gün içerisinde 1,3344 seviyesi ile zirve yapan EUR/USD paritesi 1,3265 ile gün içi dip seviyesine ulaştı. Eğer parite düşüşlerine devam etmek istiyorsa 1,3240 seviyesi altında günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda 1,31 ve 1,30 seviyeleri yeniden test edilmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de orta ve uzun vadede işlem açacak yatırımcılar daha önce de üzerinde sıklıkla durduğumuz yükselişlerde satış fırsatına devam edebilir. Genel görüşümüz 1,35 seviyesi altında 1,2850 seviyesinin hedef olarak belirlenmesidir. Günlük olarak baktığımızda EUR/USD paritesi için 1,3310 direncinin önemli olduğu ve bu direnç altında 1,3220 seviyesine kadar geri çekilmelerin gözlemleneceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan büyüme oranı, istihdam talepleri verisi ve Bernanke’nin yapacağı konuşma günün en önemli haberleri olarak belirlenmiştir.

Pivot;1,3310

Destek; 1,3250-1,3220-1,3180

Direnç; 1,3310-1,3340-1,3370

GBP/USD ANALİZ

İspanya’da çalışanlar, hükümetin iş reformunu protesto etmek için sendikaların çağrısıyla genel grev başlattı. Gece yarısı çıkan olaylarda 58 kişinin gözaltına alındığı, 6’sı polis en az 9 kişinin hafif yaralandığı bildirildi. Grev dolayısıyla bazı sendika üyelerinin gece yarısı, hal giriş ve çıkışlarını kapattığı, vardiyalı çalışılan otomobil fabrikalarının önlerinde de olayların çıktığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada, olaylar sonrasında İspanya genelinde 58 kişinin gözaltına alındığı, 6’sı polis olmak üzere en az 9 kişinin hafif yaralandığı kaydedildi. Her şeye rağmen grev gününün ”normal” bir şekilde devam ettiğini savunan hükümet yetkilileri, sabah saatlerinde Barcelona, Madrid gibi büyük kentlerde metro ve otobüs ulaşımında asgari hizmetin verildiğini ve sorun yaşanmadığını duyurdu. Ancak verilen haberlerde, işçilerin özellikle Barcelona’da yaptıkları eylemlerde lastik yakarak bazı yolları kapattığı bildirildi.

GBP/USD paritesi neden 1,60 direncinin üzerine çıkamıyor? Daha önce 1,60 direncinin psikolojik bir seviye olduğunu ve yükselmesi için bu direncin geçilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. GBP/USD paritesi 1,5997 seviyesine kadar gelmişken 1,60 direncini geçebilirdi ancak geçemeyerek tekrar satış baskısına maruz kaldı. Demek ki hala daha aşağı yönde ciddi bir baskı devam etmektedir. Bu nedenle de paritenin şuanda bulunduğu seviyelere dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü 1,60 seviyesi üzerinde ya da altında orta ve uzun vadeli ciddi hareketlerin oluşabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak 1,5925 direncinin altında düşüşlerin devam etmesini ve 1,5830 desteğine kadar gerilemesi beklenilmektedir. Eğer parite gün içerisinde 1,5925 direncini geçebilirse 1,60 direnci çok kritik bir seviye olarak görülmektedir. Orta ve uzun vadede parite nereye gider sorusuna ise 1,60 seviyesi üzerinde 1,6450 hedefleneceği gibi 1,60 seviyesi altında 1,55 seviyesi hedeflenecektir. Artık yükselişler bitti düşüşler başlayacaktır diyebilmemiz için de 1,5830 desteğinin kırılması gerekmektedir.

Pivot: 1,5925

Destek; 1,5860-1,5830-1,5800

Direnç;  1,5925-1,5955-1,6000

USD/JPY ANALİZ

Avrupa ve ABD’den beklentinin altında gelen ekonomik verilerin küresel toparlanmanın hız kaybettiğine yönelik endişeleri yeniden alevlendirmesiyle Asya paraları zayıfladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, İngiltere ekonomisinin 2011’in son çeyreğinde önceki tahminlerden daha fazla daraldığının ve Fransa’nın beklentinin altında büyüdüğünün açıklanmasının ardından son 3 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. ABD’de fabrikaların dayanıklı tüketim malları siparişleri Şubat ayında yüzde 2.2 artış kaydederek, yüzde 3 beklentisini tutturamadı. Verilerin bir miktar hayal kırıklığı yarattığını ve riskli varlıkların performansı için olumlu olmadığını belirten Hong Leong Bank Bhd.’nin ekonomik ve tahvil araştırmaları yöneticisi Choong Yin Pheng, paranın yönünü ABD’ye çevirdiği düşüncesinin, Asya paralarında geçici bir zayıflık olacağı anlamına geldiğini söyledi.

USD/JPY paritesi gün içerisinde Yen’in değerlenmesi neticesinde düşüşlerine devam etmiş ve tepki satışlarına devam etmiştir. Teknik olarak tepki satışların 82,75 direnci altında kalmaya devam etmesi durumunda devam etmesini ve daha önce test ettiği 81,95 desteğini kırma çabasında olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle de gün içerisinde 81,95 ve 82,75 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir. Kısa vadeli düşüş beklenilen USD/JPY paritesinde uzun vadeli 80 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de yaşanılacak düşüşleri 80 seviyesine zarar durdur belirleyerek alım pozisyonlarında yer alınabilir ve hedef olarak da 85,50 seviyesi belirtilebilir.

Pivot: 82, 75

Destek: 82,10-81,95-81,70

Direnç: 82,55-82,75-83,00

PETROL ANALİZ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), G-7 ülkeleri için yakın dönemde yaptığı geçici ekonomik değerlendirmede, ABD ve Kanada için ekonomik büyümenin daha iyi, Avrupa ülkeleri için ise zayıf olacağı tahmininde bulundu. Merkezi Paris’te bulunan OECD’nin bugün yayınladığı raporda, ”ABD ekonomisindeki büyüme görünümünün güçlü biçimde devam ettiği, hisse fiyatlarındaki toparlanma, güçlü tüketici güveni ve tarım dışı istihdamdaki artışın ekonomik faaliyetleri desteklediği” belirtildi. Raporda, G-7 ülkesi Japonya’da, 2011 yılı sonunda dış şoklarla olumsuz etkilenen sanayi üretiminin güçlenmesi ve yenin zayıflamasından ötürü bu yılın ilk çeyreğinde güçlü biçimde toparlanacağı ve ikinci çeyrekte büyümenin daha ılımlı olacağı tahmin edildi.

Siyah inci Dolar’da yaşanılan değerlenme neticesinde ve ham petrol stoklarında yaşanılan artış neticesinde gün içerisinde düşüşlerine devam etmek istemektedir. Teknik olarak kısa vadeli baktığımızda 106,20 direncinin önemli olduğunu ve bu direnç altında düşüşlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci de özelikle de kanalın alt noktası olan 103,50 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini ve kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %23,6 düzeltme seviyesi olan 121,19 seviyesine kadar yükselişler gözlemleyebiliriz. Uzun vadeli baktığımızda ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 96,35 dolar desteği uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği en önemli seviyedir. Petrol fiyatlarının bu destek üzerinde yükselişlerine devam edeceğini ve yeni rekor seviyeleri test edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot;106,20

Destek; 104,50-103,95-103,50

Direnç;  105,80-106,20-107,00

ALTIN ANALİZ

Hindistan’daki kuyumcuların grevine devam etmesinin metal talebine sekte vurması altını geriletiyor. Platin ise 5 dönemdeki ilk çeyreklik yükselişe ilerliyor. Dün en büyük metal tüketicisi olan Hindistan’daki mücevherciler bazı ürünlerdeki vergi kalkmadığı takdirde grevlerini sürdüreceklerini açıkladı.  Bombay Bullion Association ise altın ihracatının bu çeyrekte artan vergiler nedeniyle yüzde 59 kadar azalabileceğini söyledi. Melbourne merkezli National Australia Bank’ta ekonomist olan Alexandra Knight, Hindistan’daki talep konusunda bir ilerleme olmadığını ve buradan gelen talebin azalmasının fiyatları kısa vadede aşağıya çekebileceğini söyledi.

1700 direnci geçilemedi ve tepki satışları altın fiyatlarını 1654 dolar seviyesine kadar düşürdü. 1654 dolar seviyesinden sonra tepki yükselişine maruz kalan sarı maden şuanda 1659 dolar seviyesinde hareket etmektedir. Teknik olarak kısa vadeli düşüş, orta ve uzun vadeli yükseliş beklentisi görüşünü sürdürdüğümüz sarı maden de gün içi 1665 dolar direnci altında gerilemenin devam edeceğini ve 1642 doların hedefleneceğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli olarak 1800 ve 1920 dolar seviyesinin hedef olarak belirlendiğini, ancak bu yükselişler öncesi bazı kar realizasyonlarına maruz kalabileceğini söyleyebiliriz. Beklentimiz kar satışlarının 1635-1590 dolar aralığında sonlanması ve yeniden yükselişlerine devam etmesi yönündedir. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan büyüme oranı, istihdam talepleri verisi ve Bernanke’nin yapacağı konuşma günün en önemli haberleri olarak belirlenmiştir. Bu haberler altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir.

Pivot; 1665

Destek; 1649-1642-1632

Direnç; 1665-1671-1684

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD ve Altında Kritik Bir Gün…

EUR/USD ANALİZ Çarşamba günü çıkan bir habere göre Euro Bölgesi maliye bakanları, borç krizini kontrol altına almak için bölgenin kurtarma...

Kapat