130 Milyar Euro’ya Var mısın Yok musun ?

EUR/USD ANALİZ

Avrupa hisse senetleri, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’a ikinci yardım paketi konusunda bugün verecekleri karar öncesi, Çin’in zorunlu karşılıkları düşürmesinin de desteği ile yükseldi. Bu hareket ile birlikte, hisseler, altı aylık zirvelerini daha da yukarıya taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.  TNT Express NV, United Parcel Service Inc.’nin satın alma teklifini reddetmesinin ardından, bugünün aktif hisselerinden biri olabilir. BP Plc, petrol fiyatlarının son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmasından destek buldu. Stoxx Europe 600 Endeksi, geçen hafta yüzde 1.8 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.6 yükselerek Londra saati ile 08:05’te 267.44 puana çıktı. Gösterge endeks bu yıl, Euro Bölgesi’nin borç krizini kontrol altına alacağı beklentileri ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın sürmesi ile birlikte yüzde 9.4’lük bir ralli gerçekleştirdi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8’lik bir çıkış gerçekleştirdi.

130 milyar Euro’ya var mısın yok musun? Maliye Bakanlarının toplantısında Yunanistan’ın alacağı 2. Yardım paketi olan 130 milyar Euro konuşulmakta. Kimisi bu pakette indirime gidilmesini isterken kimisi de bu paket ihtiyacının olmadığını belirlemektedir. Bu arada İtalya’nın yeni bütçe görüşmelerine de ihtiyacı yok diyen Monti Merkez Bankalarının Yunan tahvil takasına katılabileceğini de belirtmiş oldu. Euro bölgesi için gelen olumsuz haberler göz ardı edilirken olumlu haberlerin fiyatlanması paritenin 1,3274 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. Kötü haberlerin fiyatlanmaması Morgan Stanley’inin de dikkatini çekmiş ki daha önce sizlerle paylaştığımız 1,3250 satış pozisyonu 1,3220 seviyesinde kapatarak yukarı çıkışlarını takip ederek tekrar satış pozisyonları açmak için pusuda bekleme kararı aldı. EUR/USD paritesindeki hareketlere dikkat edersek daha önce test edilen 1,3320 seviyesine yaklaşması beklenilmektedir. Ancak bunun için daha önce geçmesi gereken 1,3285 direnci mevcuttur. Daha önce de üzerinde sıklıkla durduğumuz 1,3325 direncinin geçilmesi ile yukarı yönlü hareketin devam edeceğini ve 1,35 seviyesinin hedefleneceğini belirtmiştik. Bu yüzden de gün içerisinde 1,3325 direncine dikkat etmeli ve bu seviyeye göre uygun işlem stratejisi belirlenebilir. Parite için tamam mı devam mı diyebileceğimiz bir günde ABD borsalarının da kapalı olması gözlerin Euro bölgesi toplantısı sonucuna odaklanmasına neden oldu. Uzun vadeli düşüş beklentimiz hala daha devam etmekte ancak kısa vadeli yükselişlerin hangi seviyede biteceği ise 1,3325 seviyesi karar verecektir. Önünde 3 tane güçlü direnç vardır. Bu dirençler 1,3325, 1,3500 ve 1,3650 seviyesidir. Bu dirençlerin hangisinden dönüş gerçekleştireceğine temel faktörler karar verecektir. Ama şu bir gerçek ki EUR/USD paritesi 1,3650 üzerinde günlük kapanış gerçekleştirene kadar yönümüz ve beklentimiz düşüş olarak devam edecektir.

Pivot;1,3145

Destek; 1,3200-1, 3115-1, 3080

Direnç;  1,3285-1,3320-1,3370

GBP/USD ANALİZ

ABD Kongresi’nin bütçe ofisi, ülkenin Büyük Depresyon’dan beri en uzun süreli yüksek işsizlik sorunu yaşadığını söyledi. Kongre Bütçe Ofisi’nin son çalışmasında, ABD’de Şubat 2009’dan bu yana yüzde 8’in üzerinde seyreden işsizlik oranı, ülkenin yüksek işsizlik ile en uzun süreli mücadelesinin de altını çiziyor. Kuruluş, işsizlik oranının 2014’e kadar yüzde 8’in üzerinde seyredeceğini tahmin ediyor. Kongre Bütçe Ofisi’nin direktörü Douglas Elmendorf tarafından kaleme alınan ve Money News’in yer verdiği raporda, “uzun vadeli işsizlik olarak tanımlanan 6 ay ve daha uzun süredir iş arayan işsizlerin, işsizlikteki oranı Aralık 2009’da yüzde 40’ı aştı ve o zamandan bu yana aynı seviyede seyrediyor” ifadeleri dikkat çekti.

GBP/USD paritesi de EUR/USD paritesi gibi gün içerisinde yükselişlerine devam etmek istemektedir. Özellikle 1,5885 ve 1,5930 dirençlerinin paritenin seyri açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer GBP/USD paritesi 1,5930 direncini geçebilirse orta vadeli yükselişlerine devam etmesi ve 1,6045 seviyesine yükselmesi beklenilebilir. Eğer parite 1,5930 direncini geçemezse satış baskısına maruz kalmasını ve yeniden 1,5650 desteğini test etmesi beklenilebilir. EUR/USD paritesi gibi genel görünümün düşüş olduğunu ancak kısa vadeli yükselişlerin paritenin 1,5930 direncini geçmek için uğraş vereceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5815

Destek; 1,5845-1,5785-1,5735

Direnç;  1,5895-1, 5930-1,5945

USD/JPY ANALİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, Japonya’nın AA- olan kredi notunu teyit ederken, negatif görünümünü de sabit bıraktı. Kuruluş, orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıflaması hâlinde not indiriminin yapılabileceği uyarısında bulundu. S&P’nin bugünkü açıklamasında, mevcut kredi notunun, ülkenin yüksek net dışsal varlık pozisyonunu, göreceli olarak güçlü finansal sistemini ve çeşitlendirilmiş ekonomisini yansıttığını belirtti ve yenin, temel uluslararası rezerv para birimi olarak rolüne dikkat çekti. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, bir yandan geçtiğimiz yılki depremden zarar görmüş ve dördüncü çeyrekte yüzde 2.3 küçülmüş olan ekonomiyi desteklemeye çalışırken, bir yandan dünyanın en büyük kamu borcunun yükünü kontrol altına almaya çalışıyor. Noda’nın hâlen daha ülkeye daha güçlü bir finansal temel sağlayacak olan satış vergilerini artırmak için yasa koyucularının desteğini kazanması gerekiyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, Japonya’nın AA- olan kredi notunu teyit ederken, negatif görünümünü de sabit bırakması parite üzerinde çok fazla etki uyandırmasa da sonrasında yapmış olduğu uyarı dikkate alınması gerekir. Bu uyarı ise orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıflaması hâlinde not indiriminin yapılabileceğidir. Bu uyarının dikkate alınmaması durumunda Yen’e bir darbe niteliğinde olacağı ve paritenin yukarı atağını başlatacağını söyleyebiliriz. Genel görünüm olarak 80 seviyesinin kritik olduğunu ve bu seviye altında düşüşlerin devam edeceğini belirtmiştik. Bu beklentimizin hala daha devam ettiğini ve 80 seviyesinin altında tekrar 78,50 seviyesine kadar gerileme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Pivot: 79,15

Destek: 79,40-78,90-78,65

Direnç: 80,00-80,20-80,40

PETROL ANALİZ

İran’ın bazı ülkelere petrol ihracını keseceğini açıklaması ve yatırımcının Avrupa Birliği’nin Yunanistan’ı kurtarma konusunda yolun sonuna geldiğine olan inancın güçlenmesi ile brent petrol fiyatları cuma günü 8 ayın en yüksek seviyesi olan 120,7 dolar seviyesine kadar yükseldi.  Ham petrol fiyatları ise uzun bir aradan sonra ( 9 ay içerisinde ) ilk defa 103,70 direnci üzerine çıkarak 105,37 dolar seviyesini test etti. Üst üste dört gündür yükseliş kaydeden petrol vadelileri yüzde 1.9 kadar tırmanarak 9 ayın yükseğine çıktı. İran Petrol Bakanlığı’nın resmi haber sitesinden yapılan açıklamada İran’ın İngiliz ve Fransız şirketler yerine yeni müşteriler bulduğu bilgisi yer aldı. Siyah inci de diğer enstrümanlar gibi yukarı boşlukta açılarak kritik bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Özellikle de haftalık grafikteki kanalın üst noktasında hareket eden siyah inci burada ya tamam ya devam fırsatını da bizlere sunmaktadır. Kanalın üst noktası olan 105,50 direnci paritenin seyri açısından önemlidir. Şuanda 105,28 seviyesinde hareket eden siyah inci eğer 110 ve 120 dolar seviyelerini hedefliyorsa bu kanalı yukarı yönlü kırmak zorundadır. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci için bu kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülmektedir. Diğer yandan da 2008 yılından itibaren devam eden kanalın güçlülüğünden bahsedebiliriz. Bu kanalın geçilememesi kanal içi hareketlerin oluşabileceğini bizlere gösterebilir ve yeniden siyah inci de satış baskısının oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 94,80 dolar seviyesi ilk hedef olarak belirtilmiştir. Petrol fiyatları bugün ABD borsalarının kapalı olması nedeniyle düşük işlem hacimli bir seyirle hareketine devam edebileceği gibi düşük hacimli seyirle hareket işlem yapmamıza engel olabilir.

Pivot;105,70

Destek; 104,25-103,65-102,80

Direnç;  106,50-107, 50-108,20

ALTIN ANALİZ

Çin’in ekonomik büyümeyi teşvik etmek adına parasal genişlemeye gitmesi ve Avrupalı politika yapıcıların Yunanistan’ın borcunun etrafını kuşatması ile dolar zayıflarken altın tırmanıyor. Altın, Yunanistan ve kreditörlerinin 130 milyar Euro’luk yardım paketi üstünde tartışmaları ile geçtiğimiz haftayı iniş çıkışlarla geçirirken pek fazla değişim  göstermemiş oldu. Australia & New Zealand Banking Group Ltd analisti Natalie Robertson, “Yunanistan’ın borç krizinin çözüleceğine dair iyimserliğin yükselmesi ve Çin’in zorunlu karşılıklarda indirime gittiğini duyurması altın fiyatlarında destekleyici oldu.” açıklamasında bulundu. Sarı maden 1705 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra çıkış gerçekleştirdi ve haftayı 1720 dolar seviyesinde kapattı. Gün içerisinde 1737 seviyesine kadar yükselse de burada yaptığı tepe çalışması neticesinde satış baskısına maruz kalmaktadır. Daha önce de 1738 seviyesinin güçlü bir direnç olduğu buralardan yaptığı dönüşlerle görülmektedir. Bu yüzden de eğer sarı maden gün içerisinde yükselişlerine kaldığı yerden devam edecekse bu direnci geçmesi gerekmektedir. Aksi durumda tekrar satış baskısına başlaması beklenir ve yeniden 1705 dolar seviyesinin hedeflenmesi gözlemlenebilir. Genel görünüm olarak 1738 direncinin seyrine göre işlem stratejisi oluşturulabilir.

Pivot; 1738

Destek; 1728-1716-1705

Direnç; -1742-1752-1763

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uluslararası piyasalarda "Çin" sevinci

Uluslararası piyasalar, Çin'in zorunlu karşılıkları düşürmesinin ardından yükseldi

Kapat