1 Yılda 21.3 Milyar Lira Harcadık

Türkiye tüketici teknolojisi pazarı 2011 yılında 21.3 milyar liralık büyüklüğe ulaştı.
 

Pazar bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüdü. Söz konusu dönemde tüketici elektroniğinde 3.3 milyar liralık, bilgi teknolojilerinde 3.2 milyar liralık, telekomda 5.4 milyar liralık, küçük ev aletlerinde 2.3 milyar liralık, beyaz eşyada 6.7 milyar liralık, görüntüleme kategorisinde ise 417 milyon liralık değere ulaşıldı.

 
GfK TEMAX’ın verilerine göre, 2011 yılında cep telefonundan televizyona, buzdolabından fotoğraf makinesine uzanan geniş yelpazede pek çok ürünün yer aldığı tüketici teknolojisi pazarı, 21.3 milyar liralık büyüklüğe ulaştı. Pazar bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüdü.

 
Pazar büyüklüğü, geçen yıl 17.1 milyar liralık değere ulaşmıştı. 2011 yılında ulaşılan rakamlar Avrupa çapında bir başarıyı temsil ediyor. Zira Avrupa’da Türkiye dışında büyüyen tek pazar Almanya. O da değer olarak yüzde 4.3 büyüdü… Fransa yüzde 3.1, İngiltere yüzde 2.1, İtalya yüzde 8.2, İspanya yüzde 16.8, Portekiz ise yüzde 10.6 küçüldü.

 
Büyüme sevindirdi

 
Alt sektörlere bakıldığında tüketici elektroniğinde 5.2 milyon adet ürün satılırken toplam değer 3.3 milyar lira oldu. Bu rakamlar bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda yüzde 40, adet bazında yüzde 16 büyüme anlamına geliyor. Görüntüleme kategorisinde ciroda yüzde 13, adet bazında yüzde 7’lik büyüme yaşanırken toplam 7.3 milyon adet ürün satıldı. Bu satışların karşılığında 417 milyon liralık bir değere ulaşıldı. Bilgi teknolojileri kategorisinde toplam adet 17 milyon olurken toplam değer 3.2 milyar liraya çıktı. Bu kategoride büyüme adette yüzde 14, ciroda yüzde 16 oldu. Telekom kategorisinde toplam adet 20 milyon olarak gerçekleşirken toplam değer 5.4 milyar lira gibi ciddi bir rakama yükseldi. Bu kategoride adette yüzde 18, ciroda yüzde 34 gibi ciddi büyüme rakamları gözlendi. Küçük ev aletleri ve beyaz eşyada da büyüme rakamları yüzleri güldürdü. Küçük ev aletlerinde geçen yıl toplam değeri 2.3 milyar lira olan 16 milyon adet ürün satıldı. Bu kategoride büyüme adet bazında yüzde 8, ciro bazında yüzde 12 olurken beyaz eşya kategorisinde toplam 7.5 milyon adet ürün satıldı, 6.7 milyar liralık bir ciro elde edildi. Bu kategoride büyüme adette de ciroda da yüzde 21 olarak gerçekleşti.
 

Bu arada geçen hafta Darty’nin CEO’su Nedim Esgin ile biraraya geldik ve hem tüketici elektroniği sektörünü hem de Darty’nin faaliyetlerini konuştuk. Esgin, geçen yıl pazarda cep telefonu ve televizyonun öne çıkan ürünler olduğunu, akıllı telefon satışlarının geçen yıl yüzde 34, televizyon satışlarının ise yüzde 40 arttığına vurgu yaptı. Üstelik geçen yıl satılan televizyonların yüzde 40’ı LED TV olurken, 3 boyutlu TV’lerin payı ise yüzde 7’yi buldu. Esgin’e göre pazarda ciddi anlamda değeri yüksek ürüne yönelme var.

 
Esgin’in verdiği bilgiye göre, teknoloji marketlerinin yer aldığı organize pazar ise yüzde 31.3 ile toplam pazarın üzerinde büyüdü. Teknoloji marketleri pazarın yüzde 20’sine ulaştı. Esgin’in verdiği rakamlara göre, Ocak-Aralık 2012 tarihlerini kapsayan 12 aylık dönemde teknoloji marketlerinin satışlarına bakıldığında her kategoride cirosal anlamda büyüme var. Örneğin tüketici elektroniği toplamında 2010’da yüzde 39.7 olan satış değerindeki artış 2011’in aynı döneminde yüzde 57 olmuş. Görüntülemede yüzde 10.2, bilgi teknolojilerinde yüzde 20.3, telekomda 19.4 olan büyüme küçük ev aletlerinde yüzde 28.4, büyük beyaz eşya aletlerinde ise yüzde 44.8 olarak gerçekleşmiş.

 
Vergi, fiyatı arttırdı
 

Teknosa Genel Müdürü, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet T. Nane ise yılın son çeyreğinde ÖTV’de oranları, kurlar ve mobil internet kullanımındaki artışın akıllı cep telefonları satışının artmasında etkili olduğunu savunuyor. Vergi artışıyla ucuz telefon kalmadığını anlatan Nane, “3G’den sonra tüketicinin data kullanımı arttı ve tüketici akıllı telefonlara yöneldi. Vergi gelince akıllı telefon fiyatları yükseldi. En ucuz akıllı telefon 380 liraya geldi. Bu da ciroları arttırdı. Bir diğer etki ise kurlarla ilgili. Euro ortalama yüzde 20-22, dolar yüzde 30 değer kazandı. Dolayısıyla gerçek büyüme rakamlarını bunlardan arındırıp hesaplamak lazım. Yine de bu etkenlere rağmen pazarda bir büyüme var” diye konuştu.

 
2010 yılında pazar 17.1 milyar liraydı

 
2010 yılında Türkiye tüketici teknolojisi pazarı 17.1 milyar liralık büyüklüğe ulaşmıştı. Söz konusu dönemde tüketici elektroniğinde 4.5 milyon adet ürün satılırken toplam değer 2.4 milyar lira oldu. Görüntüleme kategorisinde toplam 6.8 milyon adet ürün satıldı. Bu satışların karşılığında 368 milyon liralık bir değere ulaşıldı.

 
Bilgi teknolojileri kategorisinde toplam adet 14.8 milyon olurken toplam değer 2.8 milyar liraya çıktı. Telekom kategorisinde toplam adet 16.9 milyon adet olarak gerçekleşirken toplam değer 4 milyar lira gibi ciddi bir rakama yükseldi. Küçük ev aletleri ve beyaz eşyada da büyüme rakamları dikkat çekici oldu. Küçük ev aletlerinde geçen yıl toplam değeri 2 milyar lira olan 15 milyon adet ürün satıldı. Beyaz eşya kategorisinde ise önceki yıl toplam 6 milyon adet ürün satıldı, 5.5 milyar liralık bir ciro elde edildi.

 

Deloitte: Düşen fiyatlar akıllı cep satışını arttıracak

 
DELOITTE, bu yıl 11’incisini yayımladığı “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2012” raporunda, önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde teknolojiyi odağına alan trendlerin neler olacağı ile ilgili öngörülerini ortaya koydu. Raporda öne çıkan en çarpıcı noktalardan biri 2012 yılında satılması öngörülen tabletlerin neredeyse yüzde 5’inin, halihazırda bir tablete sahip olan kişiler tarafından satın alınacak olması. Telekomünikasyon alanında düşen akıllı telefon fiyatlarıyla birlikte 100 dolar ve altındaki cihaz sayısının 500 milyona ulaşacağı belirtiliyor. 2012’de bu fiyat seviyesindeki akıllı telefonlardan 300 milyon adet satılacağı ve böylece söz konusu cihazların, tüm cep telefonu sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 20’sini ve tüm akıllı telefon üretiminin yaklaşık üçte birini oluşturacağı öngörülüyor. Deloitte TMT Araştırma Direktörü Duncan Stewart, “2012 için küresel ekonomik büyüme öngörüleri 2011’in başındakilerden daha zayıf görünse de genel görünüm çoğu bölge için olumlu halini sürdürüyor. Ancak gelişmiş pazarlarda büyüme zayıf olacağa benziyor. Bu ülkelerde tüketiciler, tüketici teknolojisi de dahil olmak üzere daha küçük ürünlerdeki harcama miktarını korurken, çok pahalı ürünlere yaptıkları harcamaları erteleyebilirler. Çoğu tüketici teknolojisi türü için kurulu bazın halen kısmen düşük olduğu gelişmekte olan pazarlar, yine nispeten güçlü bir genel büyüme yaşayacak. Bilgisayarlar için düşük giriş seviyesi fiyatlarının yanı sıra gittikçe genişleyen daha az pahalı akıllı telefonlar serisine erişebilirlik, bu ülkelerde bu tür cihazlar için talebi daha da artıracak” dedi.

 
Bu arada rapora göre 2012’de tüm reklamcılık pazarının yüzde 5 büyümesi bekleniyor ve yine 2012 yılı içerisinde, tüm internet reklamcılığının yüzde 11 büyüyeceği öngörülüyor. Yıllık yüzde 50’lik bir yükseliş ile 20 milyar dolara çıkması beklenen çevrimiçi reklamcılığın, şirketlerin marka çalışmalarından daha yavaş büyüyeceği kaydediliyor.

 
Raporda üzerinde durulan bir diğer konu ise 2012 yılında sosyal oyunlar pazarı için gelir artışının yüzde 20’den düşük oranlara kadar yavaşlayabileceği. Bazı ölçümler, 2011’de sosyal oyunlara eğilimin negatif olduğunu ortaya koyuyor. Her ne kadar kazançlar büyümeye devam etse de sosyal oyunları oynayanların sadece yaklaşık yüzde 1 ila 3’ünün sanal ürünlere gerçek para harcadığı görülüyor. Rapora göre, sosyal ve gündelik oyunların varlıklarını sürdürmesi olası ama eğer parasallaştırma modeli aynı kalırsa toplam 63 milyar dolarlık küresel video oyunları pazarındaki payını şu anki payı olan yüzde 2’nin ötesine taşıması güç görünüyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kriz Ferrari’nin Frenine Basamadı

Avrupa’yı ve özellikle İtalya’yı sarsan ekonomik kriz Ferrari’nin rekor büyümesini engelleyemedi.   Ferrari Başkanı Luca Cordero di Montezemolo, 2011 yılında...

Kapat