10 Soruda Bor

Bir şehir efsanesi halinde dolaşan bor madeni konusunda en yetkili isim neler diyor? Dünyanın en büyük bor rezervine sahip olan Türkiye, neden bordan zengin olamıyor? İşte yanıtları…

Türkiye’de yıllardır bir şehir efsanesi halinde tartışılan bor ile ilgili bilinmeyen birçok noktayı  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, ‘Enerjide Hedef’ dergisine  açıkladı. Yıllardan bu yana Türkiye’nin en değerli madeni olarak gösterilen ve gelecekte ülkeye milyarlarca dolarlık gelir sağlayacağı yönündeki açıklamalarla gündemde yer tutan bor için işte konunun en yetkin isminin söyledikleri…

1) Bor, uzay ve hava araçları, nükleer uygulamalar, askeri araçlar, yakıtlar, elektronik ve iletişim sektörü, tarım, cam sanayi, kimya ve deterjan sektörü ile seramik ve polimerik malzemeler, nanoteknolojiler, otomotiv ve enerji sektörü, metalurji ve inşaat gibi pek çok alanda kullanılıyor.

2) Nihai kullanım alanı olan sektörlerde çoğunlukla bor kimyasalları şeklinde tüketildiği gibi, konsantre bor ürünleri olarak da doğrudan tüketilebilen bor, rezervleri dört bölgede toplanmış durumda. Dünya toplam bor rezervi sıralamasında Türkiye yüzde 72 pay ile ilk sırada.

3) Dünyanın en büyük bor rezervine sahip olan Türkiye’nin neden bordan zengin olamadığı hep sorgulanan bir konu. Oysa dünyada bor tüketimi düşünüldüğü kadar yüksek değil. 2010 yılı dünya fiili bor üretimi yaklaşık 4,09 milyon ton civarında, dünya bor tüketimi ise 3,95 milyon ton dolayında gerçekleşti.

4) Dünyada bor sektöründe bir arz talep dengesi var. Bu nedenle, pazar boyutu dikkate alınmadan, rezerv miktarı tek başına bir anlam ifade etmiyor.

5) Dünyada bu tüketim hızıyla 700 yıl yetecek kadar bor bulunuyor. En büyük pay sahibi Türkiye bu denklemin dışında kalsa bile, dünyanın 300 yıl yetecek kadar rezervi bulunuyor.

6) Borda önceliğin yeni cevher bulmak değil, yeni tüketim alanları bulmak  olması lazım. Çünkü bor kimyasalları üretim arttıkça satılacak bir emtia değil.

7) Petrol, altın, kömür, bakır gibi hemen pazarı bulunmayan bor için yeni tüketim alanları bulunamadığı takdirde, pazarda büyümenin gerçekleştirilmesi mümkün görünmüyor.

8) Mevcut durumda Türkiye’nin dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip ülke olarak çıkardığı her türlü bor minerallerini satarak kar sağlaması mümkün değil.

9) Yeni tüketim alanlarının bulunabilmesi için ise araştırma ve geliştirme çalışmalarının artırılması gerekiyor.

10) Eti Maden İşletmeleri kuruluş, proaktif ve teknik pazarlama yöntemi ile döviz kazandırıcı yatırım ve üretim politikaları benimsemiş durumda.

ETİ MADEN İŞLETMELERİ

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün yıllık bor kimyasalları ve eşdeğerli ürünler kapasitesi 1,365 ton/yıl seviyesinde. 2011 yılı ilk çeyreğinde Emet Borik Asit Tesisi ve IV. Boraks Pentahidrat Tesisi tamamlanarak üretime başlandı. Devam eden ve yeni yatırımların faaliyete geçmesi ile bor kimyasalları ve eşdeğeri ürün üretim kapasitesinin 2013 yılında 2,158 milyon ton/yıl değerine ulaşması hedefleniyor.

Eti Maden’in 1998 yılında toplam ihracatının yüzde 53’ü konsantre bor satışından ve yüzde 47’si de bor kimyasallarından oluşurken, 2010 yılında toplam ihracatının içerisindeki katma değeri yüksek bor kimyasallarının payı yüzde 95 olarak gerçekleşmiş durumda.

Eti Maden’in toplam bor ürünleri satışları 2010 yılında bir önceki yıla göre toplam ürün bazında yüzde 50 artış gösterdi ve 1,6 milyon ton olarak gerçekleşti. Değer bazında ise 2010 yılında Eti Maden’in toplam bor ürünleri satışları bir önceki yıla göre yüzde 43 artış göstererek 647 milyon dolar oldu. 2011 yılsonu rakamlarında ise 825 milyon dolar bor ürünleri ihracatı olmak üzere toplam 848 milyon dolar bor ürünleri satışı bekleniyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar Yükseliyor

İstanbul  Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım  Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 4 Aralık 2013 vadeli...

Kapat