10 Ağustos 2011 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın enflasyonu Temmuz ayında, enerji maliyetlerindeki artışa bağlı olarak hızlandı. Almanya’da tüketici fiyatları enflasyonu Temmuz ayında, Haziran ayındaki seviyesi olan yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseldi. Aylık bazda ise artış yüzde 0.5 seviyesinde gerçekleşti. Ham petrol fiyatları Temmuz ayında, ay sonuna doğru ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak hızlı düşüş göstermeden önce yükselmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, geçen hafta yaptığı açıklamada, bölgedeki borç krizinin ekonomik yavaşlamayı hızlandırma riski olmasına karşın, Euro Bölgesi enflasyonunun önümüzdeki aylarda muhtemelen yüzde 2’nin açık bir biçimde üzerinde kalacağını söylemişti. WestLB AG’nin Dusseldorf ofisinden ekonomist Arnd Schaefer, “Şimdiye dek enerji fiyatları enflasyonun temel yönlendiricisi oldu, ancak muhtemelen petrol fiyatları zirvesini gördü” dedi ve “Enflasyon aşağı yönde trend gösterirken, yılın kalan kısmında muhtemelen Avrupa Merkez Bankası’nın hedef seviyesi üzerinde kalacak” yorumunda bulundu.

EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,44 seviyesini gördü ancak Euro bölgesinde gerçekleşen tahvil alım ihalesi neticesinde parite de kısmi satışlar gözlemlendi. Bu düşüşü kısa süren EUR/USD paritesi günlük ve haftalık trendin yükseliş olması nedeniyle yükselişlerine devam etti ve 1,4350 seviyelerinde hareketine devam etmektedir. Parite için 1,4450 direnci önemli ve bu direnç geçilmezse yükselişler yerini düşüşlere bırakacak ve parite 1,4055 seviyesine tekrar gerileyecektir. Eğer parite yükselmek ve 1,49 seviyelerini hedeflemek istiyorsa parite 1,4450 direncini geçmesi gerekmektedir. FED’in yapmış olduğu toplantının neticesini bugün ABD borsalarının açılışında daha net görebiliriz. ABD borsalarının açılışında paritenin günlük seyri de belli olacaktır. EUR/USD paritesine uzun vadeli baktığımızda paritedeki yükseliş baskısının devam ettiğini ve her fırsatta düşüşlerde alım işlemi yapılmasını vurguluyoruz. Bu durumun devam ettiğini ancak 1,3950 altına düşmesi durumunda bu düşüncemizin değişeceğini söyleyebiliriz. Düşüşlerde alım yapılması konusunda bilgi verdiğimiz yatırımcılara stop loss seviyesini 1,39 seviyesi olarak belirleyerek 1,47 ve 1,49 seviyeleri belirlenebilir.

Pivot;1,4310

Destek; 1,4325-1,4275-1,4225                    

Direnç; 1,4400-1,4450-1,4525

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi bugün İngiltere Merkez Bankası Enflasyon raporuna göre önce düşüş gösterdi daha sonra da düştüğü yerden gün içerisindeki yükseliş baskısı nedeniyle yükselmeye çalıştı. Gün içerisinde gelen haberler neticesinde 1,6190 seviyesine kadar gerileyen parite buradan aldığı güçle 1,63 seviyesine kadar yükselmiştir. İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon raporu ve Başkan King’in konuşma içeriği aşağıdadır.

Konuşma İçeriği;

İngiltere Ekonomisi Diğer Ülkelerden Gelen Büyük Risklerle Karşı Karşıya, Para ve Kredi Büyümesi “Aşırı Düşük Seviyelerde”, Hükümetin “A Planı” Oldukça Esnek, Para Politikasını Sıkılaştırmak veya Gevşetmek İçin Gerekli Araçlara Sahibiz, Para Politikası Her Zaman Değişen Şartlara Cevap Vermek Zorunda, Şu Anki Durum 2008 Yılındaki Durum İle Kıyaslanmamalı, Dünya Ekonomisinin Belirgin Şekilde Yavaşladığı Görülüyor, Önde Gelen Her Büyük Ekonomide Ciddi Ayarlamalar Yapılmalı, Şu Ana Kadar Gördüğümüzden Daha Fazla Uluslararası İşbirliğine İhtiyacımız Var, Gerekirse Daha Fazla Varlık Alımı Yapabiliriz, MPC’nin Düşük Faiz Oranlarına Bağlı Kalması İçin Neden Görmüyoruz, Gelecekteki Faiz Oranlarıyla İlgili Taahhüt Altına Girmek Çok Tehlikeli, Euro Bölgesi Hükümetleri Şimdi Devreye Girmeli , Dünya Ekonomisi “Çok Ciddi” Bir Kriz İle Karşı Karşıya, Büyüme Görünümü Çok Belirsiz, Euro Bölgesi En Büyük Risk, 2013 Yılı Ortasında Enflasyon Oranını %2 Hedefinin Altında Görüyor, 2011’in 4. Çeyreğinde Yıllık Bazda Ekonomik Büyüme Oranını %2’de Görüyor, Euro Bölgesi Risklerini Ölçmenin “Anlamlı Bir Yöntemi Yok”, Euro Bölgesi’nin Riskleri Gerçekleşirse, İngiltere Üzerindeki Etkisi “Belirgin” Olacaktır, 2013 Sonuna Kadar Yıllık Bazda Ekonomik Büyüme Oranını %3’ün Altında Görüyor, BOE’nin Büyüme Tahminleri Mayıs Ayının Yalnızca Küçük Bir Miktar Altında, Küresel Finans Sistemindeki Kargaşa, Euro Bölgesi Krizinin Oluşturduğu En Büyük Tehdit, Tüketici Harcamalarında ve Ticari Yatırımda Kademeli Artış Bekleniyor, İngiltere’nin Yakın Vadeli Büyüme Tahminleri Biraz Zayıfladı,  Küresel Ekonomik Büyümenin Görünümü Kötüleşti, 2012’den İtibaren Enflasyondaki Düşüşün Zamanlaması ve Kapsamı “Oldukça Belirsiz”,  Ülkelerin Mali Kaygıları Bankaların Fon Maliyetlerini Arttırdı, İngiltere Para Politikasının Yapabileceklerinin Bir Sınırı Var, İngiltere’deki Ekonomik Büyüme 2011’in 2. Yarısında “Ilımlı” Şekilde Eğiliminde, Emtia ve Petrol Fiyatlarındaki Düşüş “İyi Haber”, Emtia Fiyatları Yükselmezse, Yaşam Standartlarındaki Düşüş Sona Erer, Yaşam Standartlarındaki Düşüş, BOE’nin Kontrol Edebileceği Enflasyona Bağlı Değil, MPC Ekonomik Büyümeyle İlgili Aşağı Yönlü Riskler Görüyor, Enflasyon Tahminleriyle İlgili Riskler Yukarı Yönlü olarak konuşmasını bitirmiştir.

Kapsamlı bir açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası Sterlin’de ilk etapta değer kayıplarına neden olsa da daha sonra normal seyrine geri döndü ve yükselişine devam etti. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde pivot seviyesi parite için önemli ve eğer parite tekrar pivotun altına düşerse satışlar baskınlaşabilir. Bu yüzdende gün içerisinde önemli olan 1,6190 pivotunu takip etmeli ve kırılırsa satış pozisyonu açılmalıdır. Kırılış gerçekleştiği takdirde de hedef olarak 1,6120 hedeflenebilir. Aksi takdirde yani paritenin bu seviyenin üzerinde kaldığı müddetçe günlük olarak yükseliş baskısı devam edecektir ve bu yükselişlerde hedef olarak 1,6325 ve 1,6375 seviyesi belirlenmiştir.

Pivot;1,6190

Destek; 1,6225-1,6150-1,6120

Direnç; 1,6285-1,6325-1,6375

USD/JPY ANALİZ  

Fed’in dün piyasalardaki dalgalanmayı önlemek, ABD ekonomisini canlandırmak ve endişeleri gevşetmek amacıyla rekor düşük faizlerin 2013’ün ortasına kadar sürdürüleceğine dair açıklaması, piyasaları bir miktar rahatlattı. Avrupa borsaları 2. gününde de değerlenirken, ABD’deki endeks vadelileri kayıplarına ara verdi; emtia da ralli yaptı. USD/JPY paritesi dün 77 desteğini kırdıktan sonra gerilemesine devam etmekte ve önemli bir seviye olan 76,25’e yaklaşmak istemektedir. Parite için bu seviye önem arz etmektedir. Çünkü parite bu seviyeye düştüğünden yapılan müdahale neticesinde 80 seviyeleri görülmüştü. Daha önce de bu seviye görülmüş ve bu seviyeden sonra sert yükselişlerle 85 seviyeleri hedeflenmişti. Yani bu desteğin kırılıp kırılmaması paritedeki seyri direk olarak etkileyecektir. Bu seviyenin kırılması ile 74,30 seviyesi hedeflenebilirken, bu desteğin kırılamaması durumunda da tekrar 80 seviyeleri görülebilir. Bu yüzden de özellikle ABD borsalarının açılışını takip etmeli ve ABD borsalarının seyrine göre hareketleri kontrol etmeliyiz.

Pivot; 77,05

Destek; 76,25-76.00-75,60

Direnç; 76,80-77,35-77,65

PETROL ANALİZ

6 aydan bu yana ilk kez Brent petrolün 100 doların altına gerilemesi, küresel piyasalardaki düşüşle kazanç endişesine giren OPEC üyelerinin üretimde kesintiye gitmesini tetikleyebilir. OPEC’in dün yayınladığı aylık piyasa raporunda, “kara bulutlar”ın ekonomik toparlanmayı yavaşlatarak, petrol talebini düşürdüğüne dikkat çekti. Dünyadaki toplam ham petrolün yüzde 40’ının tedarikçisi birlik, şu ana kadar acil bir durum planı yapmadı ve piyasaları dikkatle takip edeceklerini açıkladı. Suudi Arabistan’ın petrol 130 dolara ulaşmasını istemediğini, ancak OPEC’in hiçbir üyesinin petrolün 100 doların altında fiyatlanmasına da hoş bakmadığını ifade eden PFC Energy Inc.’in analistlerinden David Kirsch, OPEC’in anlaşmalarından ötürü petrolün sürdürülebilir anlamda 100 doların altına gerilemesinin çok mümkün olmayacağını savundu.

Siyah inci ABD ekonomisindeki sorunların borsalarda yaşadığı satış baskısı nedeniyle uzun süredir düşüşlerine devam etmişti. Siyah inci yaşadığı geri çekilmesini 75,70 ile tamamlamış ve petrol ile ilgili “çok düştü” spekülasyonu ile tekrar yükselmeye çalışmıştır. Bu yükseliş petrol fiyatlarının 82,90 seviyelerine kadar çıkarsa da gün içerisindeki önemli bir seviye olan 83,30 pivotunu kıramayarak geri çekilmeye çalışmaktadır.  Bu seviye gün içerisindeki önemli bir seviye olmakla beraber bu seviyenin altında kaldığı müddetçe petrol fiyatında gerilemelerin devamı beklenmektedir. Eğer petrol yükselmek istiyorsa önce 83,30 direncini geçmesi gerekmektedir. Bugün petrol fiyatının gidişatını etkileyecek diğer bir unsur ise akşam gelecek olan ham petrol stoklarıdır. Piyasada beklenti ham petrol stoklarında artış olması yönündedir. Eğer beklenti doğrultusunda stoklarda artış gerçekleşirse petrol fiyatlarının gerilemesini gözlemleyebiliriz. Gün içerisindeki düşüş baskısının bu haberler desteklenmesi durumunda daha önce gördüğü 75,70 dolar seviyeleri tekrar test edilebilir. Aksi takdirde yani petrol için gelen stoklarda azalma olması durumunda petrol fiyatlarının değerleneceğini ve 83,30 direncini geçmesi durumunda da sert yükselişlerin olabileceğini söyleyebiliriz.

Pivot;83,30               

Destek;80,00-77,60-75,70

Direnç; 84,00-85,00-87,20

ALTIN ANALİZ

Fed’in 2013’ün ortasına kadar faiz oranlarını düşük seviyede koruyacağını açıklamasının ardından yatırımcının güvenli liman arayışıyla altın vadelileri yükselişini sürdürdü. Altın vadelilerinin onsu dün yüzde 4.1 kadar tırmanarak 1782.50 dolar rekorunu kırdı. Avrupa ve ABD’nin borç krizi nedeniyle yatırımcının güvenli varlıklara sığınmasından dolayı altın bu yıl içinde yüzde 24 değer kazanarak rallisini 11.yıla taşıdı. Altın fiyatları ayrıca Amerikan Merkez Bankası Fed’in düşük borçlanma maliyetli parasal genişleme politikası çerçevesinde gerçekleştirdiği tahvil geri alımlarından da beslendi.

Sarı maden dün 1720 seviyelerine yakın geri çekildi ve buradan başlattığı atağıyla gün içerisinde 1760 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Sarı maden için düşüşleri alım olarak vurguladığımız için yaşanacak olası düşüşlerde kesinlikle satış yapılmamasını belirtiyoruz. Çünkü trendin tersine girilecek her işlem hesabımızdaki riski artıracak ve bizim işlem stratejimizde sıkıntıya sokacaktır. Yeni rekor seviyelerden başlattığı geri çekilmelerinin devam edebilmesi için sarı madenin ilk önce 1720 daha sonra da 1680 dolar desteklerini kırması gerekmektedir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi altın için uygun alım fırsatı olabileceğini ve uzun vade hedeflerde ciddi karlar elde edilebileceğini söyleyebiliriz. Günlük olarak yükseliş beklediğimiz sarı maden için yapılacak kısa vade alımlarda muhakkak stop loss seviyesi belirlenmeli ve kesinlikle satış pozisyonları açılmamalıdır. Uzun vade pozisyon alınması için maksimum geri çekilmelerin 1634 seviyesi ile sınırlı kalacağını, hedeflerin ise 1820 ve 1880 dolar seviyesi olarak belirleyebiliriz.

Pivot;1719

Destek; 1750-1734-1700

Direnç; 1780-1807-1832

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
BOE Enflasyon Raporu ve Başkan King’in Konuşma İçeriği;

İngiltere Ekonomisi Diğer Ülkelerden Gelen Büyük Risklerle Karşı Karşıya Para ve Kredi Büyümesi “Aşırı Düşük Seviyelerde” Hükümetin “A Planı” Oldukça...

Kapat