10 Yılda Yüzde 4 Büyürseniz Türkiye Hep ‘Kartal’ Kalır

Garanti Bankası’nın İspanyol ortağı BBVA’nın Yükselen Ekonomiler Başekonomisti Alicia Garcia Herrero, “Önümüzdeki 10 yılda gelişmiş ülkelerin üzerinde ekonomik büyüme kaydederek, işletmeler için fırsat sunacak ülkeleri ‘Eagles’ (Kartallar) olarak tanımladık. Türkiye bu grupta yer alıyor. Diğer ülkeler ise Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Kore, Meksika ve Tayvan” dedi.
 

Garanti Bankası’nın “Yükselen Ana Piyasalar ve Büyümenin Öncüsü Ekonomiler” konferansında konuşan Herrero, Türkiye’nin ‘Kartal’ kalması için yüzde 4.2 büyüme baz senaryosuna göre yola devam etmesi gerektiğini vurguladı ve “2012’de dünyanın başlıca yükselen ekonomilerinin, G7 ülkeleriyle aynı oranda büyüdüğüne tanık olacağız” dedi. Türkiye’nin son yıllarda çok büyük gelişme kaydettiğini vurgulayan Herrero şöyle konuştu: “Türkiye’de 10 yıllık süreçte 500 milyar dolarlık yeni bir ekonomik büyüme yaratacak. Cari açık konusunda daha dikkatli olunmalı.” BBVA, Kartal olmaya aday ülkeleri, “Nest” grubunda değerlendiriyor.
 

Kartal yuvası anlamına gelen bu grupta Mısır, Arjantin, Pakistan gibi pek çok yükselen ekonomi bulunuyor. Türkiye’nin Kartal grubundan bu gruba düşmesi için ortalama yıllık büyümesinin baz senaryoda 4.2 yerine 3.3’e düşmesi gerekiyor. Herrero, Mısır’ın önceden Kartal ülke olduğunu ancak yaşanan siyasi çalkantılar nedeniyle gruptan düştüğünü bildirdi.   (Hürriyet)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Kararsız Piyasalar…

Piyasalar yıl başından bu yana verilen ve verileceği vaad edilen likiditenin meltemini arkasına alarak yükseldiler. Komşu’nun ‘evrak-ı metrukesi’ tamamlayamaması, AB...

Kapat